CHP'li Yüceer Milli Eğitim Bakanı’na yabancı dil sınavlarında yaşanan mağduriyetleri sordu

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’na (YÖKDİL) giren öğrencilerin yaşadığı mağduriyetleri TBMM gündemine taşıdı.

CHP'li Yüceer Milli Eğitim Bakanı’na yabancı dil sınavlarında yaşanan mağduriyetleri sordu

Kapaklı Gazetesi - CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, YDS ve YÖKDİL sınavlarına girecek Tekirdağlı öğrencilerin farklı illerde sınava girmesine tepki gösterdi. Yüceer, “Ö öğrenciler sınava girmek için uzun yollar kat etmek zorunda kalıyor. İl dışına yapılan bu seyahatlerde öğrencilere ekstra maliyet olarak geri dönüyor. Bu durum zaten zor koşullarda eğitim öğretime devam eden öğrencilerimiz için ayrı bir maddi ve manevi mağduriyet oluşturuyor” dedi.

Dr. Yüceer öğrencilerin yaşadığı sorunlarla ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Tekirdağ’ın 1 milyon 100 binden fazla nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 22’inci ili olduğunu anımsatan Dr. Yüceer, “Tekirdağ ilimizde bulunan Namık Kemal Üniversitesi kurulduğu günden bugüne Türkiye’nin en hızlı gelişen üniversitelerinden birisidir. Namık Kemal Üniversitesi’nde yaklaşık 32 bin öğrenci eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Ancak maalesef öğrencilerimizin akademik hayatlarının devamlılığı için gerekli olan yabancı dil sınavları YÖKDİL ve YDS için Tekirdağ’da sınav merkezi bulunmamaktadır. Sınava girecek öğrencilerimiz başvuru kılavuzlarında ‘Adres İline Göre Tercih Edilebilecek Yakın Sınav Merkezleri’ başlığı altında Edirne/Merkez veya İstanbul’un 22 ilçesinden oluşan 5 sınav merkezi tercihi ile karşılaşmaktadır. Tekirdağ Türkiye’nin 30 Büyükşehir’inden bir tanesi. Tekirdağ’da sınava girecek öğrenciler için bir sınav merkezinin olmamasının mantıklı bir açıklaması yok. Sınav merkezleri atanırken ÖSYM’nin Tekirdağ’ı görmezden gelmesi kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

“BU SİSTEM ADAYLAR ARASINDA EŞİTSİZLİĞE NEDEN OLUYOR”

Yabancı dil sınavlarına başvuru için ÖSYM’nin hali hazırda çok yüksek ücretler talep ettiğine dikkat çeken Dr. Yüceer, “Memleketlerinde sınava giremeyen öğrenciler sınava girmek için uzun yol kat etmek zorunda kalıyor. İl dışına yapılan bu seyahatlerde öğrencilere ekstra maliyet olarak geri dönüyor. Ayrıca sabahın erken saatlerinde yüz binlerce adayın katıldığı sınavlardan söz ediyoruz. Bu sistem adaylar arasında henüz sınav yerine ulaşmadan eşitsizlik doğmasına neden oluyor. Tüm bu sorunlar zaten zor koşullarda eğitim öğretime devam eden öğrencilerimiz için ayrı bir maddi ve manevi mağduriyet oluşturuyor.” dedi.

“BAKAN ÖZER MAĞDURİYETLERE ÇÖZÜM ÜRETMELİ”

Adayların eşit şartlarda sınavlara katılmasını sağlamanın Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli görevlerinden birisi olduğunu vurgulayan Dr. Yüceer, “Milli Eğitim Bakan Mahmut Özer’e yönelttiğimiz soruların öğrencilerin yaşadığı problemlerin çözümü açısından önemli bir adım olacağını düşünüyorum. Umarım Bakan Özer soruları şeffaf bir biçimde yanıtlar ve yaşanılan mağduriyetlere çözüm üretebilir.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2021, 16:31

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65