Kapaklı’da biri muhtar 15 kişi ‘Çekirge’ operasyonunda gözaltına alındı

Ülke genelinde birçok hileli yöntemle haksız kazanç elde eden şahıslara yönelik düzenlenen ‘Çekirge’ operasyonunda, Kapaklı’dan 15 kişi gözaltına alındı.

Kapaklı’da biri muhtar 15 kişi ‘Çekirge’ operasyonunda gözaltına alındı

Kapaklı Gazetesi - Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına bağlı ekipler, Tekirdağ’ın da bulunduğu 28 ilde ‘Çekirge’ adı verilen bir operasyon yaptı. Operasyonda şüphelilerin gayrimenkul satışından sahte PCR testine, sınavlara joker koymaktan başka birçok hileli yöntemle vatandaşlardan yüklü miktarda kazanç sağladıkları belirlendi. 235 zanlının alındığı operasyonda, Kapaklı’dan da 15 kişi gözaltına alındı.

28 İLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, kolay yoldan haksız kazanç elde edenlere yönelik Emniyet Genel Mücadele Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekiplerince çalışma başlatıldı. 9 ay süren çalışmada, 28 ilde SGK'yı milyonlarca TL zarara uğratan 20 örgütlü yapı ve 386 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin, sahte engelli raporu, usulsüz reçete, sahte PCR testi ve usulsüz sigorta primi düzenledikleri; bazılarının da kendilerini 'kamu görevlisi' olarak tanıtarak telefon dolandırıcılığı, yüksek kar vaadiyle saadet zinciri, dini duyguları istismar ederek falcılık ve medyumluk yaptıkları belirlendi. Hazine arazilerinin, gayrimenkullerin satışlarında usulsüzlük yaptığı da saptanan şüphelilerin, 'avantajlı esnaf kredisi' sağlanacağını vadederek, naylon fatura, usulsüz belge, usulsüz akaryakıt alım satımı ve ihalede usulsüzlük yaptıkları ve dublör kullanarak sınavlara başkasını soktukları belirlendi.

KAPAKLI’DA BİR TANESİ MUHTAR 15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

'Örgütlü şekilde nitelikli dolandırıcılık' suçunu işleyerek SGK'yı zarara uğrattıkları saptanan, 20 örgütlü yapı içinde faaliyet yürüten 386 şüpheliden 235'i hakkında 28 ilde gözaltı kararı verildi. Ankara, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İstanbul, Kırıkkale, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak'ta yüzlerce kişiyi mağdur eden ve devleti milyonlarca TL zarar uğratan şüphelilerin yakalanması için Salı günü sabah saatlerinde eş zamanlı 'Çekirge' operasyonu gerçekleştirildi. Gözaltı kararı verilen 235 kişinin yakalanması için çalışmalar sürerken, diğer 151 şüpheli de ifadelerine başvurulmak üzere emniyete davet edildi. Öte yandan Kapaklı’da da 15 kişinin operasyon kapsamında gözaltına alındığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 18:04

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65