Köprülü 'Trakya'da Kaç Suriyeli Sığınmacı Bulunuyor?'

Köprülü 'Trakya'da Kaç Suriyeli Sığınmacı Bulunuyor?'

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, son olarak Türkiye-AB zirvesinde gündeme gelen, Suriyeli mülteciler sorununu Meclis gündemine taşırken, "Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde kaç Suriyeli sığınmacı bulunuyor?" sorusunu yöneltti.

CHP milletvekili Emre Köprülü, Ak Parti hükümetinin yanlış Suriye politikasının sonuçlarının Türkiye´ye ve vatandaşlara çıktığını belirterek, iç savaş sırasında, ülkelerinden kaçarak komşu ülkelere sığınan Suriyeli sayısının Kasım 2015 itibari ile 5 milyonu aştığını söyledi.

Köprülü meclise verdiği önergesinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu´nun Dışişleri Bakanı iken, “Türkiye´ye sığınan Suriyeliler için psikolojik eşik 100 bin kişidir” sözlerini hatırlatarak, şu anda Türkiye´deki Suriyeli sığınmacıların sayısının 2.2 milyona yükseldiğini belirtti.

Genel olarak Trakya Bölgesi´ndeki Suriyeli mülteci durumunu da gündeme getiren Köprülü, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde kaç Suriyeli sığınmacı bulunduğunu ve bu sayının illere göre dağılımı sordu.

Soru Önergesinde, Suriyeli mülteciler sorununun sadece bölge ülkeler için değil, Avrupa için de bir sorun haline geldiğini söyleyen Köprülü, Avrupa Birliği tarafından Türkiye´ye vaat edilen 3 Milyar Euro´nun ne şekilde ve hangi amaçla kullanılacağını da sorularına ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 14:03

Adem ÇİL

Gazeteci/Yazar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3