Tekirdağ'da 9 mahallede sel veya taşkın riski azalacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, olası bir sel veya taşkın felaketini önlemek için Tekirdağ genelinde başlattığı çalışmaları sürdürüyor.

Tekirdağ'da 9 mahallede sel veya taşkın riski azalacak

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ 4. Grup Taşkın Koruma işine başlandığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, iş kapsamında 9 mahalle, 1.500 dekar arazinin taşkın riski azaltılacağını söyledi.

DSİ, sonbaharın gelişi ile yağışların arttığı Tekirdağ’da, tarım arazilerini sel veya taşkın felaketine karşı korumaya yönelik çalışmalar başlattı. İl genelinde Taşkın Kontrol Tesisleri kuran DSİ, bölgedeki tarımsal faaliyetlere gelen zararın ve taşkın sırasında can ve mal kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyor.

1.500 DEKAR ALANDA RİSK AZALACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Tekirdağ 4. Grup Taşkın Koruma işine başladıklarını belirtti. Yıldız, yapılacak çalışma kapsamında 9 mahalle ve 1.500 dekar arazideki taşkın riskinin azalacağını belirtti.

‘’5 TAŞIT KÖPRÜSÜ 20 MENFEZ YAPILIYOR’’

Çalışmaların hızla sürdüğünü kaydeden Yıldız, ‘’İğneler, Malkara Bayramdere, Alabey, Elmalı, Balabancık, Gönence, Karamurat, Şarköy Yeniköy ve Muratlı Aydınköy mahallelerini kapsayan Tekirdağ Taşkın Koruma 4. Grup Yapım İşine 1 Ekim 2020 tarihinde başlanmıştır. Toplamda 22.222 metre Trapez Toprak Kanal, 5 adet Taşıt Köprüsü, 20 adet Menfez ve 1.680 metre Betonarme U Kanal yapım işini kapsamaktadır. Tekirdağ 4. Grup Taşkın Koruma Yapım işinde şu ana kadar 1.000 metre Trapez Toprak Kazı yapılıyor olup çalışmalar son hızla devam etmektedir.’’ dedi.

Derelerde taşkın korumaya yönelik yapılacak işleri de sıralayan Yıldız, ‘’Çorlu İğneler Kör Deresinde 3.800 m Toprak Trapez Kazı ile 3 adet Betonarme Taşıt Köprüsü, Tekirdağ Malkara Bayramtepe Deresinde 2.807 m Toprak Kanal ile 1 adet Taşıt Köprü ve 4 adet Menfez, Tekirdağ Malkara Kocatepe Deresinde 11.320 m Trapez Toprak Kanal, 1 adet Taşıt Köprü ve 5 adet Menfez, Tekirdağ Malkara Beşyatak ve Nalbant Derelerinde 940 m Trapez Toprak Kanal, 1040 m Betonarme U Kanal ve 4 adet Menfez, Tekirdağ Malkara Karamurat Deresinde 205 m Trapez Toprak Kanal, 640 m Betonarme U Kanal ve 3 adet Menfez, Tekirdağ Şarköy Bostan Deresinde 2500 m Trapez Toprak Kanal ve 4 adet Menfez, - Tekirdağ Muratlı Anaderesinde ise 650 m Trapez Toprak Kanal imalatları yapılacaktır.’’ İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 11:43

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
..
.. - 13 ay Önce

Hayret birşey adam artışı söylüyor siz devlete kusur buluyorsunuz devlet gelip senin ağzındaki maskenin bekçiliğini mi yapacak sana hijyen kurallarını mı öğretecek temiz ol kurallara uy yok biz yapamıyoruz diyorsanız devlete de suç bulmayın belediyeler niye var ? Önlem alacak kardeşim polisi görevlendirecek maskesiz gezen herkese cezayı lami cimi yok kesecek bak birdaha maskesiz dolaşan oluyor mu belediyelerin sorumsuzluğunu devlete yıkmayın kafasına kuş sıçsa devleti sorumlu tutacaklar hahahah

Nurettin
Nurettin - 13 ay Önce

Acilen AVM'ler kapanması hafta sonları yasakların gelmesi

Aysel
Aysel - 13 ay Önce

zPtt posta getiryor maske yok kargo getirenlerde maske yok.bense is yerlerinde siki yonetim yapmalari lazim bu kader endişe edyosaniz bu onlemleri alirdiniz hepisi boş laf hiç birininde umurunda diyil hastalik çoğalması bunlar hepsi sadece gösteriş

SIRADAKİ HABER

banner65