Müsilaj ile mücadelede Tekirdağ’daki onlarca firmaya ceza yağdı

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, müsilaj ile mücadelede denetime tabi tutulan 800’e yakın firmadan 47’sine cezai işlem uygulandığını belirtti.

Müsilaj ile mücadelede Tekirdağ’daki onlarca firmaya ceza yağdı

Kapaklı Gazetesi - Gazetecilerle bir araya gelen Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Marmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj ile mücadelenin devam ettiğini belirtti. Yapılan 800’e yakın denetimde 3 bin 748 numune alındığını, bu numuneler sonucunda aykırı buluna 47 firmaya yaklaşık 6 milyon TL ceza kesildiğini belirten Yıldırım, “Bu firmaların 12'sini kapattık. Bu firmalar kendilerinin eksiklerini tamamlayana kadar kapalı olmaya devam edecek” dedi.

Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilaj ile mücadelede Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Marmara Denizi Eylem Planı’ kapsamındaki gerekli bütün çalışmaları uyguladıklarını söyleyen Vali Yıldırım, “Marmara'ya 135 kilometre sınırımız var ama buna rağmen en rahat olan iliz. Bilim insanlarının açıklamalarına göre bunun sebebi İstanbul Boğazı'ndan gelen akıntıyı Çanakkale'ye bağlayan en kısa bağlantı ilimizden geçiyor. Sürekli akıntı devam ettiği için müsilajın yerleşmesine izin vermiyor. Lodos estiği zaman bizim kıyılarda birikebiliyor. Şu an şanslı olarak görebiliriz kendimizi.” dedi.

“154 METREKÜP MÜSİLAJ TEMİZLENDİ”

Tekirdağ’da bugüne kadar yapılan çalışmalarda 154 metreküp müsilajın temizlendiğini söyleyen Yıldırım, “El birliğiyle Marmara’mızı da, Tekirdağ’ımızın kıyılarını da, Türkiye'mizi de korumak mecburiyetindeyiz. Bilim insanlarımız bakanlıkta yapılan toplantıda müsailjın insan vücuduna herhangi bir zararı olmadığını söyledi. Deniz yüzeyinde müsilajın gören insanlar o bölgede denize girmesin. Bizim kıyılarımız temiz. Bazen rüzgara bağlı olarak müsilajı görüyorlarsa denize girmesinler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 10:03

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65