“AK Parti Tekirdağ’da yaya kalmıştır”

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, hükümetin Tekirdağ’da planladığı yol yapım çalışmalarını tamamlayamadığını belirterek eleştirilerde bulundu.

“AK Parti Tekirdağ’da yaya kalmıştır”

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ’da ‘ölüm yolu’ olarak bilinen Hayrabolu yolunun yapım işinin yıllardır tamamlanamadığını söyleyen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “AK Parti, Ay’a gitmek isterken, Tekirdağ’da yaya kalmıştır.” dedi.

“45,70 KM'LİK YOL İÇİN GEREKEN KAYNAK BULUNAMAMIŞTIR”

Yolun yapımı için kaynak bulunamadığını söyleyen Milletvekili Aygun, “AK Parti, Tekirdağ’ın ölüm yolu olarak adlandırılan güzergâhlarını yıllardır tamamlayamamıştır. Hazine’nin kasasının boşaldığı bir dönemde ne pahasına olursa olsun İstanbul Kanalı için direten ve hatta Ay’a gitmeyi planlayan AK Parti, ne yazık ki Tekirdağ’da topu topu 45.70 kilometrelik yol için gereken kaynağı bulamamıştır. Tekirdağ’ın yolları, katır yollarına dönüşmüştür.” dedi.

“TEKİRDAĞ’IN EN TEHLİKELİ GÜZERGAHLARINDAN BİRİ”

Hayrabolu yolunda yaşanan ölümlü kazaları hatırlatan Milletvekili Aygun, “AK Parti, Ay’a gitmek isterken, Tekirdağ’da yaya kalmıştır. Tekirdağ’ın en tehlikeli güzergâhlarından biri olan ve en çok can kaybı yaşanan 45.70 kilometrelik Hayrabolu Yolu, yılan hikâyesine dönmüştür. 2016 yılında yatırım programına alınan yol projesinin 2020 yılında tamamlanması planlanmıştır. Ne yazık ki TC Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 Yatırım Programı’nda, yolun tamamlanma tarihi, 2020 yılından 2024 tarihine ötelenmiştir. 2021 Yatırım Programı, Ocak ayında yayımlanmıştır. AK Parti iktidarları tarafından 371 milyon 75 bin 100 lira yatırım değeri olan yol için bugüne kadar 10 milyon 726 bin 100 TL harcanmıştır. Yani yol için AK Parti tarafından bugüne kadar, projenin yatırım bedelinin sadece yüzde 2.8’i kadar kaynak harcanmıştır. Bu nedenle özellikle son iki yıldır yol ilerlememekte ve gereken kaynak ayrılmamaktadır. 2021 Yatırım Programı’nda da yol için 1000 TL tutarında “iz ödenek” ayrılmıştır. Başka bir deyişle yolun hala yatırım programında olduğu ancak 2021 bütçesinde ödenek ayrılmadığı ortaya konmuştur.” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ’NİN VAAT BALONLARI PATLAMAYA BAŞLADI”

Aygun, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “AK Parti’nin Tekirdağ halkının yol güvenliği sıkıntısını gözden çıkardığı aşikârdır. Cumhurbaşkanlığı 2021 Yatırım Programı, bu durumu tüm açıklığı ile ortaya koymaktadır. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Sayın Mustafa Yel’in acilen bu Yatırım Programı’nı edinerek, gerçeklerle yüzleşmesini ve kamuoyunu yanıltmaktan kendisini alıkoymasını dilerim. Yatırım Programları, iktidarın yatırım önceliklerini ortaya koyar. İki yıldır Hayrabolu Yolu’nu öncelik listesine almayan AK Parti, yolun bitiş tarihini sürekli ötelemektedir. Bugüne kadar yolun yatırım değerinin sadece yüzde 2.8’ini ayıran AK Parti’nin, bu hızla yolu 2030 yılına kadar bitirmesi de mümkün görünmemektedir. “Ecek, acak” cümleleri ile ortaya konulan AK Parti’nin vaat balonları, son dönemde daha havalanmadan patlamaya başlamıştır.”

“AK PARTİ’NİN ÖNCELİKLERİ HALKIN ÖNCELİKLERİ İLE TERS DÜŞMEKTEDİR”

Yolun biran önce yapılması gerektiğini söyleyen Aygun, “3 Kasım 2002 yılından bu yana iktidarda olan bir partinin Tekirdağ’ın yolları konusunda gereken adımları atamaması, beceriksizliktir. AK Parti’nin “Medeniyet Yürüyüşü” iddiası, pandemi döneminde iyice ayyuka çıkan aşı, maske, esnafa yapılamayan yardım, patlayan yolsuzluklar da dikkate alındığında “Yokluk ve Yoksulluk Yürüyüşü”ne dönüşmüştür. AK Parti’nin öncelikleri halkın öncelikleri ile ters düşmektedir. Hayrabolu Yolu, CHP iktidarında AB standartlarında bir yola dönüştürülerek tamamlanacak, bütün sıkıntılar sona erecektir. Gerçekleri tüm çıplaklığı paylaşarak, halkımıza doğru bilgiler vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2021, 10:26

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65