Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, cadde üzerinde esnaf ve vatandaş ziyaretlerini tamamlamasının ardından Kapaklı Belediyesi’nde iş insanlarıyla ‘Türkiye Yüzyılı’nda Çalışma Hayatı Buluşmaları’ adlı toplantıya katıldı. Burada bir konuşma yapan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin; “2019 yılında ciddi bir teveccühle Kapaklı’da bir değişimin başlangıcını yaptık. Malumunuz olduğu üzere bu dönem hem pandemi hem de deprem olması hasebiyle farklı konularla meşgul olduk.

“TALİHSİZ BİR BÜYÜKŞEHİRİ ÇEKİYORUZ”

O zamanlar nereye gittiysek, hangi kapıyı çaldıysak devlet yatırımlarından önemli destekler aldık. Bizlere çok ciddi destekleri oldu. Tabi, Yıldızkent Köprülü Kavşağı sizlere tarif etmiştim. Cumhurbaşkanımıza şehir hastanesinin açılışında bizzat bu sorunu aktarmıştım ve kendisinden söz almıştık. Şimdi de bu yatırımı Kapaklı’ya kazandırmış olduk. Şimdi önümüzde yeni bir yerel seçim var. Tekirdağ’da talihsiz bir büyükşehiri çekiyoruz on yıldır. Maalesef TESKİ’den verim alamıyoruz. O yüzden hep beraber, sizlerin desteğiyle, vatandaşlarımızın teveccühü ile Tekirdağ’ımızı ve 11 ilçemizin anahtarını Cumhurbaşkanımız, genel başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a takdim etmek istiyoruz” dedi.

“HER ALANDA GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Sonrasında konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan; “Neredeyse her gün bir başka ilimizde vatandaşlarımızla milletimizle bir araya gelmeye devam ediyoruz. Rabbim güç verdikçe de vatanımızın her karış toprağını adım adım gezmeye;  81 il, 922 ilçemizin tamamını Türkiye Yüzyılı’na hazırlamaya devam edeceğiz. Tekirdağ, gerek tarımı, gerek sanayisi, endüstrisi, ticaretiyle hem ülkemiz hem de dünya için büyük önem taşıyan şehirlerimiz arasında yer alıyor. Binlerce yıldır, medeniyetlere ev sahipliği yapmış, üretimin alın terinin yurdu olmuş bir yer burası.

“ÖN PLANDA TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Maşallah Tekirdağ’ın büyük bir potansiyel var, Tekirdağlılarda muazzam bir dinamizm var. Bu noktada sizlerin fikirleri ve önerileri bizler için, şehri yönetenler için yol gösterici olmalıdır. Bizler; Devlet millet el ele yürümenin, ülkemizi ve milletimizi birlikte büyütmenin en güzel örneklerinden birisini Tekirdağ’da ortaya koyalım istiyoruz. Çalışma hayatından sosyal güvenliğe kadar inisiyatif aldığımız her konuda her daim sizlerle istişareyi, iletişimi, diyaloğu ön planda tutmaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik ruhuyla, başta çalışma hayatı olmak üzere Türkiye’yi  küresel anlamda hak ettiği konuma taşıyacak her alanda geliştirmeye devam edeceğiz.

“İŞSİZLİK 9,4’E GERİLEDİ”

Biliyorsunuz 2023 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüme ile AB ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke oldu. Dolar bazında milli gelir, Türkiye tarihinde ilk kez 1 trilyon doları aştı. Kişi başına Milli Gelir de, 13 bin 110 dolarla, tarihin en yüksek düzeyini gördü. Bu hafta 2023 yılı işgücü verileri açıklandı. 2023 yılında işsizlik oranı bir önceki yıla göre 1 puanlık azalışla yüzde 9,4 seviyesine geriledi.

“BU YÜZYILI ÇALIŞMANIN YÜZYILI YAPACAĞIZ”

İşsiz sayısı 2023 yılında, bir önceki yıla göre 318 bin kişi azalarak 3 milyon 264 bin kişiye geriledi. Toplam işsizlik oranı ve genç işsizlik oranı son 10 yılın en düşük seviyesine geldi. Hem kadın, hem genç, hem de toplam istihdam oranı ve işgücüne katılım oranı son 21 yılın en yüksek düzeyine yükseldi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu yüzyılı; emeğin, üretimin, çalışmanın yüzyılı yapacağız inşallah. Bunu nasıl gerçekleştireceğiz? Tabi ki sizlerle” dedi.

“BAYRAM İKRAMİYELERİNİ YÜZDE 50 ARTIRDIK”

Ramazan Bayramı’nda emeklilere ikramiye uygulamasının ilk kez AK Parti döneminde başlatıldığını ifade eden Işıkhan; “Biliyorsunuz muhalefetin aklına milletimiz seçimden seçime geliyor. Biz ise her daim imkanlarımız ölçüsünde, milletimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı emekli ve ölüm aylığı hak sahiplerine banka promosyonunu 2017’de biz başlattık.

“SGK TARAFINDAN ÖDENEN İLAÇ SAYISINI 3 KATINA ÇIKARDIK”

Önümüzde Ramazan Bayramı var. Bayramlarda emeklilerimize bayram ikramiyesi uygulamasını da biz başlattık. Bu yıl ikramiyeyi yüzde 50 artırdık. Emeklilerimize bu dönemde Banka Promosyon tutarlarını kamu bankalarında 2 katına çıkardık. Milletimiz pek farkedemeyebiliyor ancak; vatandaşlarımızın dünyanın en ileri seviyesinde sağlık hizmeti almasının arkasında da önemli bir harcama var. AK Parti döneminde, SGK tarafından ödenen ilaç sayısını 3 katına çıkardık.

“TEŞVİK VE DESTEK ÖDEMESİ YAPTIK”

Geçtiğimiz 1 yılda Sosyal Güvenlik Kurumumuz tarafından yapılan sağlık ve ilaç harcaması tam tamına 553 milyar lira oldu. Bu çok ciddi bir rakam. Emekli aylıklarına ödediğimiz tutarın yarısına yakınını ayrıca sağlık harcamaları ve sağlık hizmetleri için ödüyoruz. Bunun dışında yine SGK tarafından son 1 yılda 206 Milyar lira, teşvik ve destek ödemesi yaptık. Son 5 yılda yaşadığımız Pandemiyi, bölgemizdeki savaşları ve asrın felaketini dikkate alırsanız, vatandaşlarımızı asla mağdur etmeden hizmetlerimize kesintisiz devam edebildiğimizi, bu güçte bir devlet olduğumuzu görürsünüz. Şurası çok önemli; ülkemizin gücü büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor.

“İLERLEME VE KALKINMA YERELDEN BAŞLAR”

Kalkınma yerelden başlar hakikatine istinaden yerelde ne kadar güçlü olursak genel icraatlarimizin de o derece güçlü olacağına inanıyoruz. Çünkü şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki; gelişim, ilerleme ve kalkınma yerelden başlar” diye konuştu.

“BU POTANSİYELİ BOŞA HARCAMAYALIM”

Tekirdağ’da Cumhur İttifakı adaylarına destek isteyen Işıkhan konuşmasını şu sözlerle noktaladı; “Bildiğiniz gibi ülkemizin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetim vizyonu da belediyecilikten geliyor. Şu an “dünya beşten büyüktür” diyerek sadece Türkiye’nin geleceğini değil aynı zamanda dünyanın geleceğini de inşa etme gayretinde olan Liderimizin 40 yıllık başarı hikayesinin; belediyecilikle, yerel yönetimler vizyonuyla başladığını unutmamalıyız.

“TEKİRDAĞ’IN 5 YIL KAYBEDECEK LÜKSÜ YOK”

Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde AK Parti, ülkemizde belediyecilik anlayışını  değiştirmiş, milletimizi gerçek belediyecilikle tanıştırmıştır. Aziz milletimiz “yaparsa AK Parti yapar, Erdoğan yapar!” diyerek bu hakikati, bu  güveni ortaya koymaktadır. İnşallah 31 Mart’ta Kapaklı da, Tekirdağ da gerçek belediyecilikle yola devam edecek! Cüneyt Yüksel Başkanımız Tekirdağ ile özdeşleşmiş, bu şehre emeğini ortaya koyan çok kıymetli bir yol arkadaşımız! Tekirdağ’ın bu kez görevi AK Belediyecilik Vizyonu ile Cüneyt Başkanımıza vereceğine inanıyorum.Zira; Tekirdağ’ın bir 5 yılı daha kaybedecek lüksü yok.

“ÇALIŞMALARI YAKINDAN İZLİYORUM”

Üzülerek ifade etmeliyim ki Tekirdağ, şehircilik ve belediyecilik kulvarında çok geride kalmış durumda. Cüneyt başkanımızın projeleri; Tekirdağ için çok önemli projeler. Kapaklı’da da örnek bir belediyecilik ortaya koyan Mustafa Çetin başkanımız inşallah daha iyi hizmetlerle Kapaklı’da gerçek belediyecilikle yola devam edecek. Ayrıca Tekirdağ’ın sanayisinin ve ekonomisinin dünya ile mücadele edebilecek düzeye gelmesi için yaptığı çalışmaları yakından izliyorum.

“ÖNCÜLÜK EDECEK”

Artık ezberleri bozup bu durumu sorgulamamız gerekiyor. Büyük bir potansiyeli boşa harcamayalım. Bu şehre çalışan, üreten, geliştiren yönetimler yakışır. İnşallah 1 Nisan sabahından itibaren Tekirdağ’ımız da, Kapaklı da Cumhur İttifakı çatısı altına daha büyük projelerle yeni bir icraat dönemine doğru ilerlemeye devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği Türkiye Yüzyılı’na da öncülük edecektir, bundan eminiz.

Kapaklı'da bayramlaşma töreni düzenlendi Kapaklı'da bayramlaşma töreni düzenlendi

“SAĞ OLUN VAR OLUN”

Bu vesileyle Tekirdağ’ın, Kapaklı’nın siz emektarlarıyla bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti bir kez daha ifade  ediyor; hepinize katılımlarınızdan ötürü şükranlarımı sunuyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Sağ olun, var olun!” dedi.

Konuşmasının ardından Işıkhan, iş insanlarının sorunlarını dinledi.