Satranç Turnuvası’na ilgi yoğun oldu

Kapaklı Belediyesi tarafından organize edilen “Kazak Gölü Festivali” kapsamında düzenlenen Satranç Turnuvası’na ilgi yoğun oldu. 92 sporcunun katılım sağladığı yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Satranç Turnuvası’na ilgi yoğun oldu

Kapaklı GazetesiKapaklı Belediyesi tarafından organize edilen “Kazak Gölü Festivali” kapsamında düzenlenen Satranç Turnuvası’na ilgi yoğun oldu. 92 sporcunun katılım sağladığı yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Yarışma Kazak Gölü Mesire Alanı’nda gerçekleştirildi. Festivalin 2. gününde saat 10.00’da başlayan yarışmanın kazananları ise 1 Eylül Pazar günü ödüllerine kavuştu. Ödül törenine Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, Kurum Müdürleri ve çok sayıda satranç sever katılım gösterdi.

92 SPORCU KATILDI

30 Ağustos – 01 Eylül 2019 tarihleri arasında; Kapaklı Belediyesi tarafından organize edilen “Kazak Gölü Festivali” çerçevesinde düzenlenen satranç turnuvasına; Kapaklı’da ikamet eden, Türkiye Satranç Federasyonu sporcu lisansına sahip, 7 -14 yaş aralığında 92 sporcu katılım sağladı. 3 ayrı kategoride yarışılan turnuva, 5 tur üzerinden swiss manager programı ile İsviçre Yöntemine göre yapıldı. 

‘’SATRANCA OLAN İLGİYİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ’’

Turnuva madalya töreninden konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, ‘’İnşallah ilerleyen zamanlarda bu katılımları arttırırız diye düşünüyorum. Halk Eğitim Camiası bu konuda çok güzel çalışmalar yapıyor. Biz de belediye olarak ilçede satranca olan ilgiyi arttırmak istiyoruz. Ben kendim çocuk yaşta satranç öğrendim. Satrancın ileride çok etkisi olacağını göreceksiniz. Çünkü bu spor strateji geliştirmek ile alakalı, hem beyin jimnastiğinin hem de hoşça vakit geçirmeyi sağlıyor. Ben Bulgaristan’da doğdum ve orada satranç çok önemseniyor. Biz bölgemizde, ilçemizde ne kadar çok satranç oynayan çocuk yetiştirirsek o kadar başarılı olacağımızı göreceğiz. Bu nedenle bugün burada katkısı bulunan velilere, öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Hepinize başarılar diliyorum.’’ İfadelerini kullandı.

"İLK DEFA TÜRKİYE 3'ÜNCÜSÜ OLDUK"

Başkan Çetin’in ardından konuşan ve Kapaklı’nın satrançta aldığı derecelerden bahseden Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz ise; ‘’Kapaklı ilçemizin öğrencileri geçen dönem yapılan şampiyonada Türkiye üçüncüsü oldular. İlçemize ilk defa Türkiye üçüncülüğü getirdik bu başarıya destek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum. Bizlere destek veren belediyemize de saygılarımı sunuyorum. ‘’ dedi.

7-8 YAŞ KATEGORİSİNDE DERECEYE GİRENLER;

38 sporcunun yarıştığı 7-8 yaş kategorisinde Kızlarda Sanayiciler İlkokulu öğrencisi Elif Dönmez birinci, Sanayiciler İlkokulu öğrencisi Ela Yumlu ikinci, Mehmet Elfide Erdegül İlkokulu öğrencisi Azra Deniz üçüncü oldu. Erkeklerde ise Gülerçin Koleji öğrencisi Utku Esiroğlu birinci, Mehmet Elfide Erdegül İlkokulu öğrencisi Emir Yalvaç ikinci,  Gülerçin Koleji öğrencisi Uras Esiroğlu ise üçüncü oldu.

9-10 YAŞ KATEGORİSİNDE DERECEYE GİRENLER;

37 sporcunun yarıştığı 9-10 yaş kategorisinde ise Kızlarda Mehmet Elfide Erdegül İlkokulu öğrencisi Erem Aydın birinci, Sanayiciler İlkokulu öğrencisi Edanur Engerek ikinci, Mehmet Elfide Erdegül İlkokulu öğrencisi Yaren Ercan ise üçüncü oldu. Erkeklerde ise Doğa Koleji öğrencisi Ömer Bartu Yaşın birinci,  Karaağaç İlkokulu öğrencisi Harun Durdağı ikinci, Başakşehir Okulları öğrencisi Umut Yılmaz üçüncü oldu.

11-14 YAŞ ARASI KATEGORİSİNDE DERECEYE GİRENLER;

17 sporcunun yarıştığı 11-12-13-14 Yaş Kategorisinde ise Kızlarda birinci Yıldızkent Ortaokulu öğrencisi Ezel Özgör olurken, erkeklerde birinci Yıldızkent Ortaokulu öğrencisi Mustafa Arda Turan oldu. Kızlarda ikinci Yıldızkent Ortaokulu öğrencisi Hilal Yalvaç, üçüncü Yıldızkent Ortaokulu öğrencisi Minel Aşık oldu. Erkeklerde ikinci Yıldızkent Ortaokulu öğrencisi Emre Gürcan olurken üçüncü Gazi Ortaokulu öğrencisi Gökhan Tepe oldu.

‘’SATRANÇ PES ETMEMEYİ ÖĞRETİR’’

Turnuva başhekimliği görevini Büyükşehir Belediyesi İsmet İnönü İlkokulu Okul Müdürü Murat Bekdaş üstlenirken, görev alan diğer hakemler ise şu isimler oldu; İbrahim Yücetürk, Gökhan Çelik, Okan Hazar ve Cihan Öztürk. Müsabakalar hakkında açıklamada bulunan Turnuva başhakemi Murat Bekdaş; organizasyonu tertipleyen Kapaklı Belediyesi’ne ve Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e teşekkürlerini ileterek yaptığı konuşmasında, katılım gösteren sporculara ve onları destekleyen ailelerine de katkılarından dolayı şükranlarını ifade etti. Satrancın önemli bir spor olduğunu ifade den Bekdaş, “Kapaklı TSF Temsilciliği olarak, zihinsel gelişimde önemli bir yeri bulunan ve öğrencilere yararlı alışkanlıklar kazandıran satranç sporuna verdiğimiz destek her zaman sürecektir. Satranç insana mücadele ruhu kazandırır, problemleri çözmede kişiye ısrarcı olmayı ve pes etmemeyi öğretir. Satrançta başarılı olmak sakin ve sabırlı olmaya bağlıdır. Bu da bize hayatta olayların üzerine sakin bir kafa ile gitmemizi sağlar. Satrançta sonuç alabilmek için doğru karar vermek, mantıklı hareket etmek, bütün kombinezonları ve riskleri görmek gerektiğini biliyoruz. Başarılı olan bütün insanların hayatında bu sözler yatıyor. Satranç zorluklarla dolu olan dünyanın en güzel oyunudur. İnsanı güçlendiren de hayatın zorluklarıdır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2019, 11:50

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3