Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

Atık Pil yarışmasında son tarih 30 Nisan

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’nin (TAP)’ın geleneksel olarak her yıl düzenlediği ‘Okullarda Atık Pil’ yarışmasında artık sona geliniyor. 30 Nisan’da sona erecek yarışmada birinci gelen Tekirdağ okullarına çeşitli hediyeler dağıtılacak.

Atık Pil yarışmasında son tarih 30 Nisan

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’nin (TAP)’ın geleneksel olarak her yıl düzenlediği ‘Okullarda Atık Pilyarışmasında artık sona geliniyor. 30 Nisan’da sona erecek yarışmada birinci gelen Tekirdağ okullarına çeşitli hediyeler dağıtılacak.

Tekirdağ’da geçtiğimiz yıl 12.100 kilo civarında olan atık pil toplama miktarının bu sene 13.500 kiloyu geçmesi bekleniyor. Birinciliği alan okul bir adet printer kazanırken, ikinci spor seti ve üçüncü okul ise satranç seti İle ödüllendirilecek. Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar, 2015 yılında 630 ton olan atık pil toplama miktarlarını 2017 sonu itibariyle 730 tona çıkardıklarını ve bu miktarın çok önemli bir kısmının okullardan toplandığını söyledi.

‘’ÜLKEMİZDE BU KONUDA YETKİLİ TEK KURULUŞ TAP’TIR’’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar, “Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), pil ithalatçılarının katılımıyla Ağustos 2004 yılında kurulmuştur. TAP atık pillerin toplanması, taşınması, geri kazanılması ve bertarafına yönelik, Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği (APAK) çerçevesinde çalışmalar yapmakta olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkemizde bu konuda yetkilendirilmiş tek kuruluştur.’’ Dedi.

TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ VE İTHALATÇILARI DERNEĞİ

Verilen eğitimler ve kampanyalar neticesinde duyarlılığın her geçen gün arttığını kaydeden Bahar, ‘’2007 yılında sadece 225 ton olan yıllık Atık Pil toplama miktarımız 2014 sonu yılı itibariyle 555 tona yükseldi, hedefimiz 2015 yılında 600 ton idi, bu hedefimizi % 5 geçerek 630 ton atık pil topladık, geçtiğimiz sene de bu miktarı 730 tona çıkardık. Bu rakamlara ulaşmamızda okulların payı çok büyük. Öğrencilerimizin artan duyarlılığı ve hatta ailelerini de bu konuda uyarması sonucunda geçen yıl toplam atık pil miktarının yaklaşık % 40’ını okullardan topladık. Bu da 325 ton demektir. Atık pil konusunda her yıl artan bir duyarlılıktan söz etmek mümkün, zaten bunun için de eğitimlerimiz ve kampanyalarımız kesintisiz devam ediyor. Eğitim ve kampanyalarımıza katılan belediye ve okul sayısı da her yıl artış gösteriyor.” İfadelerini kullandı.

''TEKİRDAĞ'IN KATKISININ ÇOĞALMASINI BEKLİYORUZ''

En çok atık pilin İstanbul’dan toplandığına dikkat çeken Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Neslihan Bahar, İstanbul’u sırasıyla Ankara ve Kocaeli takip ettiğini belirtti. Tekirdağ’ın da artan bir grafik ile atık pil toplama miktarını çoğalttığına dikkat çeken Bahar, Tekirdağ’da birinci, ikinci ve üçüncü gelen okulların hediyeler kazanacağını özellikle vurguladı. Neslihan Bahar sözlerine şöyle devam etti; ‘’Atık pillerin toplama miktarlarının arttırılması ve toplama işlemlerinin verimli bir şekilde sürdürülmesini sağlamak üzere Tekirdağ Belediyesi ile de çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Şu ana kadar Türkiye çapında Büyükşehir, il, ilçe ve belde olmak üzere toplam 550 belediye ile işbirliği halindeyiz, bu sayı her gün artıyor. Belediyelerin yanı sıra teknomarketler, zincir marketler, bakanlıklar, organize sanayi bölgeleri, okullar, Diyanet İşleri, Silahlı Kuvvetler, oteller, Emniyet Gen. Md ve PTT de bizimle işbirliği yapan kuruluşlar arasında. En çok atık pili bölge olarak Marmara’da topluyoruz, burada İstanbul tabi ki itici güç.’’ 

SON GÜN 30 NİSAN!

Neslihan Bahar her yıl toplanan pillerin önemli bir miktarının okullardan geldiğine dikkat çekerek, kampanyanın seyri hakkında da açıklamalarda bulundu. Kampanya neticesinde 3 okulun ödüllendirileceğini belirten Bahar, konuşmasını şu ifadelerle noktaladı; “Geleceğin Türkiye’sinde atık pil kavramını yerleştirmek için çocuklarımıza, dolayısıyla okullarımıza büyük görevler düşüyor. Her yıl olduğu gibi 2017-18 okul dönemi için de Türkiye çapında tüm okullarda atık pil toplama kampanyasını 1 Ekim 2017 tarihinde başlattık, 30 Nisan 2018’de sonlandırıyoruz. Her yıl ödüllü atık pil yarışmasına katılan şehir sayısı ve dolayısıyla, okul sayısı artıyor. Okullardan atık pili belediyeler topluyor, her il kendi içerisinde değerlendiriliyor ve her ilde en çok atık pil toplayan 3 okul tarafımızdan ödüllendiriliyor.’’

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3