CHP Milletvekili Aygun’dan ithal ayçiçeği yağı satışına tepki

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ithal ayçiçeği yağı sattığını belirterek duruma tepki gösterdi.

CHP Milletvekili Aygun’dan ithal ayçiçeği yağı satışına tepki

Kapaklı Gazetesi - CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “TMO, 5 litrelik tenekelerde 60 liradan 5 litrelik ithal ayçiçeği satışına başladı. Yani yerli değil ithal yağ satıyor. Esasında Türk üreticisinin TMO’ya olan güvenini satışa çıkardılar. Kendi üreticisine bu kadar düşman iktidar görmemiştik” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu’nda Torba Yasa Teklifi üzerine konuşma yaptı. Ayçiçek yağında büyük sıkıntı olduğunu hatırlatan Milletvekili Aygun, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındığı gün çıkarılan kararname ile ayçiçek tohumundan yağına kadar tüm ürünlerde gümrük vergisinin sıfırlandığını anımsattı.

“SATTIĞINIZ ÇİFTÇİLERİN GÜVENİDİR”

Ayçiçek yağının ucuzlamadığını, 5 litrelik yağın 90-120 liraya çıktığını kaydeden Aygun, “TMO, şimdi -güya vatandaşı koruyacak ya- 5 litrelik tenekelerde 60 liradan ayçiçeği yağı satacağını duyurdu. Ama yerli değil ithal ayçiçeği yağı satıyor. Sattığınız şey nedir, biliyor musunuz? Türk çiftçisinin size olan güvenidir. TMO artık Ahmet’in, Necmi’nin kara gün dostu değil; Ivan’ın, Ukrayna, Rusya çiftçisinin kara gün dostudur.” diye konuştu.

“TRAKYA BİRLİK’İ BATIRACAKSINIZ!”

Rusya’nın artık tohum değil, işlenmiş ayçiçek ürünleri satma kararı aldığını anımsatan Aygun, Trakya Birlik’in zarara uğratıldığına işaret ederek, şöyle devam etti: “Kapılarda, gümrük vergisini sıfıra çektikçe Rusya ve Ukrayna da gözünü dikmiş, bize daha pahalı ürün satmaya başladı. Marketlerde artık kendi yağlarımızı değil, Rusya ve Ukrayna’daki üreticilerin yağlarını göreceğiz. Hem de üreticimizi hem de yağ sanayicisini batıracaksınız. Ay’a gitmeyi planlıyorsunuz, ya yakında Ay’a değil, yaya kalacaksınız, bu millet sizi memlekette görmek istemeyeceği için herhâlde sizi Ay’a gönderecektir!”

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 16:35

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65