Kapaklı’da yeni bir şehir inşa edilecek

Kapaklı Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Başkan Çetin, ‘’Yakında Kapaklı'nın çehresi değişecek ve yeni bir şehir inşası olacak.’’ dedi.

Kapaklı’da yeni bir şehir inşa edilecek

Kapaklı Gazetesi Kapaklı Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Başkan Çetin, ‘’Yakında Kapaklı'nın çehresi değişecek ve yeni bir şehir inşası olacak.’’ dedi.

Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Eray Güner, Metin Kanat ve Yalçın Hal mazeret göstererek katılmadı. 1 dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, alınacak kararların Kapaklı için hayırlı olması temennisinde bulundu.

LGS BİRİNCİSİNE ÖDÜL VERİLECEK

Başkan Çetin’in dilek ve temennilerinin ardından okunan 4 tane ek gündem maddesi ve 1 önergenin de meclis gündemine alınması konusu oy birliği ile kabul edildi. Ardından gündem maddelerinin karara bağlandığı toplantıda, ilk görüşülen gündem maddesinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından sunulan 146488/721 sayılı ödüllendirme konulu yazısı oldu. Yazıda LGS’de tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan alan Burak Pala isimli öğrenciye ödül takdim edileceği belirtildi. İlgili gündem maddesi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

‘’BU ŞİRKETE İHTİYAÇ DUYDUK’’

2. gündem maddesinde ise Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından sunulan 146618/779 sayılı Kapaklı Kent Tarımsal Ürünler Üretim A.Ş. Genel Kurulu Temsil Yetkisi konulu yazı oldu. Konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunan Başkan Çetin, ‘’Hem belediyemizin hizmetini ucuzlatmak için hem de vatandaşa yasal prosedürlere takılmadan daha kolay hizmet götürebilmek için bu şirkete ihtiyaç duyduk. Bunu da özellikle İstanbul’da uygulayan belediyelerden dinledik, görüşmeler yaptık.’’ İfadelerini kullandı.

YERLİOĞLU VE ORHAN YÖNETİME ALINACAK

Halil İbrahim Yerlioğlu ve Ali Osman Orhan’ı şirketin yönetim kuruluna dahil etmek istediğini kaydeden Çetin, ‘’Sürecin içerisinde Halil İbrahim Yerlioğlu’nun şirket faaliyetleri içerisinde olmasını arzuladım. Ali Osman Orhan arkadaşımız ile bu iki ismin görevlendirilmesini istiyorum. Bu süreçte Cumhuriyet Halk Parti’nin de, Milliyetçi Hareket Partisi’nin de meclis üyelerini yönetim kurulu toplantılarına davet edip istişarelerde bulunacağız. Amacımız mevzuatlara takılmadan daha rahat bu hizmeti götürmek. Örneğin Katar’a bir ürün satmayı düşünüyoruz. Bu ve bunun gibi birçok konuyu bu şirket üzerinden yürütüp ilerleyen zamanlarda bazı arkadaşları da görevlendirerek hizmet yapmayı düşünüyoruz.’’ dedi. 

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ ÇEKİMSER KALDI

Çetin’in bilgilendirmesinin ardından kısaca Kent A.Ş. olarak adlandırılan şirkette yönetim kurulunun Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Ali Osman Orhan ve Halil İbrahim Yerlioğlu’ndan oluşması ile ilgili gündem maddesi meclisin onayına sunuldu. CHP’li meclis üyelerinin çekimser oyuna rağmen bu madde de meclisin oy çokluğu ile kabul edildi.

BELEDİYE GARAJI KURULACAK

Oylamanın ardından 3. Gündem maddesine geçilen toplantıda, Zabıta Müdürlüğü tarafından sunulan 146700/796 sayılı Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şubesi’nin akaryakıt talebi görüşüldü. Bu gündem maddesi de oy birliği ile kabul edildi. Meclisin 4. gündem maddesinde ise Fen İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 146717/858 sayılı araç kiralama hizmet alımı konulu yazı görüşüldü. Yazıda belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 15 adet binek, 4 adet 4x4 pick up, 5 adet panelvan kamyonet ve 4 adet çift kabin açık kasa kamyonet araç kiralanması talep edildi. Konuyla ilgili yine bir bilgilendirmede bulunan Başkan Çetin, ‘Belediye Garajı’ kurarak araç masraflarından kısmak istediklerini ve bu araç alımlarının bu proje dahilinde olduğunu söyledi. Başkan Çetin’in bilgilendirmesinin ardından bu gündem maddesi de oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ KURULACAK

Ana gündem maddelerinin görüşülmesinin arından gündeme sonradan dahil edilen maddeler karara bağlandı. Görüşülen ilk ek gündem maddesi Karaağaç Mahallesi’nde bulunan ve Kapaklı Belediyesi’ne ait 20 bin 285,47 metrekarelik 199 ada 2 numaralı parselde bulunan alanda 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine ait plan paftası ve açıklama raporu değişikliğine gidilmesi konusu oldu. Alanın küçük sanayi sitesi olarak değerlendirileceğini kaydeden Başkan Çetin, ‘’Biliyorsunuz ki seçimlerden önce bu yeri satılığa çıkartmış fakat istediğimiz talebi bulamamıştık. Biz satmak yerine burayı farklı amaçlar için kullanmaya karar verdik. Biraz araştırdık, birkaç girişimci de bize teklif verdi. Buranın küçük sanayi sitesi veya oto galerisi olması için talepler var. Emsalini arttırıp daha fazla dükkan elde edebilir miyiz diye düşünüyoruz. Bu nedenle imar oluruna sunmak istiyoruz.’’ dedi. Bilgilendirmenin ardından meclisin onayına sunulan gündem maddesi oy birliği ile İmar Komisyonu’na sevk edildi.

KAPAKLI EMNİYETİ’NE 9 ARAÇ TAHSİS EDİLECEK

Bir diğer ek gündem maddesinde ise Cumhuriyet Mahallesi Mithatpaşa Caddesi üzerinde 495 ada 6 numaralı parselde bulunan spor alanının bir kısmına trafo yeri ayrılmasına ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği konusu görüşüldü. Bu gündem maddesi de oy birliği ile kabul edildi. 3. ek gündem maddesinde Kapaklı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 9 tane araç tahsis edilmesi konusu görüşülerek meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

‘’BU İŞE EL ATTIĞINIZDA İKTİDARIN GÜCÜYLE YAPARSINIZ’’

 4. Gündem maddesinde ise İnönü Mahallesi Tatar Gölü Mevkii 1880 numaralı parselde yapılması planlanan Küçük Sanayi Sitesi kapsamında belediye meclisince kamu yararı konusu görüşüldü. İlgili gündem maddesi hakkında konuşan Başkan Çetin, konu hakkında bir talep olduğunu dile getirdi. Mecliste konuyla ilgili söz alan CHP Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Halil İbrahim Erkal, ‘’Hazır bu konuda gündeme gelmiş iken başkanlığını yürüttüğüm dairece zamanında o alanı Karaağaç ve Kapaklı’nın birleşmesi açısından önemli görerek çalışmalar başlatmıştım. Jeoloji tespitleri ve her şey hazır. Biz aşamadık. Sizden istirhamımız bunu vali beyle görüşerek aşmanız. Çünkü bu alanı aşarsak Kapaklı modern, gelişen bir şehir olacak. İnanıyorum ki siz bu işe el attığınızda iktidarın gücüyle yaparsınız.’’ dedi.

KAPAKLI’YA YENİ BİR ŞEHİR KURULACAK!

Ardından tekrar söz alan Başkan Çetin, Kapaklı’nın gelişmesi için ‘Yenişehir’ isimli bir fikrinin olduğunu belirtti. Mevcut alanların yerleşme için yeterli olmadığını kaydeden Çetin, ‘’Kişisel olarak Kapaklı’nın vizyonunun gelişmesi ve kabuğunu kırması için yeni bir şehre ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Hatta adını da ‘Yenişehir’ koyduğum bir alan için Tarım Müdürlüğü, Valilik, TOKİ ve Çevre Şehircilik ile görüşmelerim oldu. Bazı gelişmeler var, önemli bir sıçrama yaptık. Bunla ilgili kapsamlı bir çalışma yaptık hatta projemizin içine iki tane de çevre yolu koyduk. Bunla ilgili kapsamlı bir çalışma yaptık hatta projemizin içine iki tane de çevre yolu koyduk. Aynı zamanda İkitelli OSB'nin startı verildi. Yetkilileri geldi ve TOKİ ile bir çalışma başlattılar. Yakında Kapaklı'nın çehresi değişecek ve yeni bir şehir inşası olacak. Bugün belediye çalışanlarımızın birçoğu Kapaklı’da oturmuyor. Öğretmenlerimizin %30’u ve beyaz yakalılar da Kapaklı’da ikamet etmiyor. Bu bizim için bir işaret. Bunun için yeni bir şehri inşa etmek gerekiyor.'' dedi. Ardından ilgili gündem maddesi oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi. Son gündem maddesinde ise AK Parti grubu tarafından meclise sunulan önerge meclisin oylamasına sunuldu. Önergede Mimar Sinan Mahallesi Baran Sokak’ta bulunan isimsiz bir park alanına 15 Temmuz şehidimiz Ömer Halis Demir’in isminin verilmesi talep edildi. AK Parti grubunun bu önergesi de İmar Komisyonu’na havale edildi.

KOMİSYON RAPORLARI OYLANDI

Gündem maddelerinin oylanmasının ardından Başkan Çetin, meclis oturumuna kısa bir ara vererek komisyon raporlarının görüşülmesini talep etti. 1 aylık tatil süreci öncesi kararların hızlıca sonuca bağlanması açısından verilen arada, komisyonlar kendilerine havale edilen konuları görüşerek karara bağladı. Meclisin ikinci oturumda ise komisyondan gelen raporlar incelenerek oylandı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 19:57

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3