Meclisin 2. oturumu gergin geçti

Kapaklı Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantısının ikinci oturumunda, halı saha ve sosyal tesislerin kiraya verilmesi konusu CHP ve AK Partili meclis üyelerini karşı karşıya getirdi.

Meclisin 2. oturumu gergin geçti

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantısının ikinci oturumunda bir önceki toplantıda komisyonlara havale edilen gündem maddeleri görüşülüp karara bağlandı. CHP ve AK Partili meclis üyelerinin tartışmasına neden olan sosyal tesislerin kiraya verilmesi konusu ise oy çokluğu ile kabul edildi.

5 Mart Cuma günü Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya meclis üyeleri Selvi Acet, Levent Nur, Yalçın Hal, Nalan Çolak ve Kazım Doğaç mazeret belirterek katılım sağlamadı. Toplantı öncesi bir konuşma gerçekleştiren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Dün akşam aldığımız acı haberler tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de büyük bir üzüntüyle karşılandı. Şehitlerimiz var, yaralılarımız var. Bugün yine bir askeri aracın devrilmesi sonucunda yaralı askerlerimizin olduğu haberlerine ulaştık” dedi. Şehitlerimiz için Fatiha okunmasının ardından sözlerini sürdüren Çetin, “Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyoruz.” diye konuştu.

PARKA ŞEHİDİMİZİN İSMİ VERİLDİ

Bir önceki toplantıda İmar Komisyonuna havale edilen Ziya Gökalp ve Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen hava saldırısında şehit olan Nihat Kara’nın isminin Kapaklı’da bulunan isimsiz parklara verilmesine ilişkin komisyon raporu görüşüldü. Cumhuriyet Mahallesi Tahtacılar Sokak’ta yapımı tamamlanan isimsiz parka ‘Şehit Nihat Kara Parkı’, İsmetpaşa Mahallesi 53. Sokak’ta bulunan isimsiz park alanına Ziya Gökalp Parkı ismi verilmesi komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile meclisten geçti.

KADER BALCI’NIN İSMİ PARKA VERİLDİ

Yanıkağıl Mahallesi’nde bulunan 3007 sokağın isminin Kılıç sokak olarak değiştirilmesi talebine ilişkin komisyon raporu görüşülürken, ilçe sınırlarında Kılıç sokak isminin bulunması nedeniyle sokak isminin Kılıçlar sokak olarak değiştirilmesi oy birliği ile kabul edildi. Geçtiğimiz ay iş yerinde bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden Kader Balcı’nın ismi, kadın cinayetlerine karşı farkındalık oluşturmak adına Atatürk Mahallesi Koru Sokak üzerinde yer alan parka verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Maalesef böyle bir olayı yaşadık. Bu ismi verdikten sonra biliyorum ki birkaç yıl sonra bunun neden verildiği unutulacak. Ama bunun unutulmaması için belki orada bir farkındalık yaratmak açısından Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bu parkı belki özel tasarlaması gerekiyor.” dedi.

HALI SAHA VE SOSYAL TESİSLERİN KİRAYA VERİLMESİ OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Bir önceki toplantıda Plan ve Bütçe komisyonuna havale edilen mülkiyeti belediyeye ait İnönü Mahallesi 1871 parsel nolu 4687 metrekare arazi vasfındaki taşınmazın satışa sunulması konusu daha detaylı incelenmesi için komisyon çalışmalarına devam etmesi oy birliği ile kabul edildi. Mülkiyeti belediyeye ait olan Yanıkağıl Mahallesi 1220 parsel 19 bin metrekare tarla ile Bahçeağıl Mahallesi 1203 parsel 9 bin 500 metrekare tarlanın 5 yıl süreyle tarım arazisi olarak kullanılmak üzere kiralanması ve Bahçeağıl Mahallesi Köyyolu Sokak 61/2 nolu 21.90 metrekarelik işyerinin, Dumlupınar Caddesi arasında kalan parkların 2 adet halı saha ve tesis binasının Cumhuriyet Mahallesi Mithatpaşa Caddesi 573 ada, 1482 ada ve 821 adanın arasında kalan park alanındaki 1 adet halı saha ve tesis binasının, Cumhuriyet Mahallesi Dumlupınar Caddesi ile Ceyhun Sokak arasında kalan Alibaba Parkı’nda bulunan 1 adet büfenin açık teklif usulüyle 5 yıl süreyle kiralanması komisyonda oy çokluğuyla kabul edildi.

“BU HASSASİYETİ GÖSTERMELERİNİ İSTERDİM”

Gündem maddesi ile alakalı konuşan AK Parti Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Metin Kanat, “Bu halı sahalar geçmiş dönemde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı ancak belediyeye teslimatı yapılmadığı için tamir ve tadilatları da yapılamamıştır. Bu halı sahalar atıl durumda kaldığı zaman müdahale etmeyen Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyeleri bugün o halı sahalar korunmak amacıyla kiraya verilmek istendiğinde karşı çıkıyor. Küçük halı sahalar tabi ki çocuklar tarafından ücretsiz olarak kullanılacak. Ama geri kalanları mecbur kiralayacaksınız ki korunsun. Yoksa atıl kalır ve belediyeler zarar ederler. Ben CHP’li meclis üyesi arkadaşlarımın o gün de bu hassasiyeti göstermelerini isterdim.” dedi.

ÇOCUKLARIMIZIN OYNAYACAĞI ALANLARDIR

Kanat’ın bu söylemlerine cevap veren CHP Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Halil İbrahim Erkan, “2018 yılının son aylarında bu halı sahalar protokol eşliğinde belediyeye verilmiştir. Belki ben yanlış biliyorumdur, belki de Metin kardeşim yanlış biliyordur. Önümüzdeki mecliste ben bunun araştırmasını yapacağım. Bizim buradaki amacımız bu tip küçük halı saha gibi yerler çocuklarımızın oynayacağı alanlardır. Bunları kiraya verirsek, bunları kiralayacak kişi kar amacı güdeceği için, çocuklarımız buralara paralı gidecek.” diye konuştu.

“BU ALANLAR ÇOĞALINCA FİYATLAR DA DÜŞECEKTİR”

Bu halı sahaların Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Kapaklı Belediyesine tesliminin olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Çetin, “Belediye bu tesislerin kime zimmet olacağını o dönemde atlamıştır. Biz göreve geldikten sonra fark ettiğimizde zaten o alanlar için yapacak bir şey kalmamıştı. Bu alanların ruhsatlandırılmasıyla alakalı sorunlar vardı. Bir tane Bahçeağıl mahallesinde var, ancak bunu muhtarımız kontrol altında tutmaktadır. Pınarca ve Karaağaç mahallelerinde bulunan iki tesiste büyük sıkıntılar var. Karaağaç mahallesinde bulunan tesisin yanına büyük bir halı saha yaptık. Bu alan komple bir tesis olacaktır. Kiraya verdiğimizde küçüğünden bedel almaz ama büyüğü bir şekilde paralı yapmak zorundayız. 5 tanesini de okulların bahçesine yaptık. Bunların gündüz çocuklar ücretsiz kullansınlar, akşamları da okul aile birliği bunları kiraya versin okulların ihtiyaçları karşılansın dedik. Zaten tesisleri çoğaltabileceğimiz kadar çoğaltacağız. Çoğalınca rekabetle birlikte fiyatlar da düşecektir.” dedi.

İlgili gündem maddesinin oy çokluğuyla kabul edilmesinin ardından Kazak Gölü Mesire Alanı’nda bulunan kır lokantası ve kullanım alanının kiralanması konusunda komisyonun aldığı karar oy birliğiyle kabul edilirken, Türkiye Kalite Derneği’ne üye olunmasını konusunda komisyonun aldığı karar da oy birliğiyle kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 17:57

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65