Aygun: Türk bayrağına hassasiyet göstermek suç mu?

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlham Özcan Aygun, okullara Türk Bayrağı asmayan müdürlerin değil, Türk Bayrağı asılmasını sağlayan öğretmenin soruşturma geçirdiğini söyledi.

Aygun: Türk bayrağına hassasiyet göstermek suç mu?

Kapaklı Gazetesi - CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlham Özcan Aygun, Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer’e soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı yazısı çerçevesinde okullara 21 Nisan’dan itibaren Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılması gerektiğini anımsatan Aygun, “Maalesef 22 Nisan 2020’de Tekirdağ’da 8 okul, Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asmamıştır. Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer’in bu durumu tespit edip, sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından durumdan haberdar olan Valilik, müdürleri uyarmış ve bu okullarda bayrak asılmasını sağlamıştır. Üzücü olan şu ki soruşturma ilgili müdürlere değil, bu konuyu gündeme getiren öğretmene olmuştur” dedi.

‘’SUÇLAMANIN KAYNAĞI NEDİR?’’

Aygun, Atatürk Posteri ve Türk bayrağı konusunda hassasiyeti olan Öğretmen Barış Özer’e sahip çıkılmasını istedi. Bu konuda TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Aygun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorular yöneltti. “Barış Özer’e yönelik suçlamanın kaynağı nedir? Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri konusunda hassasiyet göstermek suç mu olmuştur? Barış Özer soruşturmayı mı, teşekkürü mü hak etmektedir?” diye soran Aygun, okula Türk Bayrağı asmayan müdürlerin davranışının açıklanmasını istedi.

ATATÜRK POSTERİNİ TERS ASAN KAMU KURUMLARI İDDİASI

Aygun, okullardan da Türk Bayrağı ve Atatürk Posterleri konusunda hassasiyet beklendiğini belirterek, “Ne var ki yurt genelinde bazı kamu kurum ve kuruluşlarında Atatürk posterlerinin tersten asılması yoluyla gösterilen Atatürk düşmanlığı, vatandaşımız nezdinde kabul görmemiş ve büyük tepki toplamıştır. Eğitim İş Sendikası, bu hassasiyet çerçevesinde hareket ederek, temsilcilerinden ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yazısının gereğinin yerine getirilip getirilmediğini takip etmelerini istemiştir” diye konuştu.

''BAYRAK ASMAYAN OKULLAR VAR''

Aygun, gelişmeleri şöyle aktardı: ‘’Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer, 22 Nisan 2020 saat 13.30 itibarıyla Nene Hatun Kız İmam Hatip Lisesi, Süleymanpaşa İmam Hatip Ortaokulu/Lisesi, Vali Enver Salihoğlu Ortaokulu, Şehit Mehmet Şengül Ortaokulu, TOBB MTAL, Zübeyde Hanım MTAL, Namık Kemal Lisesi ve Ebru Nayim Fen Lisesi’nde Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılmadığını tespit etmiştir. Özer, kendi sosyal medya hesabından bu duruma tepki göstererek, gereğinin yapılmasını istemiştir. Bu yazı sonrası harekete geçen Valilik, ilgili okul müdürlerini uyararak, 22 Nisan 2020 saat 14.30’da tüm okullarda Türk Bayrağı ve Atatürk posteri asılmasını sağlamıştır. Vali, basın mensuplarınca bu tutumundan dolayı teşekkür de almıştır. Ne yazık ki bu gelişme sonrasında okul müdürleri, kendi kusurlarını örtbas ederek, Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer’i günah keçisi ilan etmek üzere harekete geçmiştir. Söz konusu okul müdürleri, CİMER’e başvurarak, Barış Özer’i ‘kendilerine iftira atmak, müdürleri Atatürk, Türk bayrağı ve Cumhuriyet düşmanlığı ile suçlayarak halkı kin ve nefret düşmanlığı ile tahrik etmek’ gerekçeleriyle şikâyet etmişlerdir. Bu şikâyet üzerine Barış Özer hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nca soruşturma başlatılmıştır. Özer’in geçtiğimiz günlerde de bu soruşturma uyarınca ifadesi alınmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2020, 19:18

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 1 yıl Önce

Uzaya füze gönderdiniz de bi atatürk posterine takıldınız

SIRADAKİ HABER

banner65