Valilik uyardı: Yalan haberlere itibar etmeyiniz

Tekirdağ Valiliği kamuoyunda çıkan asılsız haberlere karşı yayımladığı basın bildirisi ile vatandaşları uyardı.

Valilik uyardı: Yalan haberlere itibar etmeyiniz

Kapaklı Gazetesi - İçişleri Bakanlığının yaptığı yardımlarla ilgili çıkan asılsız haberlere karşı vatandaşları uyaran Tekirdağ Valiliği, ‘’Yalan haberlere ihbar etmeyiniz.’’ uyarısında bulundu.

Kısa bir süre önce sosyal medyada ve bazı onaylanmamış haber sitelerinde İçişleri Bakanlığının sigortalı ve sigortasız olduğuna bakılmaksızın tüm vatandaşlara 400 TL ve çocuklar için 100 TL bayram harçlığı yardımı yapacağı bilgisi paylaşıldı. Paylaşım üzerine bir basın açıklaması yayımlayan Tekirdağ Valiliği, şu ifadelere yer verdi; ‘’Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda bulunan Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır. İçişleri Bakanlığınca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır.

Devletimizin, Koronavirüs salgını ile yoğun şekilde mücadelede eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde oluşan sosyal izolasyona zarar vermektedir. Sosyal medyada ve iletişim gruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerimiz gerekli takibi yapmakta olup, yapılacak tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulmuştur.’’

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 19:38

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65