Asgari ücret açıklandı

2021 yılında geçerli olacak asgari ücret net 2.825 lira oldu.

Asgari ücret açıklandı

Kapaklı Gazetesi - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret miktarı belli oldu. Bakan Selçuk, 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin AGİ dahil 2 bin 825 TL olacağını açıkladı. Sitemiz üzerinden yapabilirsiniz. Brüt asgari ücret ise 3 bin 577 lira 50 kuruş olarak duyuruldu.

GEÇEN YILA GÖRE 500 LİRA ARTTI

Konuyla ilgili açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ‘’Salgın ülkemizde de çalışma hayatını derinden etkiledi. 23 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödeneğini yapmış olduk. Asgari ücret çalışması 15 kişilik bir komisyonla yapılmakta. İşçi ve işveren tarafının teklifleri değerlendiriliyor. İşçilerimizi ve işverenlerimizi koruyarak çalışma barışını güçlendirmeyi temel önceliğimiz olarak görmekteyiz. Asgari ücret tespit komisyonu 2021 yılı ücretini karara bağladı. 2021 için net 2825 lira 90 kuruş oldu. Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir.’’ dedi.

İŞÇİ KESİMİNDEN KARARA İTİRAZ

Komisyonda işçi kesiminin temsil eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz. Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır." İfadelerini kullandı.

İŞVEREN KESİMİNDEN AÇIKLAMA

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, "Zorlu bir süreci tecrübe ettik. Bu durum en başla çalışan kesim, işçiler için zor aynı zamanda işveren için de zor. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payıyla asgari ücrete karar verilmiş oldu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 12:03

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
şaHincİ nNibbas
şaHincİ nNibbas - 12 ay Önce

yav kardeşim ben bugün 5 tl lik mal alıyorsam maaşım 10 tl ise 5 tl lik mal ise 7 lira oluyor benim aldığım maaş 11 tl oluyor geçinemiyoruz yav!

SIRADAKİ HABER

banner65