Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

Büyükşehir Belediyesi’nden tarıma destek

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından çiftçi ve hayvan yetiştiricilerine destek olmak amacıyla gerçekleştirilen "Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı" Şarköy ilçesinde devam etti.

Büyükşehir Belediyesi’nden tarıma destek

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından çiftçi ve hayvan yetiştiricilerine destek olmak amacıyla gerçekleştirilen "Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı" Şarköy ilçesinde devam etti.

Tohum dağıtım törenine Şarköy Belediye Başkan Vekili Mustafa Bahatarhan, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘’YETİŞTİRİCİLERİMİZ ZOR DURUMLARA SÜRÜKLENİYOR"

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende konuşma yapan Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, "Ülkemizdeki hayvancılık son yıllarda maalesef çok zor bir süreçten geçmektedir. Canlı hayvan ithalatının ve girdi maliyetlerinin artması hayvan yetiştiricilerimizin ekonomisine büyük bir zarar vermiştir. Bunların yanında döviz kurlarına bağlı olarak yem sanayi fiyatlarında meydana gelen büyük artışların, maliyetleri yükseltmesi ile beraber yetiştiricilerimiz çok zor durumlara sürüklenmiştir. Yetiştiricilerimizin bu zor zamanlarında, dört yıldır uygulamakta olduğumuz Hayvancılığı Geliştirme Projesi ile destek olmaya devam ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

‘’8 İLÇEDE DAĞITIMLAR GERÇEKLEŞECEK’’

Tarıma her türlü desteğin verileceğini kaydeden Aslan, ‘’Bu kapsamda; Bu yıl 52.741 kg Macar fiği ve yem bezelyesi tohumu dağıtacağız. Şarköy ilçemiz ile beraber 8 İlçede dağıtımlar gerçekleşecek. Böylece 4 yılda toplam 183.761 kg yem bitkisi tohumu dağıtımı yapılmış olacaktır.  4 yıl boyunca dağıtılan yem bitkisi tohumu miktarı ve çiftçi sayısı; 100.000 dekar mera ıslahı yaptık, 168 baş manda dağıtıp mandacılığı canlandırdık, 419 yetiştiricimize 600 baş damızlık koç dağıtıp küçükbaş hayvancılığını destekledik, Manda Yetiştiricileri Birliğine ve Çorlu Süt Üreticileri Birliğine süt soğutma tankları verdik. 51 adet Hayvan İçme Suyu Göleti ve 120 mahallede 159 adet suvat yapılmıştır. Bunların yanında önemli bir diğer desteğimiz baklagil yem bitkisi tohum dağıtımı. Bu yıl kapsamını genişleterek S.S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliğinin yanı sıra 9 ilçemizde faaliyet gösteren 6 İlçe Süt Üreticileri Birliği ile protokol imzalayarak, bu birliklere üye hayvan yetiştiricilerimize teşvik amaçlı yem bitkisi tohumu dağıtımının yapılmasını planladık.’’ dedi.

‘’TÜM YETİŞTİRİCİLERİMİZ DESTEKTEN FAYDALANACAK’’

Çeşitli kurum ve kuruluşlarla protokoller imzalayarak daha çok çiftçiye ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Aslan, ‘’Bu doğrultuda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile S.S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliği, Çerkezköy-Kapaklı Süt Üreticileri Birliği, Ergene-Marmaraereğlisi Süt Üreticileri Birliği, Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği, Malkara Süt Üreticileri Birliği, Saray Süt Üreticileri Birliği, Süleymanpaşa Süt Üreticileri Birliği arasında, protokoller imzaladık. Bu birliklerimize üye tüm yetiştiricilerimize tohum desteğinden faydalanmaları için çağrıda bulunulmuştur. Projeye başvuru yapan 565 yetiştiricimizin hepsi tohum desteğinden faydalanacaktır.’’ Sözlerini kullandı.

‘’HAYVANCILIK VE TARIM ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’’

Yetiştiricilerimiz yapılan destek ile cüzi masraflar harcayarak kendi kaliteli kaba yemini üretip, hayvanlarına yedirerek et ve süt maliyetini düşürüp karlılıklarında artış sağlamış olacaklardır. Eğer hayvan yetiştiricilerimiz hayvan besleme için gerekli olan bu kaliteli kaba yemi dışarıdan almak istese idi 15 milyon TL gibi büyük bir miktar ödemek zorunda kalacaklardı. Ancak dağıttığımız tohumları alarak cüzi masraflar ile kendi yem bitkisini üreten hayvan yetiştiricilerimiz bu kadar parayı ödemeden hayvanlarının ihtiyacı olan yem bitkisini üretmiş olacaklardır. 4 yıldır teşvik amaçlı olarak yürüttüğümüz proje, yüksek bedeller ile kaliteli kaba yem dışarıdan almaktan ise kendi üretimini yapıp karlılığın arttırılabileceğini göstermek içindir. Bunun haricinde baklagil yem bitkilerinin önemli bir özelliği de topraktaki rhizobium bakterilerini kullanarak köklerindeki nodüller aracılığı ile dekara 8 ile 16 kg arasında saf azot bağladığı tüm literatürlerde yer almaktadır. Bu azot ekilen bitkiye doğrudan yarayışlı biçimdedir. Münavebede bir sonraki ekilecek bitkinin gübre ihtiyacını karşıladığı için ekonomik değer kazandırır. Desteklenen alanlarda dekara 8 kg azot bağlandığı varsayıldığında elde edilen ekonomik fayda yeni üre fiyatları ile 735 bin TL'dir. Değerli Şarköylüler tarım ve hayvancılık hem bizim bölgemiz hem de Ülkemiz için çok ama çok önemlidir. Var olan bu güzel toprak ve iklimimizin bize verdiği imkânları doğru değerlendirmek zorundayız. Onun için biz sizlerin yanındayız. Tarımı desteklemeye devam edeceğiz. Bu projenin; çiftçi ve hayvan yetiştiricilerimiz ile ilimize yararlı olmasını diliyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum." dedi.

Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı Töreni, yapılan konuşmaların ardından hayvan yetiştiricilerine yem bitkisi tohumlarının dağıtılması ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 12:10

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65