Başkan Akay: Kamuoyunu yanıltan Mustafa Yel’dir

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in Çerkezköy ziyaretleri esnasında yapmış olduğu açıklamalara cevap verdi.

Başkan Akay: Kamuoyunu yanıltan Mustafa Yel’dir

Kapaklı Gazetesi - DSİ tarafından ihalesi yapılmış fakat ödenek yetersizliğinden dolayı bekleyen bir sorundan bahsettiğini vurgulayan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Kamuoyunu kelime oyunları ile yanıltan Sayın Mustafa Yel’in ta kendisidir. Ya da Sayın Mustafa Yel’e yanıltıcı ve yanlış bilgi veren DSİ’nin Şube Müdürüdür. Bu kadar mesele nettir, bu kadar açıktır.” diye konuştu

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in “Çerkezköy içerisinde dere ıslahının yapılması için Büyükşehir tarafından kamulaştırma yapılması lazım. Kamulaştırma yapılmayan yerlerde DSİ ıslah çalışması yapamıyor. Onlar kendi üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirdikten sonra, DSİ gereken çalışmaları yapacaktır.” açıklamalarına cevap verdi.

‘’DERDİMİZ POLEMİK YARATMAK DEĞİL’’

Başkan Akay, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ‘’AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in yaptığı açıklamaların ardından kendisinde açıklama yapma zaruretinin oluştuğunu belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Sayın Mustafa Yel, Çorlu Deresi ıslahı ve Kızılpınar’da oluşturulması planlanan çöp alanı ile ilgili açıklamalar yaptı. Ve açıklamasında ‘Çerkezköy Belediye Başkanı Kamuoyunu yanıltıyor, yanlış bilgi veriyor’ ifadesi var. Bu ifadelere cevaben bu açıklama yapma gereği hasıl olmuştur. Derdimiz polemik yaratmak değil. Keşke Sayın Mustafa Yel Çerkezköy ziyaretlerinde Belediyemizi de ziyaret etseydi. Kendisini ağırlamaktan mutlu olurduk. Dertlerimizi, bildiklerimizi, sıkıntılarımızı paylaşsaydık. Ancak böyle olmadı. Bir polemik yaratmak ihtiyacı ile bizim kamuoyuna yanıltıcı bilgi verdiğimiz açıklamasını yapmıştır.”

‘’ÇORLU DERESİ, ÇERKEZKÖY’ÜN BAŞININ BELASI’’

Öncelikle Çorlu Deresi ile ilgili bir özet yapacağını ve kimin kamuoyunu yanılttığını kamuoyunun takdirine bırakacağını ifade eden Başkan Akay, 2002 yılından beri Çorlu Deresi’nin Çerkezköy’ün başının belası olduğuna dikkat çekerek, “6 Mart 2017 tarihinde ısrarlı çabalar, girişimler ve çalışmalar ile Çorlu Deresi’nin ıslahı noktasında adım atılmıştır. Ancak bu adım atılmadan evvel bu adım nasıl atıldı, hangi aşamalardan geçti onu paylaşacağım” ifadelerini kullandı.

‘’DSİ, BÜYÜKŞEHİRDEN KAMULAŞTIRMA TALEP ETTİ’’

Devlet Su İşleri (DSİ)’nin Çorlu Deresi’nde kamulaştırma yapılmasının gerektiğini ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin kamulaştırmayı üzerine almasını talep ettiğini kaydeden Başkan Akay, “Bakın cümlenin altını çiziyorum. DSİ, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden ‘kamulaştırmayı üzerine alsın’ talebinde bulunmuştur. Bu talepten sonra 6 Mart 2017 tarihindeki Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile kamulaştırmanın Büyükşehir Belediyesi yatırım programına alınması ve DSİ ile protokol yapılmasını oy birliği ile kabul etmiştir.

‘’BELGELERLE ANLATTI’’

Bu Meclis kararına istinaden protokol ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, DSİ ile 10 Nisan 2017 tarihinde bir protokol imzalamıştır. Bu protokol Sayın Vekilin telefon ile aradığı DSİ Şube Müdürü tarafından imzalanarak Büyükşehir Belediyesine gönderilmiştir. Protokol metni burada. Protokol metninin 4. maddesi ne diyor? Protokol imzalanmasından sonra DSİ tarafından işin ihale edileceği belirtilmiştir. Yani diyor ki ‘Sen protokolü yap, kamulaştırma sorumluluğunu Büyükşehir Belediyesi olarak üzerine al, ben bu işi ihale edeceğim.’

Sonra 5. maddede ne diyor? ‘İnşaat aşamasında Belediye güzergahtaki hukuki sorunları çözecek, DSİ’nin önüne engel çıkarmayacak.’ Bakın protokol çok açık. Bu protokolden sonra Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmayı üzerine aldıktan sonra 2 Ocak 2018 tarihinde iş ihaleye çıkmıştır. Sonra ihale sonuçlanmış, itirazlar, inceleme vs. geçmiş 19 Haziran 2018 tarihinde inşaatı yapacak firma ile DSİ sözleşme imzalamıştır” ifadelerini kullandı.

‘’OLAY BU KADAR NET’’

Bu aşamalara gelirken, ihale edilirken Büyükşehir Belediyesinin kamulaştırma sorumluluğunu üzerine aldığını bir kez daha belirten Başkan Akay, işin ihale noktasında geçmiş dönem AKP Milletvekili Ayşe Doğan’ın da emeklerinin olduğunu vurgulayarak, “Bunu söylemekten imtina edecek halimiz yok. Sayın Vekil geçmiş dönemde bunlarla ilgili mücadele etmiştir. Yani işin başlama noktasında kamulaştırmanın engel teşkil edeceği hiçbir husus yok. Eğer engel bir husus olsa dün Sayın Vekilin açıklamalarına cevap veren Şube Müdürü bunu ihale edemezdi. Olay bu kadar net” diye konuştu.

‘’KAYMAKAM ABBAN’IN GİRİŞİMLERİNE RAĞMEN ÖDENEK ÇIKMADI’’

“Çok net bir şekilde söylüyorum. Kamulaştırma sorumluluğunu Büyükşehir Belediyesi üzerine almıştır. ‘Bu iş benim’ demiştir’. Ancak ödenek yokluğundan iş başlamamıştır” diye açıklamalarına devam eden Başkan Akay, “Ödenek ayrılma noktasında defalarca girişimler olmuştur. Sayın Kaymakamımızın girişimleri olmuştur. Geçen Haziran-Temmuz dönemi DSİ’nin ödenek ayırma dönemlerinden bir tanesi. O aylarda yeniden devreye girilmiştir. O aylarda ‘Ödenek ayrılsın, iş teslim edilmiş, müteahhit işe başlamıyor’ talepleri boş kalmıştır. Ödenek ayrılmadığı için iş hala başlamamıştır” dedi.

‘’BAHANE YARATMA ÇABASI’’

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in “Kendi yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra DSİ çalışmaya başlayacaktır” dediğini belirten Başkan Akay, “Bakın bu ifade tamamen siyasi bir ifadedir. Bu ifadede işin yapılması önünde engel yoktur, ancak buna bahane yaratma çabası vardır. Tekrar söylüyorum işin önünde kamulaştırma hemen yapılsın gibi bir durum olsaydı DSİ bunu ihaleye çıkarmazdı. Bunu DSİ’nin bütün yetkilileri biliyor” açıklamasını yaptı.

‘’KAMUOYUNU YANILTAN MUSTAFA YEL’İN TA KENDİSİDİR’’

İhalesi yapılmış fakat ödenek yetersizliğinden dolayı bekleyen bir sorundan bahsettiğini vurgulayan Başkan Akay, “Kamuoyunu kelime oyunları ile yanıltan Sayın Mustafa Yel’in ta kendisidir. Ya da Sayın Mustafa Yel’e yanıltıcı ve yanlış bilgi veren DSİ’nin Şube Müdürüdür. Bu kadar mesele nettir, bu kadar açıktır” diye konuştu.

‘’DSİ ISLAH İÇİN KAMULAŞTIRMA BEKLEYEN BİR KURUM DEĞİL’’

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin protokol ile kamulaştırmayı üzerine aldığını ve kendisinin hiçbir ifadesinde Büyükşehir Belediyesinin ‘Kamulaştırmayı yaptı’ demediğine dikkat çeken Başkan Akay, “Hali hazırda ortada bir dere var. Bu derenin kamulaştırma sorunları var. DSİ’nin istediği kamulaştırmayı Büyükşehir Belediyesinin protokol ile üzerine almasıdır. Protokolün 5. maddesinde ne diyor? ‘İnşaat aşamasında Belediye bu işleri çözsün kardeşim’ diyor. Görüşmeyi yaptığınız Emre Bey’in protokolünde bu var. Şimdi bu protokol okunmuyor ya da bu protokol ortada hiç yok ‘Bir kamulaştırma hiç yapılmadı’ diye topu taca atmak var. Tekrar söylüyorum Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi protokol ile kamulaştırmayı üzerine almıştır. DSİ’ye ‘İhaleye çık, kamulaştırma sorumluluğu bende’ demiştir. DSİ için de yeterli olan zaten budur. DSİ ıslah için kamulaştırma bekleyen bir kurum değil, beklemez de. Bununla ilgili yazışmalar da var, DSİ’nin kendi yazışmaları da var.

‘’ISLAHA BİR AN ÖNCE BAŞLANMALI’’

Nitekim DSİ işini yapmış, işi ihale etmiş ve işi müteahhide teslim etmiştir. Ödenek yetersizliğinden işe başlanmadığı çok açık ve çok nettir. Yani şunu söylüyorum. Çerkezköy altı boş söylemlerle, ‘Bugün Çerkezköy’e gelelim, bir iki polemik yaratacak cümle kuralım, Belediyenin üzerine o, bu, şu diyerek bir şeyler söyleyelim, gidelim’ denecek bir yer değildir. Çerkezköy’ün sorunları var. 2002 yılından beri Çerkezköy’ün başına bela olmuş bir derenin çözümünden bahsediyoruz. Ve ihale edilen işe bir an evvel ödenek ayrılarak bu işe başlanmasını ben bir kere daha ısrarla rica ediyorum. Bugün veya yarın yaşanacak sel baskınının sorumlularının kimler olduğuna karar verecektir.

‘’MUSTAFA YEL ÖN AYAK OLSUN’’

Ben ne dün, ne bugün, ne de yarın kamuoyunu yanıltıcı ifadem olmamıştır ve asla da olmayacaktır. Ben bir kere daha ihalesi yapılmış, kamulaştırma sorumluluğu Büyükşehir Belediyesine devredilmiş işin DSİ tarafından biran evvel başlanmasını, Sayın Mustafa Yel’in de buna ön ayak olarak buraya ödenek ayrılmasına katkı sunmasını, bu derenin Çerkezköy’ün başının belası olmasından kurtarılmasına yardımcı olmasını bir Belediye Başkanı olarak talep ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 16:45

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ebubekir şanlı
Ebubekir şanlı - 1 yıl Önce

Boş yapma yol yap yol yama bile yok yollarda otomobili olan herkes şikayetçi varsa yoksa Atatürk ve Öztrak caddesi gerisi üvey evlat

Erol derviş
Erol derviş - 1 yıl Önce

Sayı Akay son iki yıldır yaptığınız bir sey soyleyin yanıltan sizsiniz

SIRADAKİ HABER

banner65