Tekirdağ’a 100 yıl hizmet edecek şekilde inşa edilen yeni hizmet binasının yer aldığı mahalleye Atatürk, caddeye de 57. Alay adını veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale’de destan yazan Tekirdağlı 57. Alay’ın şehit komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’in adının verildiği alt geçidi de tamamladı.

TEKNİK BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Vali Soytürk: Kadir Gecesinin huzur getirmesini temenni ediyorum Vali Soytürk: Kadir Gecesinin huzur getirmesini temenni ediyorum

Törenin açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Metin Pakdil, iki proje ile ilgili teknik bilgileri paylaştı.

ÇEVRE YOLU BAĞLANTISI SAĞLANDI

Tekirdağ’da trafiği önemli ölçüde rahatlatacak ve önemli noktalar için bağlantı noktası görevi görecek 57. Alay Caddesi (Eski Köseilyas Caddesi) Çevre Yolu Köprülü Kavşağı da tamamlanarak hizmet vermeye hazır hale getirildi. Proje ile Süleymanpaşa’nınözellikle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet binası ve civarındaki yeni yerleşim alanları ile Atatürk, Hürriyet, Cumhuriyet ve Çiftlikönü Mahallelerinin çevre yolu ile bağlantısı sağlandı.

“HEM ZAMAN HEM DE YAKIT TASARRUFU SAĞLANACAK”

Çevre yolu üzerinde Üniversite Kavşağı ile Muratlı Caddesi arasında bir bağlantı noktası ve geri dönüş olanağı sağlayacak olan 57. Alay Caddesi Çevre Yolu Köprülü Kavşağı ile aynı zamanda Muratlı Caddesitrafiğinin hafifleyeceğini kaydeden yetkililer, “Hem zaman hem de yakıt tasarrufu sağlanacak.Toplamda 110 milyon TL maliyet ile dev bir yatırım olan 57. Alay Caddesi Köprülü Kavşağı projesi kapsamında 2 adet 55’er metre uzunluğunda 4X4 menfez, 1 adet 25 metre uzunluğunda 2X2 menfez ve 1 adet köprü inşa edildi. 2.000 metre uzunluğunda 12.500 metrekare toprakarme yapı yapıldı. 140 metre toplam menfez uzunluğuna sahip Yarbay Hüseyin Avni Bey Alt Geçidi’nin genişliği 25 metre. Küçük menfez (otopark girişi) 5 metre X 140 metre (tek şerit otopark girişi), büyük menfez 20 metre X 140 metre (2 şerit gidiş 2 şerit geliş) şeklinde oluşturan alt geçit 3.500 metre kare toplam kapalı alana sahip. Yarbay Hüseyin Avni Bey Alt Geçidi için harcanan bedel yaklaşık 98 milyon TL” dedi.

“GÜVENLİ VE KONFORLU YOL AĞINA YENİ HALKALAR EKLEDİK”

“Güvenli ve konforlu yol ağına yeni halkalar ekledik” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yeni yollar konusundaki çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürüyoruz. Bir yandan yurttaşlarımızın yaşam konforunu yükseltecek projeler gerçekleştirirken diğer yandan kentimizi geleceğe taşıyacak kalıcı hizmetleri hayata geçiren uygulamalar başlatıyoruz. Çok geniş bir yelpazede yürüttüğümüz çalışmalarımızda yollar da önemli yer kaplıyor. Vatandaşlarımızın güvenli ve konforlu bir şekilde kullanabileceği yol ağlarına yenilerini ekliyoruz. Bunları yaparken de şanlı tarihimizden ilham alıyoruz. Hizmet Binamızın yer aldığı mahalleye ‘Atatürk’; caddeye ‘57. Alay adını verdik. Şimdi de Çanakkale’de destan yazan 57. Alay’ın şehit komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’in adını verdiğimiz alt geçidimizi hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Toplam maliyeti 98 milyon TL olan proje kapsamında üst geçidin yanı sıra 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere toplam 4 şeritli 140 metre uzunluğunda yol yaptık. 3.500 metre kare toplam kapalı alana sahiptir” ifadelerini kullandı.

“MODERN BİR KENTSEL TASARIM ÖRNEĞİ”

Şehir içi trafiğinin nefes almasını sağlayacak önemli bir projeye daha imza attıklarını kaydeden Albayrak, “Süleymanpaşa ilçemiz için şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak ve çevre mahallelerimizin ulaşımını kolaylaştıracak olan 57. Alay Caddesi Köprülü Kavşak Projemizi de tamamlayarak halkımızın hizmetine sunuyoruz. 110 milyon TL’lik yatırımla Süleymanpaşa’mıza, Çevre Yolu’ndan şehir merkezine, şehir merkezinden çevre yoluna 4 yönden bağlantı ve ulaşım imkânı sağlayan modern bir kavşak kazandırdık. Proje kapsamında 1 köprü, 4x4 menfez, 25 metre uzunluğunda 2x2 menfez inşa ettik. Ayrıca 2 km uzunluğunda 12.500 metre toprakarme yapı yaptık. Kaliteli, güvenli ve konforlu yol ağımıza dâhil ettiğimiz bu iki büyük projemiz Süleymanpaşa ilçemizin ulaşım damarlarını açmıştır. Yaptığımız yeni yollar ve bağlantı sağlayan kavşaklar Süleymanpaşa’mızın geleceğini şekillendiren modern bir kentsel tasarım örneğidir. Daha yaşanabilir bir Tekirdağ için dev proje ve yatırımları hayata geçirmeye devam edeceğiz. 57. Alay Caddesi Çevreyolu Köprülü Kavşağı ve Hüseyin Avni Bey Alt Geçidi’nin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da bir konuşma yaparak, projelerin hayırlı olması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek iki projenin açılışı gerçekleştirildi.