“Döviz cinsi sözleşmelerle kamu zarara uğratılıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Şehir Hastanesinde döviz cinsinden sözleşme yapılmasına tepki gösterdi.

“Döviz cinsi sözleşmelerle kamu zarara uğratılıyor”

Kapaklı Gazetesi - CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Kamu Özel İşbirliği modeli ile inşa edilen Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde kamunun zarara uğratıldığının Sayıştay’ın 2020 Sağlık Bakanlığı denetim raporunda ortaya konulduğunu söyledi. Aygun, hastanenin Türk Lirası yerine döviz cinsinden sözleşmeler yaptığını ve bu nedenle döviz cinsinden borçlanma ile kamu zararına uğratıldığını belirtti.

Kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması gerektiğine işaret eden Aygun, Yabancı Para Birimi ile Borçlanma Oranlarında (YP) standart olmadığını, şirketler lehine fazla ödemeler yapıldığını kaydetti.

“KAMU KAYNAKLARI ÇARÇUR EDİLEMEZ”

Milletvekili Aygun, şunları söyledi: “Tekirdağ Şehir Hastanesinin kullanım bedeli ödemesinde görevli şirket tarafından YP oranı yüzde 73.457873 olarak bildirilmiştir. Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğünce ödemede şirketin belirlediği YP oranını esas almıştır. Oysa 25.01.2020 tarih ve 31019 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2049 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ekinde yer alan yönetmelik ile tadil sözleşmeleri yapılmış ve görevli şirkete ödenecek YP oranı yüzde 72,5823173 olarak belirlenmiştir. Bu nedenle ilk kullanım bedelinin yeniden hesaplanarak, düzeltici işlemlerin tesis edilmesi ve daha düşük kur oranı üzerinden ödeme yapılması gerekmektedir. Yani fazla ödeme, şirketten alınmalıdır. Kamu kaynakları şirketlere çarçur edilemez!”

“HATANIN SORUMLUSU SAĞLIK BAKANLIĞIDIR”

Aygun, Sayıştay Raporu’na göre ilk kullanım bedelinin yanlış hesaplanmasındaki hatanın Sağlık Bakanlığından kaynaklandığını, hastane yönetimini zamanında bilgilendirmediğini, hastane yönetiminin de ilgili şirket YP oranını esas alarak fazladan ödeme yaptığını vurgulayarak, iç kontrolde büyük zafiyet olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2021, 21:43

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65