Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

Erol Buz: Kobilere de fırsat tanınmalı!

Sanayi Ticaret ve Esnaf (SATİVES) Derneği Başkanı Erol Buz, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Konut kredilerindeki artış ve ekonominin seyri hakkında konuşan Buz, ‘’Geçtiğimiz aylarda 41 firmanın katılımı ile gerçekleşen konut kredi faizi indirim kampanyası söz konusu oldu. Fakat bu kampanyaya yalnızca bilinen firmalar katılım gösterebildi. Eğer ekonomimizin düzelmesini istiyorsak bu gibi ekonomik hamlelerde kobilere de fırsat tanınmalı.’’ dedi.

Erol Buz: Kobilere de fırsat tanınmalı!

Sanayi Ticaret ve Esnaf (SATİVES) Derneği Başkanı Erol Buz, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Konut kredilerindeki artışı ve ekonominin seyri hakkında konuşan Buz, ‘’Geçtiğimiz aylarda 41 firmanın katılımı ile gerçekleşen konut kredi faizi indirim kampanyası söz konusu oldu. Fakat bu kampanyaya yalnızca bilinen firmalar katılım gösterebildi. Eğer ekonomimizin düzelmesini istiyorsak bu gibi ekonomik hamlelerde kobilere de fırsat tanınmalı.’’ dedi.

‘’KAMPANYAYA KOBİLER DAHİL EDİLMEDİ’’

Gerçekleştirilen konut kredisi faizi kampanyasına, kobilerin de dahil edilmesi gerektiğini belirten Buz, ‘’Gayrimenkul sektörünün 3 büyük çatı kuruluşu GYODER, İNDER ve KONUTDER bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu projede konut kredilerinin faiz oranlarında geçici süre için indirime gidildi. Yani bu firmaların konutlarını %0,98 gibi cüzi bir faizle almak mümkün oldu. Elbette böyle kampanyaların destekçisiyiz fakat bu gibi şatafatlı olayların bir de görünmeyen yüzleri var. Kampanyadan yalnızca Türkiye’nin bilinen 41 firması faydalanabildi. Kampanyaya hiçbir kobi ise dahil edilmedi. ‘’ ifadelerini kullandı.

‘’KONUTLARIMIZ %30 DEĞER KAYBETTİ’’

Konut kredi faizlerindeki bu eşitsizliğin, küçük ve orta bütçeli inşaat firmalarını etkilediğini söyleyen Buz, ‘’Tabi kampanya bununla sınırlı kalmadı, bu firmalar dairelerine peşin ve kredili alımlarda %20 indirim yaptılar. Açıkçası belirtmek isterim ki biz kobilerin konut bedelleri şu son 6 ay içerisinde %30 değer kaybetti. Doların artışı ile birlikte malzeme fiyatlarında da artışa gidilmesi buna sebep oldu. İnşaatını tamamladığımız dairelerimiz, maliyetlerinden daha düşük bir fiyata satıyoruz. Şimdi sizlere soruyorum; bu firmalar 0.98 kredi oranıyla konut satabilirken, biz kobiler nasıl 1.80 ile 2,42 faiz oranları arasında satış gerçekleştirebiliriz ki?’’ dedi.

‘’KOBİLERE SAHİP ÇIKACAK PROJELER BEKLİYORUZ’’

Son olarak yeni ve kapsamlı projelerle ekonomik kalkınma sağlanabileceğini savunan Buz, ‘’Ülkece ekonomik olarak sıkıntı yaşadığımız bu süreçte yaşanan bu eşitsizliklerle birçok iş insanımızın ya çeki yazılıyor ya da vadesinde ödeme gerçekleştiremez hale geliyor. Bahsi geçen firmalar ile aynı ülke çatısı altında yaşadığımızı, yetkilileri bir kez daha hatırlatmak isteriz. Elbette  bu süreçte her zaman olduğu gibi devletimizin yanında yer alıyoruz ve devletimizin yetkililerinin de önümüzdeki günlerde biz kobilere de sahip çıkacak projeler sunmasını bekliyoruz. ‘’ diyerek açıklamasını noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 10:52

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65