Aygun: ABD’den süt ürünleri ithal etmek milli onurumuzu incitiyor

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığını belirterek, “Türkiye’ye sert bir ambargo uygulayan ABD’den bu süreçte süt ürünleri ithalatını bir kenara koyalım, üstüne üstlük bunu kolaylaştırmak milli onurumuzu incitiyor.” dedi.

Aygun: ABD’den süt ürünleri ithal etmek milli onurumuzu incitiyor

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığını belirterek, “Türkiye’ye sert bir ambargo uygulayan ABD’den bu süreçte süt ürünleri ithalatını bir kenara koyalım, üstüne üstlük bunu kolaylaştırmak milli onurumuzu incitiyor.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Aygun, verdiği önergede Amerikan Tarım Bakanlığı’nın 4 Eylül 2018 tarih ve TR8021 sayılı Raporu’na atıf yapıldı.

‘’ENERJİNİZİ MARKALAŞTIRMAYA HARCAYIN’’

Amerikan Tarım Bakanlığı’nın 04.09.2018 tarih ve TR8021 sayılı Raporu’na işaret eden Aygun, ABD’den ithalat yerine yerli ürünlerin teşvik edilmesini isteyerek; “Enerjinizi ithalata değil, Erzincan ve İzmir tulum peyniri, Kars kaşarı, Kayseri çömlek peynirini dünya pazarları ile buluşturup markalaştırmaya harcayın” dedi.

"ULUSAL ONURUMUZ İNCİNDİ"

ABD Hazine Bakanlığı’nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün mal varlıklarını dondurduğu, 100 adet F35 savaş uçağının satışını durdurduğu, Türkiye'den yapılacak çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerini iki katına çıkardığı bir süreçte; Türkiye’nin bu ülkeden süt ithalatını kolaylaştırmasının ulusal onuru incittiği vurgulanan önergede, şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’nin karşı yaptırımlara gitmesi gerekirken, süt ürünleri ithalatı için ABD ile temas kurması, kamuoyunda da şaşkınlık yaratmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ‘ABD’den süt ürünleri ithalatının 3 yıldır devam ettiği, ABD ile yaşanan karşılıklı ekonomik yaptırım sürecinde devreye girmediği, konunun yeni olmadığı’ yönünde açıklama yapması ise özrü kabahatinden beter bir itiraf niteliğindedir.  Veteriner Sağlık Sertifikası’nda süt ürünleri ithalatı için ilave garantiler içeren modele geçildiğini savunan Bakanlık, esasında ABD’den yapılan ithalatı dolaylı olarak doğrulamıştır.”

‘’NEDEN ABD?’’

Önergede; Milletvekili Aygun tarafından Türkiye’nin şu anda Almanya, Polonya, Yeni Zelanda, İrlanda, Hollanda, İsviçre, Fransa ve Ukrayna’dan süt ürünleri ithal ederken neden ABD’den de süt ürünleri ithal ettiği ve ithalatı kolaylaştıran sertifika değişikliğine gittiği de soruldu. Tarım Bakanlığı verilerine göre hayvan sayısı artarken süt ürünleri ithalatının da artmasının tuhaf olduğunu vurgulayan CHP Vekili Aygun, önergesinde şu soruları yönetti:

‘’ÜLKEMİZ GEREKSİZ İTHALATA GİDİYOR’’

‘’TÜİK verilerine bakıldığında;  son bir yılda büyükbaş hayvan sayısı yüzde 17 artmıştır. 2017 yılının Haziran ayında 14 milyon 816 bin 735 olan büyükbaş hayvan sayısı, 2018 yılının Haziran ayında 17 milyon 338 bin 375’a ulaşmıştır. Hayvan sayısı artarken peynir ve tereyağı ithalatının artışını nasıl açıklıyorsunuz?  2017 yılında; tereyağı ithalatı için 46,2 milyon doları, peynir ithalatı için 37,5 milyon doları hangi gerekçeyle ödüyoruz?  Çiğ sütü katma değeri yüksek süt ürünlerine dönüştürerek, ülkemizin gereksiz ithalata gitmesini önleyecek tedbirleri alacak mısınız?

 ‘’ÜRETİCİYİ DESTEKLEMEYECEK MİSİNİZ?’’

Bakanlığınız verilerine göre; mevcut 6 bin 907 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin 758 bin 743 ortağı bulunmaktadır. Bunların büyük kısmı kapanma aşamasındadır. Kooperatifçiliği geliştirerek, Türk üreticisinin süt ürünleri üretmesini teşvik eder misiniz? Edirne Ezine peynirinden İzmir ve Erzincan tulumuna, Kars kaşarından Kayseri’nin çömlek peynirine kadar onlarca peynir çeşidimizi markalaştırma ve dünya pazarlarına açmak üzere bir çalışma yapmayı düşünür müsünüz?  Üreticinin pahalı yem fiyatları nedeniyle süt üretiminden vazgeçtiği ve süt ineklerini kesime gönderdiği görülmektedir. Hayvancılığın gelişmesi için bitkisel üretimi destekleyerek, yem ithalatını kesmeyi düşünür müsünüz? ABD’den süt ithalatını kolaylaştıracak sertifika için zaman harcamak yerine Türkiye’yi ithalattan kurtaracak eylem planı hazırlayacak mısınız? Türkiye’de 2017 yılı verilerine göre; kişi başına süt tüketimi 19,2 kg’dır. AB ülkelerinde süt tüketimi 65,59 kg, ABD’de 81,12 kg’dır. Türkiye’nin daha çok süt üretmesi ve tüketmesi için üreticiyi destekleyecek misiniz?’’

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 14:05

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65