Kapaklı Belediye Meclisi 2024 yılı Ocak ayı olağan toplantısı ikinci oturumu 8 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 14.00'te Atatürk Kültür Merkezi’nde  Meclis Başkanvekili Metin Kanat başkanlığında yapıldı. 

CHP İlçe Örgütü, vatandaşlara arsa satışı ve belediye borçlarını anlattı CHP İlçe Örgütü, vatandaşlara arsa satışı ve belediye borçlarını anlattı

Ocak ayı meclis toplantısının ikinci oturumu açılış ve yoklama ile başladı. Ardından komisyon raporlarının görüşülmesine geçildi. İlk olarak İmar Komisyonu raporları görüşüldü. Atatürk Mahallesinde bulunan 2004 ve 1616 numaralı adalar arasında kalan yolun imar planında değişiklik yapılarak tekrar düzenlenmesi ve iki imar adasındaki parseller için yeniden parselasyon yapılmasını içeren konuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

Bahçeağıl Mahallesi’nde yeni yapılan park alanına Özlem İbidan Yılmaz isminin verilmesi konusuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

SİNAN ATEŞ’İN İSMİNİN PARKA VERİLMESİNDEN VAZGEÇİLDİ

30 Aralık 2022 tarihinde Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Tarihçi-Akademisyen Sinan Ateş’in isminin cadde, park veya sosyal tesise verilmesini içeren gündem maddesiyle ilgili mevcutta yapımı tamamlanan isimsiz bir park bulunmadığından talebin reddine yönelik oy çokluğuyla alınan karar mecliste oylamaya sunuldu. Oy çokluğunun sağlanamadığı yönünde gelen itirazlar üzerine oylama 3 defa tekrarlandı. Ardından karar, AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edilmiş oldu.

2 8 Ocak Meclis

Konuyla ilgili konuşan İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Kazım Doğaç, şunları söyledi:

“Biz bu önergeyi verirken, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti olarak birlikte verdik. Bu önergeyi verdiğimiz zaman, sizler de ‘Keşke haberimiz olsaydı, bizler de bu önergenin altına imza atardık’ dediniz. Sonuç itibariyle, burası demokratik bir meclistir, buradaki oylamaya biz itiraz edemeyiz. Ama geçen sefer sizlerde haberimiz olsa biz de destek verirdik dediniz.”

KANAT: BU BİR İFTİRADIR

Kapaklı Belediye Başkan Vekili Metin Kanat, “Meclis üyesinin en demokratik hakkıdır önerge vermek. Önergeyi verdiniz, önergenizi komisyonlara havale ettik. Ama önerge verildiğinde, belediye başkanımız burada önergeye ben de imza atarım demedi. Zan altında bırakmayın lütfen. Bu bir iftiradır. Kamera kayıtlarını seyredebilirsiniz, başkanımız öyle bir şey demedi. Komisyona havale ettik, komisyonumuz bir karar aldı, bu kararı komisyonda oylamaya sunduk. Nihai karar meclisin kararıdır. Hepimiz bu karara saygı duyarız, teşekkür ediyorum” dedi.

HALİL İBRAHİM ERKAN: BU KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Halil İbrahim Erkan, “Ben bu konunun takipçisi olacağım. Çünkü kanun, imar konuları hakkında lehte veya aleyhte alınmış bütün kararlar büyükşehire gider diyor. Alınan kararın büyükşehire gidip gitmediğini inceleyeceğim” dedi.8 Ocak MeclisNALAN ÇOLAK: GEREKEN ÇALIŞMAYI YAPTINIZ MI, YAPMADINIZ MI?

İmar Komisyonu’nda  yer alan Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Nalan Çolak, “İmar Komisyonu’nun almış olduğu karar herhangi bir alanın bulunmadığına dair idi. Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Kapaklı Belediyesi’nin ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu herhangi bir projeye adı verilebilir. Sadece park olmak zorunda değil. Siz gereken çalışmanın yapıldığını söylediniz, ben buna kesinlikle katılmıyorum. Komisyon inceleme kararında sizlerin almış olduğu karara ret oyu verdik. Size soruyorum, gereken çalışmayı yaptınız mı, yapmadınız mı?” diye konuştu

HUZUR HAKKI KARARI KABUL EDİLDİ

İmar Komisyon raporlarının görüşülmesinin ardından yaşanan tartışma bir süre daha devam etti. Ardından Plan ve Bütçe Komisyon raporları görüşüldü. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 26/12/2023 tarih 63064 sayılı huzur hakkı konusuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 26/12/2023 tarih 63065 sayılı 5393 Sayılı Belediye Kanununun 51. Maddesi uyarınca belediyemiz bünyesinde çalışan Zabıta Memurlarına 2024 yılında verilecek olan fazla çalışma ücretinin belirlenmesi konusuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

İnsan Kaynakları ve Eğitim  Müdürlüğü tarafından sunulan 26/12/2023 tarih 63066 sayılı 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca görev yapan Meclis Üyesi Belediye Başkan Yardımcılarına 2024 yılında  ödenecek olan aylık ödeneğin belirlenmesi konusuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 26/12/2023 tarih 63067 sayılı 5393 Sayılı Belediye Kanununun 2 5. Maddesinin 3. fıkrası uyarınca Denetim Komisyonu toplantılarına belediye ve bağlı kuruluşları dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilenler ile kamu kurumu dışındaki diğer uzman kişilere 2024 yılında ödenecek olan günlük ödeme miktarının belirlenmesi konusuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.1 8 Ocak Meclis

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYON RAPORLARINI GÖRÜŞÜLDÜ

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 26.12.2023 tarih 63068 sayılı 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesinin 3. Fıkrası gereğince tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalışan  personelin aylık çalışma ücretlerinin belirlenmesi konusuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

BELEDİYE BAŞKANINA YETKİ VERİLDİ

Ocak ayı meclis toplantısının ikinci oturumu Gençlik ve Spor İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 27.12.2023 tarih 63225 sayılı belediyemiz görev ve yetki alanı içerisinde bulunan amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapılıp yapılmayacağı konusuyla ilgili komisyon kararının görüşülmesiyle devam etti. Spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapılmasına, mevzuat doğrultusunda 2024 yılı için yardım tutarlarını belirlemek üzere belediye başkanına yetki verilmesine yönelik komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

PANELVAN ARAÇ ALINACAK

Destek Hizmetleri Müdürlüğünün 28.12.2023 tarih 63378 sayılı Çevre  Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yürütmüş olduğu Sıfır Atık İyi Uygulamaları, Çevre Kirliliğinin Giderilmesi kapsamında belediyemize sunulan yardım karşılığında belediyemizin ihtiyacı olan Panelvan aracın alınması konusuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

RAVZA CAMİİ’NE 3 MİLYON LİRA YARDIM

Mali Hizmetler Müdürlüğünün 27.12.2023 tarih 63295 sayılı Ravza Camii Yardım Talebi konusuyla ilgili 3 milyon lira yardım yapılmasına yönelik komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

PINAR BULVARI’NA MEYDAN, WC, ŞADIRVAN YAPILACAK

İller Bankası Yönetim Kurulunun 22.09.2022 tarih ve 44/1701 sayılı karar ile 2 milyon TL kredi ve 1 milyon TL ödenek tahsis edilen Meydan Tören Alanı projesi yapımı ve 02.03.2023 tarih ve 14/336 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile 4 milyon TL kredi ve 2 milyon TL ödenek tahsis edilen Pınar Bulvarı Cephe Rehabilitasyon Yapım işlerinin kapsamını Meydan ve WC Şadırvan Yapım işi olarak değiştirilerek aynı miktarda kredi kullanılması konusuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.