Merhaba Değerli okur!  Sizlere bu köşe yazımda yerel seçimlere kısa bir zaman kala oldukça ilgimi çeken bir kitaptan bahsedeceğim. 

Bölgemizde de oldukça tanınan Avrupa Serbest Sanayi Bölgesi’ni kuran ve aynı zamanda ilk yönetim kurulu başkanı olan Ertuğrul Önen’in yazdığı “Fırıldak” isimli roman, aktardığı konular ile günümüzde yaşanan olumsuzlukları farklı bir bakış açısıyla okurlarına aktarıyor. 

O. Ertuğrul Önen’in “FIRILDAK – Yükseklerde Kuş da Bulunur Sürüngen de” ismini taşıyan romanı Dorlion Yayınevi tarafından piyasaya çıkarıldı. 

Romanın ana karakteri olan ve babasının manav dükkânında çıraklık yapan Avni, meyveyi sebzeyi eksik tartmayı, önceden çürükleri kesekağıdına koymayı, günlerdir bekleyen ürünleri ıslatarak taze göstermeyi erken yaşlarda öğrenir. Sahte diplomaların havalarda uçuştuğu, başkasının yerine sınava girenlerin, para karşılığı tez yazanların, sınav sorularının cevaplarını çalanların olduğu bir zamanda yaşar Avni. Kitabın kapağını açmadan, derslere gitmeden başkalarının notlarıyla hatta sınavlara bile girmeden mezun olan binlerce öğrenciden biri Avni. Avni küçük yerin büyük adamı olmaktansa büyük yerin küçük adamı olmayı seçen biri… 

Avniler trafik kurallarını ihlal ettiklerinde makamını, gücünü kullananlardır. Sıra beklememek için türlü bahanelerle hatta çoğu zaman bir gerekçe bile sunmadan sırada en öne geçmeye çalışan, arkasındaki kalabalığı yok sayanlardır. Avniler, arabasıyla, malı mülküyle övünenler, ye kürküm ye misali önemli biriymiş havası yaratarak güçlerini kullananlardır. Kendisi hiçbir iş yapmayıp da her şeyi başkasının üstüne yıkan sonra da kendi yapmış gibi gösterenlerdir Avniler. Astlarını sürekli güçleriyle ezmeye çalışırken üstlerine el pençe divan duranlardır. Avniler memlekete hizmeti değil, deri döşemeli döner koltukta oturuşunu, görkemli çalışma odasını, emrinde çalışanları nasıl azarlayacağını düşünen, güç zehirlenmesi yaşayan kişilerdir. Güce tapan, biat eden, güçsüzü ezen, çıkarı için kullanabildiği herkesi kullanan bir insanın hikâyesi ancak bu kadar eleştirel, bu kadar eğlenceli anlatılabilir. Fırıldak hepimizin hayatında var olan bir karakterin hem psikolojisini, hem insan ilişkilerini çok keyifle okuyacağınız bir roman. 

Size tüm bunlar tanıdık geldi mi? Hepimizin hayatında Avniler oldu. Üniversitede hocaların gözüne baka baka kopya çeken de oydu, pahalı, markalı giysiler giyerek kendini önemli biri gösteren de… En yakınlarına bile kazık atmaktan çekinmeyen karakter yapısıyla Avni, düşlediği saygınlığı kazanmak için her türlü dalavere ve torpil ile devletin en yüksek kademelerinden milletvekilliğine, bakanlığa uzanan bir yolun yolcusudur. Avni, hayali forslu bir araba ile bir gün doğup büyüdüğü yeri ziyaret ettiğinde kasabasındaki kişilerin önünde saygıyla eğilmelerini düşleyen insanlardan sadece birisidir. 

Fırıldak, başarısıyla değil arkadan iş çevirerek, emeği ile değil insanları kullanarak bir yere gelenleri anlatıyor. Sürükleyici hikâyesi, yalın dili ve mizahi anlatımıyla bir solukta okuyacağınız bir roman. Kendi hayatınızdan da bir şeyler bulabileceğiniz romanda başarıya giden yolda ne gibi hileler yapılabildiği, siyasette ve bürokraside yaşanan olayları keyifle okuyacaksınız. 

Siz değerli okuyucularımdan önemle ricam yerel seçim öncesi mutlaka bu romanı okuyun, hayatınızda ve düşüncelerinizde çok şey değişecek. 

Yerel seçimlere çok az bir zaman kaldığı bu günlerde Fırıldak Avni gibiler fazlasıyla sizlerin karşısına çıkacaktır. Yapılacak olan bu seçimde de çocuklarımızın ve yaşadığımız şehrin geleceği için Fırıldak Avnilere fırsat vermeyin. Onları değil liyakatli, eğitimli, donanımlı, işinde uzman, belli bir kariyere sahip, topluma faydalı olmuş ve faydalı olmaya devam edecek kaliteli insanları destekleyin. Pişman olmayın. 

Başka bir köşe yazımda görüşmek dileğiyle kalın sağlıcakla...