Bozdağ: Esnafın ışığı sönerse ekonomimiz karanlıkta kalır

Çerkezköy ve Kapaklı’daki vatandaşlara alışverişlerini yerel esnaftan yaparak esnafa destek olmaları çağrısında bulunan Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, “Esnafın ışığı sönerse, ekonomimiz karanlıkta kalır” dedi.

Bozdağ: Esnafın ışığı sönerse ekonomimiz karanlıkta kalır

Kapaklı Gazetesi - Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, odanın Kapaklı’daki irtibat bürosunda basın mensupları ile bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kaliteli bahis sitesi adresi 1xbet giriş. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu koronavirüs salgını sürecinde yerel esnafa destek çağrısında bulunan Bozdağ, bölge halkına seslendi.

‘’BÜYÜK MARKETLERDEN DAHA KALİTELİ ÜRÜN SATIYORLAR’’

Çerkezköy ve Kapaklı’daki vatandaşlara, alışverişlerini yerel esnaftan yapmaları ricasında bulunan Bozdağ, “Bugünlerde bölgemizdeki yerel esnafımızdan alışveriş yaparak onların zor günlerde yaşadığı sıkıntılarının bir nebze olsun önüne geçelim. Bu zorlu süreçte bizlerden destek bekleyen ve bizlere hasret kalan yerel esnafımızın yüzlerini güldürmek adına her türlü ihtiyacımızın tedarikini yerel esnaflarımızdan yaparak onların yanında olduğumuzu gösterelim. Bizim ufak ve orta ölçekli esnafımız inanın büyük marketlerden hem daha kaliteli hem daha ekonomik ürün satıyor.” dedi.

“ALKOL SATMAYACAKSIN AMA NORMAL SATIŞINA DEVAM EDEBİLİRSİN DENİLMELİ’’

Alkol satışıyla ilgili de konuşan Bozdağ, “Belki de bölgede alkol satışını suistimal edenler var. Bu Türkiye’nin genelindeki bir sorun. Halk alkol konusunda suistimaller yaptığı için bizim esnafımız da mağdur oluyor. Büyük marketler de alkol satışını kesti. Ama diğer ürünleri satmaya devam ediyorlar. Nasıl büyük marketlerde ‘alkol satışı yapmayacaksın’ denilerek kapısı açık bırakılıyorsa bizim de işletmelerimizde ‘alkol satışı yapmayacaksın ama normal satışına devam edebilirsin’ denilmeliydi. Küçük esnafımızın üvey evlat muamelesi görmemesi lazım. Bu konuda gerekli çalışmalarımızı yaptık. Federasyonumuza, mülki amirliklere, bakanlığa bilgi verdik. İnşallah bu konuda sağlıklı bir sonuç almayı bekliyoruz” dedi.

‘’KAPANAN İŞYERLERİNİ LİSTELERİNİ BİLDİRDİK’’

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden pandemi dolayısıyla işyerleri kapalı olan esnafa 2 bin 500 TL maddi yardım yapılması, kapalı olan işyerleri ve işletmelerde çalışan kişilerin meskenlerindeki su ücretlerinde yüzde 50 indirim yapılması, belediyeler tarafından alınmakta olan reklam ilan vergilerinin esnaftan 2020-2021 yıllarında alınmaması, 2021 yılında araçlardan yol izin belgesi alınmaması, belediyenin kendi işyerlerinde esnaftan kira almaması gibi taleplerde bulunduklarını söyleyen Ali Bozdağ, “Taleplerimizin ardından bizden kapanan işyerlerinin listelerini istediler. Biz de listeleri bildirdik” dedi.

“ESNAF 6 AYDA KENDİNİ TOPARLAYAMIYOR”

Vergi borçları için yapılandırma sürecinin devam ettiğini belirterek esnafların borçlarını yapılandırabileceğini belirten Bozdağ, “Esnafın kredi borçlarının, vergi borçlarının, SGK ve Bağkur primlerinin 1-2 sene faizsiz ötelenmesini talep ediyoruz. Esnaf kredi alıyor ama 3 ay sonra ya da 6 ay sonra ödemeye başlıyor. Esnaf 3-6 ayda kendini toparlayamıyor” dedi.

25 BİN TL NAKDİ YARDIM TALEP ETTİ

Esnaf ve Sanatkarlar adına devletten ‘pandemiden dolayı esnafımızdan BAĞKUR ve SGK bedellerinin 1 yıl alınmamasını, esnaf ve sanatkarların vergiden 1 yıl muaf tutulmasını, işyerleri kapalı olan esnafa 25 bin TL nakdi yardım yapılmasını, yaş sınırlaması olan araçlarda sürenin 2 yıl uzatılmasını’ talep ettiklerini belirten Bozdağ, esnafın elektrik borçları ile ilgili de TREDAŞ’tan destek beklediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 19:34

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65