Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

Başkan Albayrak: Mestan Özcan şov yapıyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan’ın eleştirilerine cevap verdi.

Başkan Albayrak: Mestan Özcan şov yapıyor

Kapaklı Gazetesi - AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, geçtiğimiz günlerde Büyükyoncalı Mahallesi’ndeki tarihi okul binası önünde canlı yayın yaparak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesini hedef alan açıklamalarda bulundu. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan’a sert bir dille cevap verdi.

‘’YALAN RÜZGARLARI ESTİRMEYE DEVAM EDİYOR’’

Yazılı bir açıklama ile Mestan Özcan'a cevap veren Başkan Albayrak, şu ifadelere yer verdi; ‘’31 Mart 2019 Yerel Seçiminde aldığı ağır yenilginin hezeyanıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve kurum yönetimi hakkında gerçek dışı iddialar ortaya atarak karalama kampanyası yürütmeyi alışkanlık haline getiren AKP Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, yalan rüzgârı estirmeye devam etmektedir. Saray ilçesi Büyükyoncalı Mahallesi’nde bulunan tarihi okul binasının önünde sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Sayın Mestan Özcan, restorasyon çalışmalarının henüz başlatılamamış olmasından dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve kurum yönetimini hedef almıştır. Eleştiriyi aşan bir üslup kullanan Sayın Mestan Özcan’ın, ‘vaatler işkembeden kübra atarak olmuyor’ şeklindeki sözleri, bir siyasi partinin il başkanına hiç yakışmamaktadır.

‘’MÜLKİYETİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZE AİT DEĞİL’’

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yönetimi olarak 2014 yılından bu yana kültür varlıklarının korunması, yaşatılması ve kentimize kazandırılması konusunda göstermiş olduğumuz hassasiyet bilinmektedir. Miras Atölyesi I-II Projelerimiz kapsamında Süleymanpaşa, Şarköy ve Çorlu ilçelerinde bulunan yok olmaya yüz tutmuş kültür varlıkları kentimize kazandırılmıştır. Söz konusu projelerimiz, Etkin Belediye Proje yarışmasında 1’incilik ödülüne layık görülmüştür.

Tüm bu gerçekler ortadayken mülkiyeti Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize ait olmayan tarihi binada restorasyon çalışmalarının henüz başlatılamamış olmasından dolayı argo ifadeler kullanılarak kurumumuzun ve kurum yönetimimizin hedef alınması haksızlıktır.

BÜYÜKYONCALI TARİHİ OKUL BİNASI RESTORASYONUNA DAİR GERÇEKLER

Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik, tahakkuk eden emlak vergilerinin % 10’u nispetindeki oranın belediyelerin ve il özel idarelerinin görev alanlarında kalan taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılması amacıyla çıkarılmıştır. Kısaca katkı payı olarak nitelendirdiğimiz bu pay; büyükşehir olan illerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları, diğer illerde ise İl Özel İdarelerinde toplanmakta ve Valilik makamının onayı ile kullandırılmaktadır. Bu payın, % 50’si Belediyeler, % 30’u Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları - İl Özel İdareleri ve % 20’si Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kullanılmaktadır.

İlimiz Saray ilçesi Büyükyoncalı Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, tahsisi İl Milli Eğitim Müdürlüğünde olan tarihi okul binasının restorasyonuna yönelik rölöve restitüsyon ve restorasyon projeleri Saray Kaymakamlığı'nın talebi doğrultusunda yine katkı payından alınan % 95 oranındaki ödenek ile tarafımızca hazırlatılmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okulun restorasyonunun tarafımızca yapılmasını talep etmesi üzerine rölöve restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlatılmasında olduğu gibi yine katkı payından ödenek talep edilmiş, % 95 oranında ödenek sağlanmasına imkan olduğu halde Valilik makamınca % 70 oranında ödenek sağlanmıştır.

Bu okulun mülkiyeti ve sorumluluğu tarafımızda olmadığından bütçemizde herhangi bir ödenek bulunmamaktadır. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına bu durum bildirilerek proje hazırlanmasında tarafımıza verilen ödenek miktarı sağlandığı takdirde okulun restorasyonunun tarafımızca yapılacağı taahhüt edilmiştir.

Tekirdağ’ın bir medeniyetler kenti olduğunun bilinciyle hareket eden Büyükşehir Belediyemiz, kültür varlıklarımızı kentimize kazandırmaya, geçmiş ile gelecek arasında köprü olmaya devam edecektir.’’

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 19:24

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3