Tarihi eserler depreme karşı korundu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Etnografya Müzesinde sergilenen tarihi eserlerin olası bir afet anında korunması adına sabitleme çalışmalarına başladı.

Tarihi eserler depreme karşı korundu

Kapaklı Gazetesi - Yaşanan büyük depremler, yapısal olmayan hasarların can ve mal kaybında önemli yer tuttuğunu gösteriyor. Bu kapsamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Dairesi Afet Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen proje ile Tekirdağ Etnografya Müzesinde bulunan tarihi eserler yerine sabitlendi.

Süleymanpaşa ilçesi'nde bulunan Tekirdağ Etnoğrafya Müzesindeki arkeolojik ve kültürel mirasların olası bir deprem, sel vb. gibi afetlerde sabit kalması adına sabitleme çalışmaları karşılıklı yapılan yazışma ile başlatıldığını belirten Tekirdağ Büyüşehir Beldiye Başkanı Kadir Albayrak, "Bu kapsamda müzede bulunan tarihi eserler farklı sabitleme yöntemleriyle güvence altına alınmaktadır. Projemizi benzer afete yönelik çalışmalardan ayıran en önemli özelliği, deprem riski altında yaşayan vatandaşlarımızın var olan riskin farkındalığını anlayarak güvenliklerini artırmada bilinçlenmelerinin ve duyarlı olmalarının sağlanmasıdır. Güvenli yapılarda yaşama bilinci ile gelecek kuşaklara sağlam olarak aktarılabilen tarihi eserler, Şehirlerin gelişimine ve tanıtımına da önemli katkılar sağlar. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin afetlere karşı yürüttüğü bu yenilikçi proje tarihi ve kültürel mirasımıza ve vatandaşlarımıza verilen değerler konusunda öncüdür. Projemiz sadece müze ve tarihi eserlerimiz ile sınırlı değil. Talep eden tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza eşyaların sabitlenmesi konusunda destek vermeye hazırız. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bundan sonra da insan odaklı hizmet anlayışıyla Tekirdağ için, Tekirdağ'ın geleceği için ve halkımız için çalışmaya devam edecektir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 17:43

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65