Çetin: 19 Mayıs Türk Milletinin yeniden dirilişidir

İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, ‘’19 Mayıs Türk Milletinin yeniden dirilişidir, uyanışıdır, yeniden doğuş günüdür.’’ dedi.

Çetin: 19 Mayıs Türk Milletinin yeniden dirilişidir

Kapaklı Gazetesi - İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasının tarihsel açıdan önemine değinen Çetin, ‘’19 Mayıs Türk Milletinin yeniden dirilişidir, uyanışıdır, yeniden doğuş günüdür. Atatürk’ün gençlere bayram olarak armağan ettiği 19 Mayıs, işgal altındaki bir ülkede esareti kabul etmeyen bir milletin bağımsızlığına giden yoldaki en önemli kilometre taşlarından biridir. 101 yıl önce Samsun’da yakılan bu özgürlük ve bağımsızlık meşalesi yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK 19 Mayısı Bayram olarak Gençlere armağan etmesi, gençlere verdiği önemi ve güveni göstermektedir. ‘’ ifadelerini kullandı.

‘’HALKIMIZ BU COŞKUDAN UZAKLAŞTIRILIR OLDU’’

Son yıllarda ulusal bayramların hak ettiği değeri görmediğine dikkat çeken İlçe Başkanı Çetin, ‘’Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk, gençlere yönelik hitabında, ‘Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşacak olan sizlersiniz’ diyerek Türk gençliğine tarihi bir sorumluluk yüklemektedir. Gençlerimizin, bu sorumluluğu başarı ile yerine getireceklerine kuşkumuz yoktur. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Türk milleti ve gençliği, manevi olarak her 19 Mayısta Atasıyla birlikte Bandırma vapuruna binerek, yaşanan zorlukları hissedip Kurtuluş Savaşını anlamaya çalışmaktadır. 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Atatürk’ümüzün doğduğu tarihtir. Önceleri 19 Mayıs törenleri; Atatürk anıtına çelenk konularak başlar, şehrin büyük cadde veya meydanında yapılan gösteriler ve okunan şiirlerle doruğa ulaşırdı. Törenlere en büyük mülki amirden başlayarak tüm protokol katılır, her 19 Mayıs sonrası Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve geleceğe olan güven tazelenirdi.

Fakat 2010 yılında yapılan yönetmelik değişikleriyle adeta halkımız bu coşkudan uzaklaştırılır oldu. Çoğu zaman törenlere İlin Valisi, Garnizon Komutanı, Vali yardımcıları, ilçelerde kaymakamlar hükümet temsilcileri katılmaz oldu. Bunu kabul etmek mümkün değil. Böyle yasak savar gibi bir bayram kutlaması olmamalıdır. 19 Mayıs tarihi gençlere ve topluma aktarılması gereken milli bir kültürdür. Bu kültürü yok etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyetin tüm değerleri ile sonsuza dek yaşatılması, başta gençler olmak üzere hepimizin ortak sorumluluğudur.’’ dedi.

‘’NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’’

İlçe Başkanı Çetin, konuşmasını şu sözlerle noktaladı; ‘’Türk Milleti müsterih olsun. İYİ Parti iktidarında başta T.C.’nin yerine konulmasından başlayarak, Türk çocuğuna andımız yasağının kaldırılması ve Milli bayramların, o özlediğimiz şekilde kutlanması sağlanarak hasret sona erecektir. Unutulmamalıdır ki “Milli Bayramlarını Kutlamayanlar, Dini Bayramlarını Kutlayacak Vatan Bulamazlar.’’ Bu duygu ve düşüncelerimle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını coşkuyla kutlar, Gazi ”Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene!’’

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 16:41

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65