Kaplan: Çiftçilerimiz kan ağlıyor

Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Enez Kaplan, Tarım ve Orman Bakanına Trakyalı çiftçilerin sorunları ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Kaplan: Çiftçilerimiz kan ağlıyor

Kapaklı Gazetesi - İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, başta Tekirdağ olmak üzere Trakya Bölgesinde geçimini sağlayan çiftçilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Hemen oynayarak oyunun tadını çıkar.

Döviz kurunun artmasından dolayı ve sürekli yapılan zamlarla birlikte çiftçilerin borçlarının 3 katına çıktığını belirten Kaplan, çiftçilerin maddi ve manevi olarak zor durumda bulunduklarını belirtti. Kaplan, “Tarıma bu kadar elverişli topraklarda devlet teşvikinin düşük olması, yurt dışından sürekli olarak ithal edilen tarım ürünleri ve ithal edilen tarım ürünlerinin gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla Tekirdağ ve Trakya Bölgelerindeki çiftçilerimiz kan ağlamaktadır.” dedi.

Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Enez Kaplan, verdiği soru önergesi ile aşağıdaki sorularının cevaplanmasını istedi.

1-Tekirdağ ve Trakya Bölgesindeki çiftçilerin borçlarıyla ilgili af çıkarmayı düşünüyor musunuz?

2-Çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi ile ilgili Bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışma yapılıyor mu?

3-Borç yapılandırmaları ile ilgili Devlet bankalarıyla ortak bir çalışmanız var mı?

4-Sürekli zamlanan tohum, ilaç, mazot ve gübre gibi girdilerin fiyatlandırmalarında çiftçilerimize verilen desteği artırmayı düşünüyor musunuz?

5-2002-2020 yılları arasında tarım arazisi olarak edilen alanlarda azalma olmuş mudur? Olmuşsa bu azalmanın sebepleri nelerdir? Çiftçiler neden tarlalarını ekmekten vazgeçmiştir?

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 14:18

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65