Çetin: Fabrikaların aldığı önlemler denetlenmeli

İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, koronavirüs salgınına ilişkin alınan tedbirlerin yeterli olmadığını belirtti.

Çetin: Fabrikaların aldığı önlemler denetlenmeli

Kapaklı Gazetesi - Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını dolayısıyla birçok fabrikanın kapandığını dile getiren İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, ‘’ Kapaklı sanayi bölgesi olması durumu ile bazı fabrikalar hala çalışıyor. Ne gibi önlemlerin alındığı veya alınması gereken önlemlerin alınıp alınmadığı denetlenmeli.’’ dedi.

Salgından en çok esnafların etkilendiğini söyleyen Çetin, ‘’Esnaflarımız ve serbest meslek sahibi vatandaşımız işyerlerini kapattı ve evinde oturmak durumunda ne zaman açılacak belli değil, bu süreçte kira, BAĞKUR primleri, vergi, elektrik, doğalgaz, su faturaları okunmaya ve ödenmesine devam ediyor. Devlet vergi ve BAĞKUR primini erteledi, ancak çare ertelemek değil, almamak. Yani devlet kendi alacağından vazgeçmiyor. Oysa bu dönemde iş yerlerinin en azından sabit giderlerini karşılamalı, en azından vergi, BAĞKUR primi ve faturaları almamalı, işyeri kiraları içinde bir çare bulmalı, bilindiği üzere boş vergi beyannamesi verildiğinde dahi damga vergisi ödüyoruz. Kapatılan küçük esnaf ve işletmeler ( Kahvehaneler, lokantalar, kuaför, berber gibi.) iş ve ticari faaliyetleri durduruldu ama kiraları devam ediyor, fatura giderleri devam ediyor ev giderleri devam ediyor ama evde kalmasını isteyen devletin desteğini bekliyorlar.

‘’FATURALARIN ERTELENMESİ EN DOĞRU ÇÖZÜM’’

Esnafların bu süreçte faturalarını ödemekte güçlük çektiğini vurgulayan Çetin, ‘’Ayrıca bu maske ve eldiven ihtiyacı bedelsiz olarak karşılanmalı, Devletimiz, İspanya’ya, İtalya’ya sağlık malzemesi bağışlayıp, sığınmacılara bakarken vatandaşını da unutmamalı, sorunların çözümüne çare olmalı. Bu hizmetler alışveriş yapılan yerler ve çalıştıkları işyerlerinde yapılmalı. Çalışmak zorunda olan işyerleri/ Şirketler maske eldiven dağıtmıyor (elektrik ücretleri tahsil/hizmet, doğalgaz tahsil/hizmet birimleri gibi) ve günde en az 250/300 kişi ile muhatap olunmakta. Vatandaş stresli münakaşalar yaşanmakta. Faturaların ertelenmesi en doğru çözüm. İşsiz kalan vatandaşların gıda ihtiyaçları var ekonomik geliri olmadığı için alamama durumundadırlar. Burada oluşturulan destek grupları yeterli olmamakta, ücretsiz gıda yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının yöntemi bulunmalı. Şikâyetlerden en önemlisi de İlçelerde oluşturulan destek grupları arandığında yeterince ilgilenilmiyor. Yapılan para yardımları önceden yapılanlara yapılıyor, salgın dolayısı ile ihtiyaç sahibi olanlara yapılmadığı gelen şikayetler arasında. Asıl ihtiyaç sahipler aradığında ise ilgilenilmiyor.’’ İfadelerini kullandı.

‘’FABRİKALARDA NE GİBİ ÖNLEMLER ALINIYOR?’’

Son olarak fabrikalarda alınan önlemlerle ilgili sorular yönelten Çetin, şunları söyledi; ‘’İlgililer Devlet Hastanesindeki durumlardan halka bilgi vermeliler. Kapaklı sanayi bölgesi olması durumu ile bazı fabrikalar hala çalışıyor. Ne gibi önlemlerin alındığı veya alınması gereken önlemlerin alınıp alınmadığı denetlenmeli. Kapaklı Belediyesi tarafından dağıtılan kolonya ve maskeler reklam amacı ile yapılıyor gibi üzerlerine belediye başkanının ismi yazılmış. Kısacası zaman birlik olma zamanı ama vatandaş bugünlerde devleti yanında görmek istiyor. Bugüne kadar yapmış olduğu vatandaşlık görevlerini zor günlerde de devletten beklemek en doğal hakkıdır.’’

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 16:41

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65