Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

Sendikalar tek ses oldu: Kıdem tazminatıma dokunma!

TÜRK-İŞ Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı Murat Koçak, hükümetinin işçilerin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Sendikalar tek ses oldu: Kıdem tazminatıma dokunma!

Kapaklı Gazetesi - Kıdem tazminatı ile ilgili hükümetin aldığı karara tepki gösteren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) yurt genelinde eylemlere başlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan TÜRK-İŞ Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı Murat Koçak, ‘’ “Kıdem Tazminatına Dokunma’’ sloganı ile yola çıktıklarını ifade etti.

Koçak’ın basın açıklamasına destek amacıyla Tekgıda-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aytaç Göçmen, Koop-İş Tekirdağ Şube Başkanı Ziya Nur Üzmez, Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Baranlı, Belediye-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı İbrahim Özçelik, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden, Teksif Çorlu Şube Başkanı Gültekin Bozan, Harb-İş Bölge Temsilcisi Adnan Yüksel ve Teksif Çerkezköy Şubesi’nden Gürel Altıntaş katılım sağladı.

‘’TARAFLARIN TALEBİ YOK’’

Kıdem tazminatının işçinin elinden alınmaması gerektiğini savunan TÜRK-İŞ Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı Murat Koçak, ‘’Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.’’ dedi.

‘’İŞÇİNİN ÇALIŞMA HAYATININ HUZURU BOZULMUŞTUR’’

Pandemi sürecinin faturasının işçiye kesilmemesi gerektiğini belirten Koçak, ‘’Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekün bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net.’’ İfadelerini kullandı.

‘’HER TÜRLÜ GİRİŞİMİN KARŞISINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Koçak, açıklamasını şu sözlerle noktaladı; ‘’Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır.’’

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 16:20

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65