Kronik stres inme hastalığını tetikliyor

Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü, inme (felç) hastalığına karşı bir bilgi notu yayınladı. Yayınlanan notta, metabolik sendrom, kronik stres ve doğum kontrol haplarının inme hastalığını tetiklediği belirtildi.

Kronik stres inme hastalığını tetikliyor

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü, inme (felç) hastalığına karşı bir bilgi notu yayınladı. Yayınlanan notta, metabolik sendrom, kronik stres ve doğum kontrol haplarının inme hastalığını tetiklediği belirtildi.

Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü, 29 Ekim Dünya İnme Günü dolayısıyla bir bilgilendirme notu yayımladı. Yayımlanan notta uzmanlar, vatandaşları inme (felç) hastalığına karşı uyarırken önem amaçlı yapılabilecek bazı tüyolar verdi. 

‘’SON 3 YILDA 35 – 40 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ’’

Müdürlük tarafından yayımlanan notta şu ifadelere yer verildi; ‘’Beyin damar hastalıkları dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en fazla etkileyen ve ölüm nedeni olarak da ikinci sırada yer alan hastalık grubudur. Dünyada bir yılda 17 milyon kişi inme geçirmekte ve 6 milyon kişi inme nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Son 3 yılda (2015-2018 yılları) açıklanan TUİK raporlarına göre Türkiye’de beyin damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 35 bin- 40 bin arasında değişmekte ve yıllar içinde artış göstermektedir.

TÜTÜN KULLANIMI VE SAĞLIKSIZ BESLENMEYE DİKKAT!

Toplumun risk faktörleri konusunda bilgilendirilmesi, özellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile inmelerin %70 oranında, diğer değiştirilebilir tıbbi faktörlerin de giderilmesi ile inmelerin %90 oranında önlenebildiği bilinmektedir. İnme oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivitedir. Bu risk faktörleri yüksek kan şekeri (diyabet), yüksek kan basıncı (hipertansiyon), yüksek kan yağları (hiperlipidemi) gibi ciddi problemlere yol açar.

‘’KRONİK STRES TETİKLİYOR’’

Diğer risk faktörleri: Metabolik sendrom (bel çevresinde yağlanma, yüksek kan yağları, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekerinin aynı anda bulunması; diyabet kalp krizi ve inme riski çok yüksektir.),kronik stres, düzensiz kalp ritmi, doğum kontrol hapları ve bazı hormon ilaçları kullanımı. İnmenin belirtileri genellikle ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybı olur. Bunların dışında aynı bölgelerde uyuşma, bayılma, bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde veya her iki gözde görme kaybı, bilincin tamamen kaybı görülebilir.

‘’EN KISA SÜREDE HASTANEYE GİDİLMELİDİR’’

İnme bulguları olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. İnme bulguları olduğu zaman çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede hastaneye gidilmelidir. Çünkü inme ilerleyebilir. İnme riskini azaltmak için; Tütün ve alkol kullanımından uzak durun. Sigara dumanına maruz kalınmamalıdır. Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır.(ev, bahçe işi, yürüyüş gibi) Diyette yağ, şeker ve tuz azaltılmalıdır. Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketilmelidir. Ayrıca doktorumuza danışarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilomuzu öğrenmeli, doktorumuzun önerilerine uymalıyız. Aile bireylerimizi de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik etmeliyiz.’’

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 18:28

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3