Firidin: Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir basın toplantısı düzenledi.

Firidin: Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

8 Mart 2018 Perşembe günü saat 14:30’da CHP Kapaklı İlçe Teşkilat Binası’nda düzenlenen toplantıya CHP Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin, Belediye Meclis Üyeleri Ender Dubaz, Muzaffer Yıldırım ve Nalan Çolak katılım gösterdi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Kapaklı Kadın Kolları Başkanı Zeliha Firidin, ‘’ Cumhuriyetimizin kuruluşuyla Türk kadını kabuğunu kırarak hayatın her alanında önemli roller üstlenmiş, ülkemizin kalkınmasına ve demokrasinin güçlenmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir. Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir. Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir.’’ Dedi.

KADINLAR GÜNÜ’NÜN TARİHİNİ ANLATTI

Sözlerine Kadınlar Günü’nün nasıl ortaya çıktığını anlatarak başlayan Firidin, ‘’Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için verdiği mücadele 8 Mart 1857 yılında başlar. O gün Newyork’da 40.000 kadın dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemleriyle yaptıkları genel grev her zamanki gibi polisin saldırısıyla sonuçlanmış, kapatıldıkları fabrikada çıkan yangında, kadınların kaçamamaları için konan barikatları aşamayan 129 kadın işçi yangında can vermiştir. Bu olaydan 53 yıl sonra 26-27 Ağustos 1910’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale bağlı Sosyalist kadınlar 8 Mart’ın dünya kadınlar günü olmasını önermiş ve oy birliği ile kabul edilmiştir. Kadınların haklarının kazanılması, iyileştirilmesi, vahşi kapitalist sömürüye başkaldırmak ve dünyanın, barışın korunması için 1957 yılından itibaren her yıl 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmaya başlandı.’’ İfadelerini kullandı.

‘’KADIN OLMAK TECAVÜZLE VE ÖLÜMLE İÇ İÇE YAŞAMAK DEMEKTİR’’

Türkiye’de artan kadın cinayetleri oranına da dikkat çeken Firidin, şu ifadeleri kullandı; ‘’8 Mart dünyanın her yerinde, kadının mücadele, özgürleşme, dayanışma, örgütlenme ve eşit yaşam hakkı için mücadele günlerinin simgesidir. Ancak ülkemizde yaşayan kadınların durumu bizzat farklıdır. Önemli bir kısmına göre kadın olmak, ayrımcılıkla, şiddetle, acıyla, tacizle, tecavüzle ve ölümle iç içe yaşamak demektir. Türkiye’de birçok yerde kadına şiddet hala meşru görülüyor. Mustafa Kemal Atatürk, “Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmesini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtiği bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir” demiştir. Atatürk Türk kadınına gereken değeri vermiş ve kadınların medeni ve siyasi seçme ve seçilme hakkının tanınması gibi önemli haklara kavuşmasını sağlamıştır.’’

‘’KADIN TOPLUMUN İÇİNDEYSE O TOPLUM İLERİDİR’’

Kadının toplumda daha çok yere sahip olması gerektiğini de vurgulayan Firidin, ‘’Bugün kazandığımız kadın haklarını yıllar öncesinden bizlere sağlayan Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşuyla Türk kadını kabuğunu kırarak hayatın her alanında önemli roller üstlenmiş, ülkemizin kalkınmasına ve demokrasinin güçlenmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir. Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir. Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir. Artık uğruna gün düzenlenen kadınlar, istismar edildiklerinin, kendi kişiliklerinin ve emeklerinin değerinin farkına varmalılar. Siyasal ve toplumsal talepleri için mücadelelerinden vazgeçmemeliler. Şimdiye kadar edindikleri kazanımlarını yitirmemeleri gerektiğinin bilincine varmalılar. Sadece bir gün çiçek verilip sevindirilen değil, hayatın her alanında mücadeleci kadın olmak zorundadırlar. Cinsel ve sınıflar sömürüye son vermek adına, savaşsız barış dolu yaşanabilir bir dünya yaratmak adına, eşitlik, özgürlük ve demokrasi adına, emeğin değerinin katlanması talebimizle, kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarız. Sevgi ve saygılarımızla.’’ Sözlerini kaydetti.

KENAN BAŞKAN ÇİÇEK TAKDİM ETTİ

Firidin, konuşmalarının ardından kendi yazdığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü şiirini okudu. Firidin’in şiiri kadınlardan büyük beğeni toplarken, CHP Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin de orada bulunan kadınlara çiçek buketi takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 19:49

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3