GAYRİMENKULDE "GERÇEK DEĞER" DÖNEMİ BAŞLIYOR

Konutunu satmak isteyenler artık önce şirketlere evinin gerçek piyasa değerini hesaplatacak. Ortaya çıkacak gerçek değer üzerinden de %4 harç ödenecek ve vatandaşın vergi yükü 10 kat artacak. 

Tapu Kanunu'nda yapılacak olan değişiklikle artık konut satışlarında satıcının devlete beyan ettiği değer yerine özel değerleme şirketlerinin belirleyeceği konut fiyatı esas alınacak.

Yapılan yeni düzenlemeye göre artık konutunu satmak isteyenler önce evinin gerçek değerini değerleme şirketine para verip öğrenecek. Satış sırasında %4' lük harç da gerçek değer üzerinden alınacak. Böylece şimdiye kadar örneğin 100 bin lira gösterilen 500 bin liralık evin harç tutarı 4 bin TL'den 20 bin TL'ye çıkacak.

HARÇLAR ARTACAK

Tapu Genel Müdürlüğü de şirketlerin yanı sıra ülke genelindeki tüm evlerin gerçek değerlerini çıkarmak için belirli bir semti içine alan ‘alan bazlı' ve her bir evin değerini ortaya çıkaran bir ‘tekil' değerleme yapacak. Yeni düzenleme Meclis'ten aynı şekilde geçerse, artık konutunu satmak isteyenler direkt tapuya gidip satış yapamayacak. Satıcılar önce bir değerleme şirketine başvurup konutunun gerçek değerini öğrenecek. Bunun için o değerleme şirketine de belirli bir para ödeyecek. Şirketten aldığı belgeyi tapuya sunacak ve tapu idaresi de bu değer üzerinden 2019 yılında alıcıdan %1.5, satıcıdan %1.5 olmak üzere toplamda  %3 tapu harcı alacak. Bu harç 2020 yılından itibaren %3'ten %4'e çıkacak.

Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan Bayçelebi, yeni uygulamaya 1 Ocak 2020 yılından itibaren başlayacaklarını söyledi. Tapu Kadastro Genel Müdür Vekili Ömer Zeki Adlı, konutunun değerini hesaplatacak vatandaşın değerleme uzmanına yaklaşık 450 ila 500 lira ödeme yapacağını belirtti. Adlı, bu tutarın harçtan düşülmesi üzerinde de çalışma yapıldığını dile getirirken Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş ise %4 olan harç oranının düşürülebileceğini belirtti.

YÜZDE 25 CEZA

Sonradan yapılan incelemede, tapu harcının emlak vergisi değeri veya Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilen değerden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiği saptanırsa aradaki farkın yanı sıra %25 oranında vergi ziyai cezası alınacak. Değerler periyodik olarak takip edilerek artış ve düşüşler yansıtılacak. Bölge değerinin altında işlem yapan vatandaş ya da firma uyarılacak, işlem yapıldıysa Hazine ve Maliye Bakanlığı ilgili birimlerince inceleme yapılacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulan Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı, Türkiye geneli için il, ilçe değer çalışması yapacak. Değerler periyodik olarak takip edilerek artık düşüşler yansıtılacak, kamu yatırımları sonucu ortaya çıkan değer artışları da sisteme eklenecek.

Değeri 5 milyon TL'yi aşan meskenlerden değerli konut vergisi alınacak.

Buna göre; değeri 5 - 7.5 milyonTL arasında olan konutlar binde 3, 

7.5 -10 milyonTL arasında olan konutlar binde 6, 

10 milyonTL ve üzerinde olan konutlar ise binde 10 oranında vergilendirilecek.

Uygulama 2020 yılının Şubat ayında verilecek beyanlarla başlayacak ve vergi Şubat ile Ağustos aylarında iki eşit taksitle ödenecek.

RE/MAX Gayrimenkul Danışmanı

Duygu ŞAHİN

duygu@remaxlotus.com

YORUM EKLE