‘’Anne sütü bebek için en doğal besindir’’

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, 1 – 7 Ekim Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yayımlanan mesajda, ‘’Unutulmamalıdır ki Anne sütü yeni doğan bebek için en iyi, en doğal besindir’’ denildi.

‘’Anne sütü bebek için en doğal besindir’’

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, 1 – 7 Ekim Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yayımlanan mesajda, ‘’Unutulmamalıdır ki Anne sütü yeni doğan bebek için en iyi, en doğal besindir’’ denildi.

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri mesajda şu ifadelere yer verdi; ‘’Ulusal ve Uluslararası düzeylerde Anne Sütünün bebek beslenmesinde ve sağlığındaki birincil yeri üzerinde önemle durulmaktadır. Anne sütü, yeni doğan ve süt çocukları için ideal bir besindir. Dünyada 120 ülkede ve Ülkemizde kutlanmakta olan 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftasının amacı, anne sütü ile beslenmenin önemine yönelik farkındalığı arttırmaktır. Dünyanın pek çok bölgesinde gözlenen emzirme oranlarının azalmasına bağlı olarak meydana gelen bebek ölümlerindeki büyük artışlar sebebiyle, 1991 yılında WHO ve UNICEF tarafından Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu çalışmaları başlatılmıştır.’’

‘’2 YAŞA KADAR EMZİRMEYE DEVAM EDİLMELİ’’

Bebeklerde ilk 6 ayda anne sütünün önemine değinilen mesajda yetkililer, ‘’Başarılı bir emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesi için, annelerin doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında sadece aileleri ve toplum tarafından değil, bütün sağlık sektörü tarafında da etkin olarak desteklenmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki anne sütü yeni doğan bebek için en iyi, en doğal besindir, Her zaman taze ve mikropsuzdur, daima hazırdır, bedavadır, özel harcama gerektirmez, Bebekle anne arasında özel bir sevgi bağı kurulmasını sağlar, sindirimi kolaydır, İlk ağız sütü bebeği hastalıklardan korur ilk aşısıdır. İlk 6 ay sadece anne sütü ile uygun ek besinlerle birlikte 2 yaş ve ötesine kadar emzirmeye devam edilmelidir.’’ Açıklamasını yaptı.

BELGE VERİLECEK

Yayımlanan mesaj şu ifadelerle noktalandı; ‘’İlimiz 2014 yılı Aralık ayında “Altın Bebek Dostu” il unvanı almıştır. İlimizde hizmet veren tüm kamu hastanelerimiz özel hastanelerimizin de çoğu bebek dostu hastane unvanına sahiptir. Tekirdağ Adliyesi’ne de Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu çalışmalarına yaptıkları katkılardan dolayı 03 Ekim 2019 günü saat:14.00’da Bebek Dostu Destekleyici Kuruluş belgesi verilecektir.’’

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 18:01

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3