Trakyalı yazarın 2. kitabı okurlarla buluştu

Mehmet Demirkol’un kaleme aldığı “Yüzyıllık Şiirler” kitabı, online kitap satışı yapan kitapyurdu.com’da okurların beğenisine sunuldu.

Trakyalı yazarın 2. kitabı okurlarla buluştu

Kapaklı Gazetesi - Üniversite yıllarında şiir ve yazılar kaleme alan Mehmet Demirkol, ikinci kitabı Yüzyıllık Şiirler’i çıkardı. Kitap Yurdu yayınları tarafından basılan kitap, kitapyurdu.com’da satışa çıktı.

“İNSAN ÇAY İÇERKEN BİLE DÜNYANIN SORUNUNU KONUŞABİLİYOR”

Kitabında ‘Söylenmedik söz bırakmayacağız’ düsturuyla hareket ettiğini belirten Mehmet Demirkol, “Söylenmedik söz bırakmayacağız’ düsturu benim ikinci kitabımı yazarken felsefem oldu. İlk kitapta da bahsettiğim gibi paramparça anlatmak benim bakış açım. İsmet Özel’in dediği gibi ‘insanın gölgesiyle tanımlandığı bir çağda’ bütün toplumsal meseleler ve duygular paramparça edilip tekrar gün yüzüne çıkartılmalı. İnsan çay içerken bile dünyanın sorununu konuşabiliyor. Canı sıkıldığı anda bile. Bunun için akademik bir ortama ihtiyaç duyulmuyor ya da bir kravata. Şiirlerimi bu tatta yazdığımı düşünüyorum. Yüzyıllar öncesinden gelen duygular ve yaşananlardan yola çıkarak bugünlere ve uzaklara yazdıklarımı iletmeye çalıştım. Amacım tarihsel süzgeçten geçirmek değil tarihin içinden süzgeci çıkartmak olabilir.” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE EN İYİ YAPILACAK ŞEY HAYAL DÜNYASINDA GEZMEKTİ”

Pandemi döneminin kitabı için faydalı olduğunu söyleyen Demirkol, “Bütün fikir ve ideolojilere yukardan bakmak ve küçümsemekte denilebilir. Ne derler aydınların mahallesi olmaz. Dikkat ediyorum, insanların bir sorunu olduğunda başka nedenlerde, başka olaylarda anında patlak verebiliyor. Bir şeye isyan ederken aynı pankartlarla dışarı çıkmamak gibi. Herkes derdini yazıyor fakat o derdin içinde de binlercesi var. Şiirleri de bu kıvamda yazmaya çalıştım, her mısrada ayrı bir çağa gidip dolaştım. Kustum, tekrar kalktım. Pandemi sürecinde en iyi yapılacak şeyin hayal dünyasında gezmek olduğunu düşündüm. Bu gerçeklerden anca hayallerle kurtulabiliriz. Kitap böylelikle ortaya çıktı. Umarım okuyan herkesin gönlünde bir yer buluruz.” İfadelerini kullandı.

MEHMET DEMİRKOL KİMDİR?

Mehmet Demirkol, aslen Edirne ilinin Meriç ilçesinin, Hasırcıarnavut köyünde doğmuştur. Lise’yi Çorlu’da okumuştur. Şiir yazmaya lise hayatında başlamıştır. Üniversite’yi ise Sakarya’da okumuştur. Sakarya’da üniversitede belirli dergilerde şiir ve yazılar yazmıştır. Şuan ise ikinci kitabı olan Yüzyıllık Şiirleri Kitap yurdu yayınlarından çıkarmıştır.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2021, 14:26

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65