ÇOSB, yetki alanındaki altyapı çalışmalarını sürdürüyor

Türkiye’nin en önemli Organize Sanayi Bölgelerinden biri olan, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) altyapı yatırımlarını sürdürüyor.

ÇOSB, yetki alanındaki altyapı çalışmalarını sürdürüyor

Kapaklı Gazetesi - Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, son aylarda bölge sanayicilerinden gelen talepler doğrultusunda elektrik altyapısını güçlendirdi. Akabinde sorumluluk bölgelerinde yol genişletme ve yenileme çalışmalarına da başladıklarını duyuran ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan, “Yapılan bu çalışmalar sanayicilerimizin artan ihtiyaçları doğrultusunda yapılmaktadır.” dedi.

“SANAYİCİNİN ELEKTRİK İHTİYACI SÜREKLİ ARTIYOR”

Çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydeden ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan şunları söyledi: “Bölge sınırlarımız içerisinde, son aylarda yapılan çalışmalardan dolayı oluşan trafik yoğunluğunun farkındayız. Sözlerimin başında hemen şunu belirtmek isterim ki, yaptığımız çalışmalar salt yol bakımı ve asfalt yenileme çalışmaları değildir. Bildiğiniz üzere Bölgemiz tarafından, Elektrik Dağıtım Sistemimizdeki revizyon çalışmalarımıza 2007 yılında başlanmış, 2010 ve 2019 yıllarında da revizyon çalışmaları devam ettirilmiştir. Yapılan bu çalışmalar sanayicilerimizin artan ihtiyaçları doğrultusunda yapılmaktadır.

“TALEP SANAYİCİLERDEN GELİYOR”

Fakat yıllar içinde sanayici sayımızın artması, özellikle de mevcut üretimdeki sanayicilerimizin artan üretim kapasitelerine bağlı olarak artan enerji tüketim oranları bizleri sürekli yeni yatırımlar yapmaya yöneltmektedir. Karşıdan bakıldığında bölge içerisinde sürekli bir yol ve elektrik kanalı çalışması varmış gibi gözükse de, işin temelinde sanayicilerimizin sürekli artan güç artışı talepleri yatmaktadır. Bu konunun özellikle bilinmesini isterim.”

“VERDİĞİMİZ RAHATSIZLIĞIN FARKINDAYIZ”

Çalışmalar esnasında bölgelerde yaşanan aksaklıklar için katılımcılardan anlayış beklediklerini söyleyen Özdoğan, “Daha iyi altyapı hizmetleri sunabilmek amacıyla yapılmakta olan bu çalışmalar nedeniyle verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı üzgün olduğumuzu sanayicilerimizin bilmesini isteriz. Fakat yukarıda açıklamaya çalıştığımız hususlardan dolayı katılımcılarımızdan ve çalışanlarından anlayış beklemekteyiz. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Bölgemiz sanayisinin daha ileriye taşınması için gerekli olan elektrik enerjisinin kaliteli ve sürekli olarak katılımcılarımızla buluşması sağlanacaktır. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Elektrik Dağıtım Sisteminin geleceği koruma altına alınmış, sürdürülebilirlik için büyük bir adım atılmış olacaktır. Mevcutta, Bölgemiz elektrik dağıtım sisteminin elektrik ihtiyacı TEİAŞ tarafından 154 kV Çerkezköy Trafo Merkezi’nde bulunan 1 adet 80/100 MVA, yine TEİAŞ tarafından işletilen 154 kV Çerkezköy OSB Trafo Merkezi’nde bulunan 4 adet 80/100 MVA trafo ile Bölgemiz tarafından işletilen 154 kV Çerkezköy Enerji Trafo Merkezi’nde bulunan 2 adet 80/100 MVA trafodan toplam 19 adet orta gerilim fideri ile karşılanmaktadır. 19 olan orta gerelim fider sayısı çalışmalar sonrasında 24’e çıkartılacak ve mevcut fider kapasiteleri arttırılmış olacaktır” şeklinde konuştu.

“SOKAK VE CADDE AYDINLATMALARININ YÜZDE 90’I TAMAMLANDI”

Özdoğan, açıklamasını şu sözlerle noktaladı: “Kapasitesi sürekli artan bir OSB olarak katılımcılarımızdan gelen ihtiyacın da sürekli artması sebebiyle 2 adet Dağıtım Merkezinin inşaatını devam ettirmekteyiz. Dağıtım Merkezlerinin inşaatının bitirilmesiyle birlikte yıl içeresinde, elektrik ve otomasyon alt yapılarının tamamlanarak Dağıtım Merkezlerinin devreye alınması planlanmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında 6 km beton borulu elektrik alt yapısı imalatlarında sona gelinmiştir. 108 km orta gerilim kablosu çekim çalışmalarına başlanmıştır. Ayrıca bu yıl yapılan sokak aydınlatma alt yapısı yapım işi tamamlanmış olup, yapılan çalışmalar sonrasında Bölgemiz sınırları içerisinde bulunan sokak ve caddelerin %90’lık kısmının sokak aydınlatması tamamlanmış durumdadır.”

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 12:45

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65