Seçimden önce, Cumhuriyet Halk Partisi, seçim sonrasında tüm emeklilere maaşını asgari ücrete eşitleyeceğini ve Kurban Bayramı'nda 15 bin lira ikramiye vereceğini vadettiğini hatırlatan Yontar, “Bunun üzerine Cumhurbaşkanı seçim yatırımı olarak hazine yardımını alarak mart ayından itibaren geçerli olmak üzere emeklilerimizin maaşlarını 7 bin 500 liraya yükseltti. Fakat seçim sonrası, her vaatte yaptığı gibi vitesi geriye taktı ve temmuzda zam yapılması gereken emekli maaşlarına "Yüzde 25 zam vereceğim." dedi fakat emeklilerin hesaplarına yatan yine 7 bin 500 lira oldu. İşte o zaman tüm emeklilerimiz kök maaşı öğrendi. Bu durumu yaşayan yaklaşık 9 milyon kök maaş alan emekli 31 Mart seçimlerinde size bunun hesabını muhakkak soracaktır” dedi.

“EMEKLİLER ZOR BİR KIŞ GEÇİRECEK”

CHP olarak tüm emeklilerin sesini mecliste sürekli dile getirdikleri için Cumhurbaşkanının 5 bin liralık ikramiyenin 1 defaya mahsus olmak üzere sadece çalışmayan emeklilere verilmesini lütfettiğini söyleyen Vekil Yontar, “Burada da her olayda olduğu gibi emeklileri yine ikiye ayırdı; çalışan ve çalışmayan. Hiçbiriniz bunu sorgulamadınız, CHP olarak, hiçbir derde deva olmayacak ikramiyenin tüm emeklilere verilmesi adına Anayasa Mahkemesine başvurduk. Tüm bu tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı yine çark etti; çalışan ve ÇKS kaydı olan emeklilere de bu ikramiyeyi vereceğini söyledi ancak siz o zaman buna onay verebildiniz. Siz fikir söylemekten yoksunsunuz sayın iktidar milletvekilleri. Ülkemizde her dört emekliden 1'i kiracı ve yüzde 35,5'i sobalı evde oturmakta. Odun, kömür ve doğal gaz fiyatlarının otomatiğe bağlanarak artması emeklilerimizin zor bir kış geçireceğini göstermekte ve bir kısım emeklimizin de kira ve yakacak yardımına ihtiyacı olacaktır diye düşünüyoruz. 4 kişilik bir ailenin yeterli beslenebilmesi için Ekim 2023'te açlık sınırı 13 bin 684, yoksulluk sınırı 44 bin 533 liradır ancak asgari ücret 11 bin 400, en düşük emekli maaşı hâlen 7 bin 500 liradır. Kiralar almış başını gidiyor, emekliler fahiş kira artışları dolayısıyla ödeyemedikleri kiralardan dolayı evlerinden çıkarılıyor, mahkemelik oluyor, ölümle neticelenen kavgalar yaşanıyor” diye konuştu.

Tekirdağ’da trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 bin arttı Tekirdağ’da trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 bin arttı

“RAHAT BİR YAŞAM SÜRMEK İSTİYORSAK SIĞINMACI MI OLMAMIZ GEREKİYOR?”

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ülkesine yabancı olduğunu vurgulayan Yontar, “Rahat bir yaşam sürmek istiyorsak sığınmacı mı olmamız gerekiyor? Akşam pazar kapandığında ve hava karardığında hiç pazara gittiniz mi? Vatandaşın, kadınların, çocukların yüzlerini kapatarak dökülen sebze meyveyi topladığını hiç gördünüz mü, onlarla empati kurdunuz mu? Avrupa ülkelerinde yaşayan emsalleri dünyanın her ülkesinde rahat rahat tatillerini yapıp, ülke ülke gezerken bizim emeklilerimizin aldıkları maaş karınlarını bile doyurmaya yetmiyor; kahveye gidip çay içmeye, bir simit yemeye bile yeterli değil. Evet, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak hiçbir emeklimizi ayırmadan ve mağdur etmeden emeklilerimizin intibak sorununun çözülmesini, en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesini, emekliye refahtan pay verilmesini, her bayramda asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmesini, emeklilerin bankalardan aldıkları promosyonların iyileştirilmesini ve yıllık olmasını, sağlıkta emeklilerden alınan sağlık payının kaldırılmasını, emeklilerin kredi borçlarına kolaylık sağlanmasını, emekliye aile yardımının kesilmeden devam etmesi için gereğinin yapılmasını iktidar vekillerimizden bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANI FAİZLERİ İNDİRİYOR ALKIŞLIYORSUNUZ, FAİZLERİ YÜKSELTİYOR YİNE ALKIŞLIYORSUNUZ”

2023 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 olarak belirlendiğini fakat 2024 yılı enflasyon hedefinin yüzde 36 olarak açıklandığını hatırlatan Yontar şunları söyledi:
“Bu da bize 2024 yılında iğneden ipliğe her şeye yüzde 58,46 zam olarak yansıyacaktır. Cumhurbaşkanının yetkisinde olan yüzde 50 indirimi yaparak yeniden değerleme oranının yüzde 30'a çekilmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizleri yükseltmeme adına Maliye bakanlarını değiştirmeyi de göze alarak ve ekonomiyi nasa bağlayarak ‘Bu can bu tende oldukça -iddiayla söylüyorum- faiz sebeptir, enflasyon neticedir.’ diyerek yüzde 8,5 olan faizi seçimden sadece beş buçuk ay sonra o can o bedende, o tende olmasına rağmen yüzde 40'a yükseltti. İşte bu inat yüzünden ülkemizin ekonomisi bu durumda. Değdi mi peki buna?  Merkez Bankası Başkanı ve Maliye Bakanı ülke ülke para bulmak için geziyor hâlbuki ülkemiz kara para aklama cenneti hâline gelmiş. Bence bakanların gezmesine gerek yok, futbolculara gitse zaten bu parayı toplayabilecek.  "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın." zihniyetini artık bir kenara bırakın. Cumhurbaşkanı faizleri indiriyor alkışlıyorsunuz, faizleri yükseltiyor yine alkışlıyorsunuz; siz hâlâ neyi alkışladığınızı algılayamıyorsunuz. Bu düzen böyle gitmeyecek hepiniz biliyorsunuz.”