Atatürk’ün Saray’a gelişinin 84. yılı kutlandı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Saray'a gelişinin 84. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk’ün Saray’a gelişinin 84. yılı kutlandı

Kapaklı Gazetesi - Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trakya Manevraları sırasında Saray’a gelişinin 84’üncü yılı düzenlenen törenle kutlandı.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Saray ziyaretinin 84. yıldönümü kutlamaları perşembe günü saat 11.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile başladı. Çelenk törenine Saray Kaymakam Vekili İsmail Altan Demirayak, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Saray Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Ergüner Şinik, AK Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, MHP Saray İlçe Başkanı Yusuf Demir, Kapaklı Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Abdullah Ataman, DEVA Partisi Saray İlçe Başkanı Tarık Atansoy, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Fuat Ünal ve Birdal Gökdağ, Saray Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ATA’YA ŞÜKRANLARINI SUNDULAR

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Saray’a gelişinin 84. yıl kutlama töreni 1 dakikalık Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Saray Kaymakam Vekili İsmail Altan Demirayak, Saray Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Ergüner Şinik ve Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş Atatürk rölyefine karanfil bırakarak, Ata’ya şükranlarını sundu.

“İLLE DE ATATÜRK, HER ZAMAN ATATÜRK”

Törende konuşan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, “Heyecanımız tarifsiz hani diyor ya Şair Atila İlhan hayat zamanda iz bırakmaz, bir boşluğa düşersin bir boşluktan birikip yeniden sıçramak için elde var hüzün. Kahir ekseriyetle yanılmıyor olabilir insan öykülerine dair. Ama elbette Atatürk’ün hayatı söz konusu olduğunda hayat zamanda iz bırakıyor, hatta enstantaneleri iz bırakıyor. 1937 manevralarında buraya gelişi öylesine önemli bir iz bırakmış ki bir boşluktan bir boşluğa değil, bir boşluktan bir hoşluğa coşkuyla gidiyoruz. 84 yıl sonra burada bulunuşu birikip yeniden sıçramak için elde var Atatürk, ille de Atatürk her zaman Atatürk dedirtiyor bize. Tarifsiz heyecanlar içindeyiz. Bugün 0-6 yaş grubundaki evlatlarımızın her gün huzurunda gülüşlerle oyun oynarken O’nun gözlerinin daha bir gülümsediğini görür gibi oluyoruz. Bugün O’na bağlılığımızı bir kez daha ortaya koyuyoruz. Bu millet ve bu milletin seçkin bir parçası olan Saray halkı, iki Mustafa’dan asla vazgeçmeyecektir. Birisi dinimizin kurucusu Muhammed Mustafa, diğeri Mustafa Kemal Atatürk’tür.” İfadelerini kullandı.

Başkan Erkiş’ ten sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun da günün önemine dair bir konuşma yaptı.

“HİÇ ŞÜPHESİZ BÜYÜK ATATÜRK TÜRK MİLLETİNİN KURTARICISIDIR"

Aygun’dan sonra günün ve önemine dair anlamlı bir konuşma yapan Saray Kaymakam Vekili İsmail Altan Demirayak konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Bundan 84 yıl evvel bugün, Saray halkı Ata’sını büyük bir sevgiyle, hürmetle, bağlılıkla ve misafirperverlikle karşılamıştır. Bu anlamlı ziyaretin yıldönümünde her şeyden önce şunu açık bir şekilde ifade edelim ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 bin yıllık Türk tarihinde Türk Milletinin yetiştirdiği ve Türk milletinin bağrından çıkmış en büyük kahramandır, en büyük liderdir. O öncelikle askeri dehasıyla komutanlık becerileriyle, savaş taktik bilgisiyle Türk milletinin savaş meydanlarında zaferlere ulaşmasını sağlayan, Türk milletinin ulusal bağımsızlığını kazandıran eşsiz bir komutandır. Hiç şüphesiz ki büyük Atatürk, Türk milletinin kurtarıcısıdır. Ama büyük Atatürk askeri zaferlerin bir ulusun bağımsızlığını kazanması için hiçbir şekilde yeterli olmadığını ve askeri zaferlerin mutlaka ekonomik zaferlerle birlikte taçlandırılması gerektiğine inanan bir liderdi. Bu anlayış içerisinde ortaya koymuş olduğu devrimlerle ve yeniliklerle bilim ve teknoloji ışığında Türk milletinin müreffeh bir toplum olması için ekonomik kalkınma vurgusunu yaptı. Ve ekonomik kalkınmamız, sanayileşmemiz toplumumuzun aydınlanması için çok önemli hamleler gerçekleştirdi. 1923- 1938 yılları arasındaki 15 yıllık kısa dönem içerisinde ülke ekonomisi görünmemiş bir dinamizm kazandı ve çok önemli sanayileşme hamlelerini gerçekleştirdi. Bilim ve teknolojinin ışığında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle ‘Benim manevi mirasım bilim ve akıldır’ ifadesinde anlaşıldığı üzere toplumun aydınlanmasını her zaman ulusal bağımsızlığın en önemli ön koşulu olarak gördü. Buna ilişkin çok önemli devrimler gerçekleştirdi, eğitim kurumları açtı.

“TÜRK MİLLETİ OLARAK BU EMANETE SAHİP ÇIKMAK EN TEMEL ÖDEVİMİZDİR”

Şunu da unutmadan ifade etmek gerekiyor Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından Cumhuriyet’i ilan ederek ortaya koyduğu siyasal ve sosyal devrimlerle birlikte Türk milletine demokrasiyi kazandırmıştır. Ve Türk milletinin bir saltanat grubuna, bir hanedana bağlı bir reaya olmaktan bir ulus olma bilincine ve seviyesine yükselmesini sağlamış ve Türk insanın da yine aynı şekilde bir zümreye tabi kul olmaktan çıkararak eşit haklara sahip, temel hak ve hürriyetlere sahip, siyasi seçme ve seçilme haklarına sahip bir onurlu yurttaş olma seviyesine yükseltmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize üç önemli emaneti bulunmaktadır. Ulusal bağımsızlığımız, ekonomik bağımsızlığımız ve demokrasimiz ve ulusal egemenliğimiz. Türk milleti olarak bu emanete sahip çıkmak en temel ödevimizdir. Saray halkı, bundan 84 yıl evvelki aynı şevkle, ruhla ve anlayışla Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkacak ve Ata’sının izinden kararlılıkla ve durmadan yürümeye devam edecektir.”

ROMAN DANS GRUBU BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Konuşmaların ardından program Saray İlçe Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları grubu ve Saray Belediyesi Roman Dans grubunun gösterileri ile devam etti. Saray Belediyesi Roman Dans grubu performansıyla izleyenlerden büyük alkış aldı.

ATATÜRK, SEVDİĞİ ŞARKILARLA ANILDI

Programda son olarak Şef Salih Demirci Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan mini bir konser verdi. Dinleyenlerin kulaklarının pasını silen Salih Demirci, performansıyla büyük beğeni topladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 15:41

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65