Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

Kapaklı'da 23 Nisan coşkusu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kuruluşunun ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. yılı ilçemizde büyük bir coşkuyla kutlandı.

Kapaklı'da 23 Nisan coşkusu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kuruluşunun ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. yılı ilçemizde büyük bir coşkuyla kutlandı.

Kapaklı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında rengarenk bir görüntüye sahip oldu. 23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 09:30’da Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başlanan kutlama programı, ardından saat 11:00’da Kapaklı Şehir Stadı’ndaki gösterilerle devam etti. Düzenlenen kutlama programına Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Kd.Bcvş. Fevzi Bayram, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Başkanları, Gazilerimiz ve vatandaşlar katılım gösterdi.

ANITA ÇELENK SUNULDU

Düzenlenen kutlamalar 09:30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. 1 dakikalık Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasından sonra, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından anıta çelenk sunuldu.

ÖĞRENCİLERİ SELAMLADILAR

Çelenk sunma töreninin tamamlanmasının ardından, kutlamalar saat 11:00’da Kapaklı Şehir Stadı’nda devam etti. Burada Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer ve Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı öğrencileri selamlayarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladılar. 

‘'TÜRK MİLLETİ EGEMENLİĞİNİ İLAN ETTİ’’

1 dakikalık Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarını yapmak üzere Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant kürsüdeki yerini aldı. Nalbant, ‘’ I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de göstermiş olduğumuz başarıya rağmen aynı safta savaştığımız devletler başarısız olduğu için biz de onlarla birlikte yenik sayıldık. Bu yenilginin ardından imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması ile işgal ve istilaya uğrayan vatan topraklarının kurtarılması için acilen bir şeyler yapılması gerekiyordu. İşte ülkemizin bu zor döneminde bütün güçlüklere rağmen milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluşun ancak milletçe, birlik ve beraberlik içerisinde sonuca ulaşacağı kanaatine varmıştı. Yurdun bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığının temel olduğu ilk kez Amasya Bildirgesi’nde açıkça belirtildi ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlarla beraber vatanın bölünmez bir bütün olduğu ve bu konuda derhal çalışmalara başlanması gerektiği sonucuna varıldı. Nihayet 23 Nisan 1920 tarihinde Türk Milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Millet Meclisinin kurulmasıyla Türk Milleti egemenliğini ilan etmiş oldu.’’ Dedi.

‘’İKİ BAYRAM AYNI GÜN KUTLANMAKTADIR’’

Nalbant, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; ‘’23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin kuruluşunun yıldönümü olarak kutlanmakta olan ulusal bayram, ilk kez 23 Nisan 1920’de Milli Hakimiyet Bayramı olarak kutlanmıştır. Atatürk 23 Nisan 1924 tarihinde, bu tarihin bayram olarak kutlanmasına karar vermiş ve bu tarihten 5 yıl sonra ise 23 Nisan 1929 tarihinde bu özel bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1924’te çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1930’lu yıllarda Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından 23 Nisan 1 Mayıs arasında kutlanan Çocuk Haftası’nın temelleri de bu tarihlerde kutlanması vesilesiyle Çocuk Bayramı ve Milli Hakimiyet Bayramı aynı gün kutlanmaktadır. Bugünkü bayram 23 Nisan 1939 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilk kez kutlanmaya başlanmıştır. Hakimiyet Bayramı TBMM’nin kuruluşu vesilesiyle milletin hakimiyetini kutlamak amacı taşırken, Çocuk Bayramı ise savaşlarda yetim düşmüş çocukları sevindirmek amacını taşımaktaydı.’’

‘’23 NİSAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR’’

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm dünyaca kutlanan önemli bir bayram olduğunu belirten Nalbant, konuşmasını şu ifadelerle noktaladı ; ‘’1979’un UNESCO tarafından Çocuk Yılı ilan edilmesinin ardından bu bayram, ulusal bir tanım kazanmıştır. 1979’da ilk olarak 5 ülkenin katılması ile ulusal boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, ortalama her yıl 40’ın üzerinde ülkeden gelen çocuklar katılmakta ve şenlik boyunca çocuklarımızın evlerinde misafir edilmektedirler. Çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan Türk Devleti, bu özelliği ile de bizlere gurur vermektedir. Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her sorunun el ele çözülmesi gerektiğini hatırlatmak bakımından 23 Nisan büyük bir önem taşımaktadır. Atatürk’ün Türk çocuklarına hediye ettiği bu bayram, dünya çocuklarına sevgi aşılamakta ve tüm ulusların barışça yaşaması gerektiğinin büyük bir örneğidir. Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.’’

MİNİKLERDEN MUHTEŞEM ŞOV

İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant’ın konuşmasının ardından anaokulu öğrencilerinin gösterileri ile devam eden kutlama programında, minikler seyircilerden tam not aldı. Karanfil Anaokulu, Emine Penbetan Adal Anaokulu ve Kapaklı Belediyesi Anaokulu öğrencilerinin yaptığı gösteriler, seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

FOLKLOR GÖSTERİLERİ BEĞENİ KAZANDI

Miniklerin ardından sıra folklor gösterilerine geldi. İçlerinde Bulgar Folklor Ekibi’nin de bulunduğu halk oyunları gösterilerinde Gazi İlkokulu ve Yanıkağıl Ortaokulu öğrencileri folklorik yeteneklerini sergiledi. Öğrencilerin halk oyunları gösterileri izleyenlerin beğenisini kazandı.

YARIŞMALAR DÜZENLENDİ

Gösterilerin ardından öğrenciler arasında yarışmalar yapıldı. Karaağaç İlkokulu tarafından öğrenciler arasında çocuk oyunları yarışmaları gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen yarışmalarda öğrenciler yumurta taşıma, çuvalla yürüme ve halat yarışı gibi yarışmalara tabi tutuldu. Ardından 60 metre kızlar ve erkekler atletizm yarışmaları gerçekleştirildi. 

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

Kutlama programı, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerinin takdim edilmesi ile devam etti. Hediye takdim töreninde 23 Nisan konulu şiir yarışmasında birinci olan Yıldızkent Ortaokul öğrencisi Sudenur Gündüz, anasınıfı ve ilkokul öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Emine Pembeten Adal Anaokulu öğrencisi Bule Cambaz ve Sanayiciler İlkokulu öğrencisi Duru Arısay’a hediyeleri verildi. Ayrıca ilçemizde düzenlenen spor müsabakalarında birinci olan öğrencilere de madalyaları takdim edildi. Atletizm 60 metre erkekler spor müsabakasında birinci olan okul Yıldızkent olurken, 60 metre kızlar spor müsabakasının birincisi ise Karaağaç Ortaokulu’ndan çıktı. Ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen futbol turnuvasında Gazi Ortaokulu Futbol Takımı birinci olurken, voleybol turnuvasında da Başakşehir Ortaokulu Voleybol Takımı kupaya adını yazdırdı. Başarılı öğrenciler ve takımlara Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve protokol üyeleri tarafından hediyeleri takdim edildi. 

KAPANIŞ BAYRAK GÖSTERİSİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Düzenlenen kutlama programının finalinde bayrak gösterisi gerçekleştirildi. Öğrenciler tarafından stadın ortasına gerilen dev Türk Bayrağı, izleyenlere mükemmel bir görsel şölen yaşattı. Bayrak gösterisinin ardından kutlama programı noktalandı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 18:08

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65