ÇOSB, Avrupalı heyeti ağırladı

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB), Avrupa Birliği (AB) Delegasyonunu ağırladı.

ÇOSB, Avrupalı heyeti ağırladı

Kapaklı Gazetesi - Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin çalışmalarını yerinde incelemek için Çerkezköy’e gelen Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu heyeti, hattın geçtiği ÇOSB’de de toplantı düzenledi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’yı¸ ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Natan Yakuppur, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan kapıda karşıladı.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Toplantıda öncelikli olarak AB-Türkiye ilişkileri ve COVID-19 pandemisi döneminde Dünya’da yaşanan sıkıntılar görüşüldü. Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin, Avrupa Birliğinin desteklediği en büyük altyapı projelerinden biri olduğunu söyledi. Sahada sanayicilerden bilgi alışverişinin de önemine değinen Meyer- Landrut, ÇOSB’ye ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.

“ÜLKEMİZDEKİ KURUMLAR AB DESTEK PROGRAMLARINA BAŞVURMALILAR”

AB-Türkiye ilişkileri, üyelik konularında bulunulan aşamaları anlatan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve aynı zamanda Bakanlık AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı da şunları söyledi: “Ülkemizdeki kurumların farklı AB destek programlarına başvurmalarının gerektiğini bir kez daha dile getirmek isterim. Başvurulacak konular arasında; dijitalleşme, çevre, nitelikli eleman yetiştirilmesi gibi alanlarda IPA, Erasmus gibi programlara başvuru yapılabilir.”

ÇOSB’NİN PROJELERİ ANLATILDI

Dışişleri Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından üst düzey yetkililerin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, heyeti ÇOSB’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin AB üyeliği konularına değinin ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, ÇOSB olarak yürüttükleri projelerden bahsetti. Toplantıda söz alan ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, ÇOSB tarafından yürütülen ve AB destekli bir proje olan Mesleki Yeterlilik Kurumu kurma çalışmalarının devam ettiğini, bunun yanı sıra çok farklı AB Destek projelerine de başvurduklarını ifade etti. ÇOSB katılımcı firmalarının temsilcileri de, firma olarak AB’ye ihracat konularında karşılaşılan sorunları dile getirdiler.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2021, 20:53

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65