İşten çıkartılan işçiler için eylem yaptılar

Adkoturk’te çalışan 9 işçinin işten çıkarılması sonucu, TekGıda-İş Sendikası üyeleri fabrika önünde eylem yaptı.

İşten çıkartılan işçiler için eylem yaptılar

Kapaklı Gazetesi - TÜRK-İŞ’e bağlı TekGıda-İş Sendikası, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Adkoturk fabrikasında işten çıkartılan 9 arkadaşları için fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Fabrika işçilerinin sendikaya üye olduktan sonra işten çıkarıldığını ifade eden Tek-Gıda Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören,” Sendikamızı muhatap almaz tavrınız devam ederse, yakın zamanda grev kararı alacağımızdan şüpheniz olmasın. Bununla da yetinmeyip örgütlü gücümüzü ve tüketimden gelen gücümüzü kullanarak yurt içinde ve yurt dışında yaptığınız tüm hukuksuzlukları haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

PANDEMİYE UYGUN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Fabrika önünde gerçekleştirilen eyleme Tek-Gıda Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören,Tek-Gıda Sendikası Mali Sekreteri Ali Bükülmez, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden, Tek-Gıda İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aytaç Göçmen, sendikaya bağlı üyeler katıldı. Eylemde pandemi kurallarına dikkat edildi ve mesafe kuralına uyuldu.

“YETKİ TESPİT BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDILAR”

Fabrikanın başarısında işçilerin de payının olduğunu söyleyen Tek-Gıda Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören,” Çerkezköy’de faaliyet gösteren Adkoturk, uluslararası yatırımcıların iştiraki ve yüzde 100 yabancı sermaye ile 2010 yılından itibaren Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamıştır. Dünyanın 85 ülkesinde var olan Indomie Hazır Noodle Türkiye’deki ilk Noodle üretim fabrikası olma özelliği taşımaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyümesini sürdürmüş gün geçtikçe zenginleşerek, yatırımlarını artırmaya devam etmiştir. Adkoturk ülkemizde başarı hikayesine yazmaya devam ederken, bu büyümeden refah payını almak isteyen Adkoturk emekçileri, anayasal haklarını kullanarak 2017 yılında sendikal örgütlenme hareketi başlatmış ve yıllardır gıda sektöründe verdiği mücadelelerle gıda emekçilerinin umudu ve yılmaz savunucusu olmayı başarmış olan TekGıda-İş Sendikasını tercih ederek, kısa zamanda sendikal örgütlenmesini tamamlamış ve sendikamızın çalışma bakanlığından aynı yıl içerisinde yetki tespit belgesi almaya hak kazanmasını sağlamışlardır.” dedi.

“İŞTEN ÇIKARDILAR”

Ören, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Adkoturk emekçisi hukuka uygun bir şekilde anayasal hakkını kullanırken, sendikamız örgütlenme sürecini hukuka uygun bir şekilde yürütürken o dönemde Adkoturk işvereni ne yapmıştır? Maalesef bazı şirketlere sirayet eden sendika düşmanlığı hastalığı, bu şirkete de sirayet etmiş, kendisini bugünlere getiren ve prestijli şirket olmasını sağlayan emekçisinin sendikalı olma hakkını tanımayarak; önce ülkemizdeki hukuk boşluğundan faydalanıp müzakere masasına oturmamak için devletin verdiği yetki çoğunluk tespitine itiraz etmiş sonrada baskılara boyun eğmediği için işyeri baştemsilcisi olarak görev arkadaşımızı işten çıkartarak sendika düşmanlığında sınır tanımadığını göstermiştir. İşten çıkartılarak mağdur edilen baştemsilci arkadaşlarımız fabrika önünde mücadele vermiş, uğradığı hukuksuzluğu ve haksızlıkları kamuoyunda duyurmaya çalışmıştır.”

“MAHKEME LEHİMİZE SONUÇLANDI”

İşten çıkartılan işçilerin açtığı davanın işe iade ile sonuçlandığını kaydeden Ören, dört yıllık mücadele sonunda toplu iş sözleşmesi yetki davasının da geçtiğimiz günlerde sendika lehine sonuçlandığını ifade etti. Ören, “ Bizler hukuka uygun davranırken, dört yıl sabırla beklediğimiz adaletin sonucuna sevinirken, işveren dört yıl bolunca itiraz davaları ile oyaladığı emekçisinin kazanılan haklarına anlayış göstermek yerine ülkemizin yargı kararlarını tanımak yerine mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından , ikisi işyeri temsilcimiz olmak üzere, sendikal örgütlenmede öncü arkadaşlarımızdan altı sendika üyesi arkadaşımızı pandemi döneminde işçi çıkarma yasağına rağmen 4857 sayılı yasanın 25/2 maddesinden tazminatsız işten çıkarmıştır. Gerekçe olarak ise ‘İşçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlar sergilediği’ bahanesi uydurmuştur.” dedi.

“ÖRGÜTLENMEK ANAYASAL BİR HAKTIR”

Adkotork işverenine seslenen Tek-Gıda Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören, “ Sen çalışanlarının ahlakını ve iyi niyet kurallarını sendika bu iş yerine girdikten ve yetki aldıktan sonra mı aramaya başladın. Ahlak bu şirketin neresinde. Pandemi döneminde işten çıkarma yasağını yalan beyanla aşmaya çalışmak mı ahlak? Bugüne kadar dokuz işçi arkadaşımızı içten çıkardınız, anayasal haklarını kullandılar sendikaya üye oldular diye işçi çıkarmak mı ahlak? Fabrikada çalışan diğer sendika üyesi arkadaşlarımıza gözdağı verip baskı yapmak mı ahlak ? Siz ancak kendinizi kandırabilirsiniz. Ahlak para kazandığınız bu ülkenin hukuk sistemini tanımaktır. Ahlak, bu ülkenin emekçisinin anayasal hakkına saygı duymaktır. Ahlak, bu ülkede emekçinin sırtından çuvalla para kazanıp, iki de bir yatırım yapıyoruz istihdam yapıyoruz diyerek bu ülke insanının başına kakıp durmamakmıdır. Örgütlenmek anayasal bir haktır ve bu hakkın kullanılmasını engellemek ise suçtur. Başta sizler olmak üzere sendikal örgütlenmeyi engelleyen tüm işverenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Sizler devleti ve kurumları yalan beyanla aldatamazsınız. Sizleri buradan güçlü bir şekilde uyarıyoruz. Hukuk tanımaz tavırlarınızdan vazgeçin. Pandemi döneminde uygulanan işten çıkarma yasaklarına rağmen, işten çıkardığınız arkadaşlarımızı işe geri alınız. Toplu İş Sözleşmesi masasından kaçmayınız, kaçtığınız masa sizi bu günlere getiren emekçilerimizin emeğinin taçlandığı masadır.” açıklamasında bulundu.

“GREV KARARI ALACAĞIZ”

Sendikayı muhatap almaz tavrının devam etmesi alında fabrika önünde grev kararı alacaklarını kaydeden Ören, “ Bununla da yetinmeyip örgütlü gücümüzü ve tüketimden gelen gücümüzü kullanarak yurt içinde ve yurt dışında yaptığınız tüm hukuksuzlukları haykırmaya devam edeceğiz., Yurt içinde müşteriniz olan tüm şirketlerin de önünde basın açıklamaları yapacağız. Sendikamız işten çıkarılan arkadaşlarımızla birlikte mücadelesinden vazgeçmeyerek, baskılara asla boyun eğmeyecektir. Emekçilerin hak ve hürriyetleri, patronların ve şirketlerin insafına asla bırakılmayacak kadar kıymetlidir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 12:13

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan Akbuga
Orhan Akbuga - 2 hafta Önce

Disk baglı degil türkişe baglidir tek gıda is

Meral akgun
Meral akgun - 2 hafta Önce

Biz fabrikamizdan bize verilen butun haklardan memnunuz adkoturk bize diger febrikalrin yaninda en iyi işletme biz bir aileyiz ve sendika istemiyoruz

SIRADAKİ HABER

banner65