Trakya’ya nükleer santral yapılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Trakya’nın İstanbul’a yakınlığından dolayı ikinci nükleer santral için uygun nokta olduğunu işaret etti.

Trakya’ya nükleer santral yapılacak

Kapaklı Gazetesi - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ikinci nükleer güç santrali için Trakya Bölgesi’nin uygun olacağını söyledi. Bakan Dönmez’in bu söylemleri, bölge halkını tedirgin etti.

Konuyla ilgili Bakan Dönmez, şu sözleri kullandı: “Yerle ilgili zemin etütleri, çevresel etkiler gibi birçok parametrede şu anda çalışmalar devam ediyor. Bunların sonuçlarına göre kesin yer belirlenecek. Ama neden Trakya derseniz, İstanbul'u da içine alarak söylüyorum Trakya ülkenin en büyük talep noktası. Bölgesel arz güvenliği açısından böyle bir santrale Trakya'da daha çok ihtiyacımız var. Bazı engellemeler ile mücadele ettik. Bunların bir kısmı çevreci girişimler altında oldu. Ama Türkiye'nin böyle bir nükleer teknolojiye sahip olmasını istemeyen ülkeler de var. Hamdolsun, şu anda ilk projemizi gerçekleştiriyoruz. İnşallah bundan sonra ikinci ve üçüncüyü de yaparız.”

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 18:17

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN
HASAN - 5 ay Önce

Trakyanın............ fabrikalar yetmiyor bide nüklüer kurun güzelim tarım alanlarını maf ettiniz akp nin trakyaya cezasıdır bu

SIRADAKİ HABER

banner65