Büyükşehir İsmet İnönü İlkokulu bahçesine dikilen fidan etkinliğini tanıtan Büyükşehir Belediyesi İsmet İnönü İlkokulu Müdürü Murat Bekdaş, “2017- 2018 eğitim öğretim yılında  başlatılan "Her Sınıf Bir Fidan" projesi kapsamında  okul bahçesinde toprağı yeni fidanlarla buluşturduk. 2017 yılında okulun öğretime açıldığı yıl 5 meyve ve 25 çam fidanı dikerek projemizi başlattık. 2023- 2024 eğitim öğretim yılında okul bahçesinde 250 çam türü ve 62 meyve fidanı bulunmaktadır. Ayrıca çeşitlendirmek adına zeytin ve nar ağacı fidanları da ekledik.

Fidan Proje 3

“TOPRAKLA BULUŞTURDUK”

Mart ayı orman haftası etkinliği ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Yeşil Miras” projesi kapsamında okul idaresi, okul aile birliği, öğretmen, öğrenci ve velilerimizin  destekleriyle 20 adet ıhlamur fidanını, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve TEMA Vakfı iş birliği içerisinde toprakla buluşturduk. Canlıların hayatında bu denli önemli rol oynayan çevreyi korumak adına bu projeyi gerçekleştirdik. Aynı zamanda doğa ve çevrenin korunmasına, güzelleştirilip geliştirilmesine yönelik farkındalık sağlamak istedik.

“DOĞA KORUMA BİLİNCİ KAZANDIRMAK İSTEDİK”

Açık Öğretim Kurumları kayıt yenileme işlemleri başladı Açık Öğretim Kurumları kayıt yenileme işlemleri başladı

Bu projeyle hem öğrencilerimize hem  insanlarımıza hem de diğer okullara örnek olmayı amaçladık. Günümüzdeki hızlı sanayileşmeyle birlikte gelen hava ve çevre kirliliklerinin olumsuz etkilerini azaltmak adına küçük bir adım atmış olduk. Geleceğimiz olan çocuklarımızı işin içine katarak doğamızı koruma bilinci kazandırmak istedik. Dikilen fidanların bakımını sonrasında kendileri üstleneceğinden ağaç ve toprak sevgisi kazanmış oldular. Bunun yanında da takip gerektirdiği için sorumluluk bilincine sahip olmalarını da hedefledik.

Fidan Proje 2

“HAYVAN SEVGİSİ KAZANDIRMAYI HEDEFLEDİK”

2023-2024 eğitim öğretim yılında okul bahçesinde evcil hayvanların yaşam alanını oluşturduk. 40 tavuk 10 ördek 6 hindi civcivi temin ederek öğrencilerimizin evlerinden getirdikleri yiyeceklerle büyümelerini sağladık. Bu adımımızla da hayvan sevgisi kazanmalarını amaçladık. Öğrencilerimize ağaç dikme, hayvan besleme gibi etkinliklere katılma fırsatı sunarak onlara kırsal yaşam değerlerinin aşılanmasını sağladık.

“ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİ VE VELİ İŞBİRLİĞİNDE YÜRÜTÜLÜYOR”

Büyükşehir Belediyesi İsmet İnönü İlkokulu idareci, öğretmen ve öğrencileri 'Her Sınıf Bir Fidandır' projesi çerçevesinde okul bahçesini yeşillendiriyor. Proje Büyükşehir Belediyesi İsmet İnönü İlkokulu 90 öğretmeni, 2314 öğrencisi ve öğrenci velileri işbirliği çerçevesinde yürütülmektedir.

Fidan Porje 1

“GÖZ BEBEKLERİ GİBİ KORUYORLAR”

Öğrenciler kendi harçlıklarından biriktirdikleri parayla öğretmenlerinin gözetiminde aldıkları  fidanları  okul bahçesine dikiyorlar. Öğrenciler kendi emekleriyle diktikleri fidanları sulayıp göz bebekleri gibi koruyorlar. Bu da öğrencilerin çevreye duyarlı olma, doğayı koruma, geliştirme, sorumluluk alma bilincini sağlıyor ve öğrencide doğa ve hayvan sevgisi oluşturuyor. 'Bir kuşağın diktiği ağacın meyvesini gelecek kuşaklar yer, ağacın gölgesinde  serinler' böyle bir projede sorumluluk alan öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyoruz” dedi.