Çetin: 'Andımız'ın nesinden rahatsızlık duyuyorlar?

İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, geçtiğimiz günlerde Danıştay 8. Dairesi tarafından iptal edilen ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmü hakkında açıklamada bulundu. Yayınladığı yazılı basın açıklamasında Danıştay’ın aldığı kararı desteklediğini belirten Başkan Çetin, ‘’ Andımızın nesinden ve hangi cümlesinden rahatsızlık duyuyorlar. Türk'üm kelimesi mi? doğruyum kelimesi mi? yoksa çalışkanım kelimesi mi? rahatsızlık veriyor.’’ dedi.

Çetin: 'Andımız'ın nesinden rahatsızlık duyuyorlar?

İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, geçtiğimiz günlerde Danıştay 8. Dairesi tarafından iptal edilen ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmü hakkında açıklamada bulundu. Yayınladığı yazılı basın açıklamasında Danıştay’ın aldığı kararı desteklediğini belirten Başkan Çetin, ‘’ Andımızın nesinden ve hangi cümlesinden rahatsızlık duyuyorlar. Türküm kelimesi mi? doğruyum kelimesi mi? yoksa çalışkanım kelimesi mi? rahatsızlık veriyor.’’ dedi.

‘’ANDIMIZIN OKUNMASINDA HİÇBİR ENGEL KALMAMIŞTIR’’

Konuyla ilgili süren hukuki mücadelenin İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından başlatıldığının altını çizen Çetin, ‘’1933 yılında okullarımızda okutulmaya başlanan ve 8 Ekim 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim kurumları yönetmeliğinin 12. Maddesinde bulunan öğrenci andının okutulmasının yürürlükten kaldırılmasından sonra İYİ Parti Adana Milletvekilimiz sayın İsmail Koncuk'un Türk Eğitim – Sen Genel Başkanlığı döneminde bu konuyla ilgili başlattığı hukuki mücadele geçen hafta sonuçlanmıştır. Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunan ‘Öğrenci Andı’nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir. Danıştay, madde madde ‘Andımız’ın neden kaldırılmaması gerektiğini anlatmış ve ‘İddiaların andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir’ diyerek son noktayı koymuştur. Çocuklarımızın artık her sabah Andımız’ı okumasında hiçbir engel kalmamıştır. ‘’ ifadelerini kullandı.

‘’DANIŞTAY’IN KARARINA SAYGI DUYMALILAR’’

Ayrıca Danıştay’ın kararına siyasilerden gelen tepkileri de eleştiren Başkan Çetin, ‘’Milli Eğitim Bakanlığı’nın da biran önce yargı kararını uygulamaya koyup okullarımızda Andımızın okutulmasına başlatması anayasanın bir gereğidir. Doğru olanda buydu, çünkü öğrenci andımız partiler üstü değerlendirilmesi gereken bir konudur. 8 Ekim 2013 tarihinde Andımızın kaldırılmasının tamamen siyasi iktidarın tasarrufu ile gerçekleşmiştir . Yargı kararlarının geciktirilmeksizin Milli Eğitim Bakanlığı Danıştay’ın bu kararını bir an önce uygulamalı ve dolayısıyla milli varlığımızla sorunu olan Türk kimliğinden rahatsızlık duyan ayrılıkçı zihniyetlere de cevap vermiş olacaktır. Andımızın nesinden ve hangi cümlesinden rahatsızlık duyuyorlar. Türk'üm kelimesi mi? doğruyum kelimesi mi? yoksa çalışkanım kelimesi mi? rahatsızlık veriyor. Brunson kararına saygı duyanları Danıştay’ın bu isabetli kararına da saygı duymaya davet ediyor ve İYİ Parti olarak bu konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.  Ne Mutlu Türküm Diyene.” Diyerek açıklamasını noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 17:14

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65