Karaağaç'taki plan değişikliği meclisi gerdi

Kapaklı Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantısının ikinci oturumunda, CHP’li belediye meclis üyeleri ile AK Partili Belediye Meclis üyeleri arasında gerginlik yaşandı.

Karaağaç'taki plan değişikliği meclisi gerdi

Kapaklı Gazetesi - Karaağaç Mahallesi 294 ada ve 295 adalar arasında kalan Park, Yol ve otopark alanının plan değişikliği yapılarak Park, Yol ve Sosyal Tesis alanına dönüştürülmesi konusu, Kapaklı Belediye Meclisini gerdi.

Kapaklı Belediye Meclisi, Ocak ayı birinci oturumunda komisyona havale edilen konuları görüşmek üzere Perşembe günü saat 14.00’de ikinci bir oturum gerçekleştirdi. Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, mazeret bildiren Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri Nalan Çolak, Yalçın Hal, Kazım Doğaç ve Mustafa Önder katılmadı.

BAKANIN KAPAKLI ZİYARETİ İPTAL OLDU

Toplantı öncesi konuşma gerçekleştiren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Tekirdağ’a gelerek bir dizi ziyaretler gerçekleştirecek. Biz kendisini Kapaklı’ya davet ettik ancak depremle beraber gündeme sıkça gelen kentsel dönüşüm ile alakalı toplantılar gerçekleştirecek. Özellikle Marmarareğlisi’nden Şarköy’e uzanan sahil hattında bir çalışmanın başlatılması ile ilgili bilgilendirme yapacak. İlçemizde kentsel dönüşümün başlatılması konusunda dosya hazırlayıp kendisine teslim edeceğiz. Sıkıntılı bir yapımız var. Kentsel dönüşümün kazandırılmasını arzuluyoruz. TOKİ ile olmazsa, biz konu ile çalışma yürüyoruz. İlerleyen zamanlarda meclisi ve vatandaşlarımızı da bilgilendirmek istiyoruz” dedi.

ÇILDIR BELEDİYESİ İLE KARDEŞ BELEDİYE OLDULAR

Başkan Çetin’in konuşmasının ardından meclis, komisyon raporlarını görüştü. İlk olarak Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Ardahan Çıldır Belediyesi ile kardeş belediye olma konulu yazı oy birliği ile kabul edilirken, akabinde meclis üyesi ve belediye başkan yardımcılarına 2021 yılında ödenecek aylık ödenek görüşüldü. Komisyonun oy birliği ile aldığı belediye başkanına ödenmekte olan aylık brüt ödeneğin 3’te ikisi kadar ücret ödenmesi kararı meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. Sonra Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Denetim Komisyonu toplantılarına belediye ve bağlı kuruluşları dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilenler ile kamu kurumu dışındaki diğer uzman kişilere 2021 yılında ödenecek olan günlük ödeme miktarının belirlenmesi konusu görüşüldü. Belediye ve bağlı kuruluşlar dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilen kişilere 1.000 TL, kamu personeli dışındaki diğer uzman kişilere 2 bin gösterge rakamı devlet memurlarına uygulanan kat sayı ile çarpımının sonucu bulunacak günlük bulanacak rakamının belirlenmesi oy birliği ile kabul edildi. Yine Plan ve Bütçe Komisyonunun Zabıta Memurlarına 2021 yılında verilecek olan fazla çalışma ücretine ilişkin kararı da oy birliği ile kabul edildi.

MECLİS BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİN HUZUR HAKLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Bir sonraki gündem maddesinde meclis başkanı ve meclis üyelerine, meclis ve komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için 2021 yılında ödenecek huzur hakları görüşülürken; belediye başkanına ödenmekte olan brüt günlük tutarın üçte biri kadar huzur hakkı ödenmesi de oy birliği ile kabul edildi. Diğer bir gündem maddesinde ise Plan ve Bütçe Komisyonunun tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak olan personelin aylık çalışma ücretlerine ilişkin kararı oy birliği ile kabul edildi. Ardından Kültür İşleri Müdürlüğü görev ve çalışma yönetmeliği konulu yazı da, komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.

AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE YARDIM YAPILACAK

Toplantıda, bir önceki oturumda komisyona havale edilen belediyenin görev ve yetki alanı içerisinde bulunan amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapılıp yapılmayacağı konusu da karara bağlandı. Amatör kulüplere ayni ve nakdi yardım yapılması için Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Temizlik İşleri Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması, Sıfır Atık Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği konulu yazı, Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliği konulu yazı, Aşevleri Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik konulu yazı ve Yazı İşleri Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması konulu yazı da oy birliği ile kabul edildi.

ÇALIŞMALARIN DEVAM ETMESİ KARARI ALINDI

Bir önceki oturumda Plan ve Bütçe komisyonuna havale edilen Millet İttifakı grubunun ‘pandemi tedbirleri dolayısıyla kapalı olan veya paket servis yapamayan işletmelere bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin TL ödeme yapılması’ konulu önergesi de karara bağlandı. Kazanç kapısı dinamovip giriş adresi. Komisyon, ilgili gündem maddesinin detaylı bir şekilde incelenebilmesi için komisyon çalışmalarının devam etmesi kararı alırken, konuyla alakalı konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin,“ Konuyla alakalı olarak pandeminin ilk başladığı dönemden itibaren yasal mevzuat açısından nasıl bir çözüm üretebiliriz diye araştırdığımızda çözüm bulamamıştık. Mevzuatla ilgili net elimizde yol izleyemediğimiz için ve Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği karara göre meclis olarak gereken yardımı yaparız” dedi. Komisyonun raporu meclis tarafından da oy birliği ile kabul edildi.

‘’POLEMİKLERLE İŞİ FARKLI BOYUTLARA GETİRMEYELİM’’

Toplantının son gündem maddesinde ise Karaağaç Mahallesi 294 ada ve 295 adalar arasında kalan Park, Yol ve otopark alanının plan değişikliği yapılarak Park, Yol ve Sosyal Tesis alanına dönüştürülmesi konusuyla ilgili İmar Komisyonunun raporu görüşüldü. Konuyla ilgili bilgilendirme yapmak için söz alan Başkan Çetin, ‘’Arkadaşlar biz burada bu kararı meclisimizde oylarız, sayısal çoğunluğun avantajı ile oy çokluğuyla geçiririz. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi grubu bu karara grup olarak ret oyu verirken belli ki büyükşehirde de buna itiraz edecekler ve ret verecekler. Dolayısıyla bu konudaki çabamız, gayretimiz ve yapacağımız tartışmalar da bir sonuç vermeyecek. Burada tabi işin teknik boyutuna indiğimizde çok tartışırız. Benim elimde geçmiş dönemde yapılmış benzer uygulamalar var. Hatta öyle bir yer var ki, gerekirse bunu açıklayacağım; yolu kapatmışız 2016’da ve yandaki parsellere satmışız. İmzayı atanları da söylerim. Ben siz böyle yaptınız, biz böyle yaptık demek istemiyorum. Karaağaç’ta bir yatırım yapmak istiyoruz ve uygun bir yerimiz de var. Bir şekilde önümüz açılsın, büyükşehirde de destekleyelim ve hızlıca planlamasını yapalım istiyoruz. Karşılıklı polemiklerle işi farklı boyutlara getirmeyelim.’’ dedi.

‘’OY BİRLİĞİ İLE GEÇİRELİM’’

Çetin’in ardından AK Parti Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Özgür Cengiz söz aldı. Cengiz, ‘’İmar müdürümüz konuyla alakalı bizi tam donanımlı bir şekilde bilgilendirdi. Biz Karaağaç Mahallesine düğün salonu, güzel bir park ve mahalle muhtarlarımızın tamamına hizmet verecek muhtarlık binası tahsis edecektik. Karaağaç Mahallesi sakinleri olarak güzel bir düğün salonumuz olması için çaba sarf ediyoruz. Her ne kadar Sema Hanım konuyu detaylı bir şekilde izah etse de, Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarımız ret oyu verdi ve oy çokluğu ile komisyondan bu karar geçti. Ben CHP’li arkadaşlarımdan istirham ediyorum, Karaağaç’taki vatandaşlarımız bizden güzel bir çalışma bekliyor her ne kadar komisyonda ret verseler de bu kararı meclisten oy birliği ile geçirelim. İnşallah ret oyu kullanmayacaklardır.’’ Şeklinde konuştu.

‘’KALDIRILAN OTOPARK ALANI İÇİN YENİ BİR ÇALIŞMA YAPTIK MI?’’

Cengiz’in ardından Kapaklı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Sema Hür, projeyle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Hür’ün bilgilendirmesinin ardından CHP Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Halil İbrahim Erkan da söz alarak meclise bir bilgilendirmede bulundu. Mevcut projenin otopark vasfının değiştirilmesinin engel teşkil edebileceğini söyleyen Erkan, ‘’Biliyorsunuz 2019’un başında otoparklarla ilgili bir yönetmelik yayınlandı. Aslında bu ay yürürlüğe girmesi gerekiyordu ama hükümetimiz 3 ay erteledi. Bu yönetmelik çerçevesinde siz bu projeye yakın bir yerde otopark alanı göstermeden ruhsat veremeyeceksiniz. DOG’dan gelen alanların tescil edilemeyeceği ibaresi var. İlk günkü toplantıda da bunu söylemiştim. Tabiki burada bir hizmet yapılacaksa hep beraber elimizi taşın altına koyalım ama yukarıdan dönecek bir şey için şimdiden hazırlık yapmalıyız. Biz bu projede kaldırılan otopark alanı için yeni bir otopark çalışması yaptık mı? Bence şöyle yapalım; bunları da tamamlamak için çalışmaların devamına diyelim. Oraya gidecek hizmeti engellemiş olmayalım, bu projeyi otoparkıyla komple hazırlayıp oylayalım. Bu böyle olmaz. ‘’ dedi.

‘’TAMAMINI DÜZENLEYİP SUNALIM’’

Projede revize edilmesi gereken yerler olduğunu söyleyen Erkan, ‘’Büyükşehirde komisyona gelir gelmez bu otopark sorun edilecek. Hastalığa merhem olacaksak tam teşhisini yapalım, vakit kaybetmeyelim. Sizler de biliyorsunuz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yaptığımız planlara itirazı var. Ben bu projeyi onayladığımda ilden bana ‘Abi sen bunları görmüyor musun?’ diyecekler. Ben bilgilendirmek mecburiyetindeyim. Bana göre böyle yarım iş değil, tamamını düzenleyip sunalım. Böyle yaparsak ben de savunabilirim.’’ ifadelerini kullandı.

‘’HER ŞEY MEVZUAT DEĞİL’’

Erkan’ın ‘Çalışmaların devamına karar verelim’ önerisine cevap veren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, projenin kaybedecek vaktinin olmadığını söyledi. Başkan Çetin, ‘’Çalışmaların devamına karar verdiğimizde ne değişecek burada? Öneriniz nedir? Planın bütünüyle alakalı çalışmamızı başlattık zaten. Bizim maksadımız biran önce bu alanı uygun bir hale getirip, projemizi yapıp hizmeti hayata geçirmek. Siyasetçi risk almalı. Çevre öyle demiş, bürokrat böyle demiş diyemeyiz. Biz vatandaşı temsil ediyoruz, onlar bizden talep ediyor. Bizler de bu bağlamda yasaları da çiğnemeden bir şekilde çözüm üretmemiz gerekiyor. Millet bahçemizle ilgili tam 1 yıldır sonuç alamadık. Karaağaç’a yapmak istediğimiz stad ile ilgili de bir sürü çalışma yürüttük, sonuç alamadık. Çok net söylüyorum; ipteki cambaza bak deniliyor başka amaç güdülüyor. Her şey mevzuat değil.’’ şeklinde konuştu.

‘’BU YAPILIYORSA, BİZİM PROJEMİZ DE YAPILACAK’’

2016 yılında yapılan bir işlemi örnek gösteren Çetin, ‘’Allah için şu Fevzipaşa Caddesi’ndeki çıkmaz sokağı görsele yansıtabilir misiniz? 15 Haziran 2016 yılında çıkmaz sokağın bir alanı yola kapatılmış ve buradaki yerler hissedarlara satılıp müteahhitler buraya bina yapmış. Büyükşehir de bunu onaylamış. Bu yanlıştır, doğrudur demiyorum. Bu yapılabiliyorsa, bizim projemiz de yapılacak. Yolu kapatıp satabiliriz diyorsunuz ama bunu yapamayız mı diyorsunuz? Eğer projede bodrum kata bir otopark yapınca bu sorun çözülecekse onu o zaman yaparız.’’ ifadelerini kullandı.

Çetin’in bu söylemlerine karşı çıkan Meclis Üyesi Erkan ise, şu şekilde yanıt verdi; ‘’Biz neyi engelliyoruz? Geçenlerde 20 milyona başkanımızın sattığı yeri, ben sıfırdan çıkarıp var ettim. Ayrıca 30 dönüm bir yeri de sıfırdan çıkarıp var ettim, bazı arkadaşlarımız itiraz etti ve bu yeri kaybettik. Ben Kapaklı Belediyesi menfaatlensin diye emsalı üzerine %70 daha değer katarak kazandırdım. Benim amacım burada siyaset yapmak değil. Bu konu büyükşehire gittiğinde sizler de göreceksiniz.’’,

‘’KARLI SATMIŞIM’’

Çetin, yine söz alarak şöyle konuştu; ‘’Tamam 6 milyona %70 daha koyun, yine karlı satmışım. Bakın teknik anlamda neyi nasıl yapacağımızı planlayabiliriz. Ben başka bir şeyden bahsediyorum. Bizdeki temel sorun hizmeti getirmek istiyoruz; çözüm odaklı yaklaşımın olmadığını iddia ediyorum. Bizler yetersiz olabiliriz, ancak aramızda çok uzman kişiler var. Bunlar Kapaklı’yı sevdiğini söylüyorlar ya, gelirler bir gün ‘bu böyle olursa çözülür’ derler biz de öyle yaparız. Burada toplanmaktaki niyetimiz bu değil mi? Burada yapılan bir eksikliği ileride siyaseten kullanmak için dillendiriyorlar, bu yüzden ret veriyorlar. Beni rahatsız eden bu konu. 20 ay böyle zaman kaybettik. Gelsinler buyursunlar Kadir Başkan’a söylesinler; hem altına otopark yapsın hem düğün salonu yapsın. Bütçede bizi es geçen büyükşehir bu konuda da bir şekilde oyalayacaktır. Sorun değil çözeceğiz.’’

‘’TAKDİRİ HALK VERECEK’’

CHP grubunun komisyondaki ret kararını da eleştiren Çetin, ‘’Kamuoyunu bilgilendirmekteki maksadım başka. Samimi değiller, çözüm odaklı değiller, yardımcı olma niyetleri hiç yok. Sadece çok güzel polemik yaratıyorlar. Biz işi bilmiyoruz, onlar çok iyi biliyorlar bu işi. Zaten bu yüzden 10 yıldır onlar bu şehri planladı ve muazzam bir şehir planlamış. Hazine yerlerini çok güzel üzerimize geçirdi o dönemlerde. Biz samimiyetle, iyi niyetle Kapaklı’ya hizmet edeceğiz takdiri halk verecek. Maalesef bu olumsuz ayrımı bize yapıyorlar, biz de halka izah ediyoruz.’’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Karşılıklı diyalogların ardından oylamaya geçilen toplantıda, ilgili komisyon kararı CHP’li meclis üyelerinin çekimser oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 20:25

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65