TREDAŞ’tan Milletvekili Aygun’a ‘kesinti’ cevabı

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un kurum hakkındaki iddialarını yalanladı.

TREDAŞ’tan Milletvekili Aygun’a ‘kesinti’ cevabı

Kapaklı Gazetesi - CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında TREDAŞ’ın ‘Tam Kapanma’ genelgesine uymadığını ve usulsüz kesintiler yaptığını iddia etmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan TREDAŞ yetkilileri, Milletvekili Aygun’u yalanladı.

“İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Kurum tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “22.05.2021 tarihinde, bazı basın yayın organlarında, “TREDAŞ Genelgeye Uymuyor” başlığıyla yapılan haberlerde, bir Tekirdağ Milletvekilinin, Şirketimiz TREDAŞ’ın tam kapanma tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgeye uymadığı, tam kapanma döneminde fatura düzenlediği, 17 Mayıs 2021 tarihi itibariyle birçok vatandaşın elektriğini kestiği yönündeki iddiaları ile soru önergesi verdiği ifade edilmiştir. Soru önergesine konu iddialar gerçeği yansıtmadığından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Bilindiği üzere, COVID-19 salgını ile mücadele amacıyla 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında, ülke çapında tam kapanma tedbiri uygulanmıştır. Tam kapanma döneminde, vatandaşların mağdur olmaması için gerek elektrik dağıtım şirketlerinin gerek tedarik şirketlerin iş ve işlemlerine yönelik birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerde özetle; elektrik faturalarının son ödeme tarihlerinin Ramazan Bayramı sonrası başlayacak ve yoğunluk oluşturulmayacak şekilde düzenlenmesi, mesken ve aylık fatura tutarı 2.000 TL’nin altındaki ticarethane aboneleri ile sınırlı olmak üzere tam kapanma süresince ödeme imkanı bulamayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı olan işyerleri için borçtan dolayı kesme işlemi yapılmaması yer almıştır.”

“GENELGE TALİMATLARINA UYGUN HAREKET EDİLDİ”

Kapanma sürecinde aylık fatura tutarı 2 bin TL’nin altında olan ticarethanelerin elektriklerinin kesilmediğini söyleyen kurum, “TREDAŞ’ın genelgeye uymadığı iddiası yerinde olmayıp aksine şirketimiz, yukarıdaki düzenlemelere harfiyen uymuştur. Şirketimiz TREDAŞ, tam kapanma döneminde, endeks okuma ve Tedarik Şirketine sağlanan bildirim hizmetlerini gerçekleştirirken, ödeme bildirimlerinin Ramazan Bayramından sonraki tarihler olarak sağlanması ve işlemlerde yoğunluğa sebebiyet vermeyecek düzenlemelerin yapılması hususlarında genelge ve talimatlara uygun hareket etmiştir. Diğer taraftan şirketimiz TREDAŞ, 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki tam kapanma döneminde, mesken abonelerinin aylık fatura tutarı 2.000 TL’nin altı ticarethane abonelerinin ve kapanma nedeniyle kapalı işyerlerinin enerjisini, borçtan dolayı kesmemiş; bu yönden de genelge ve genel kapsamındaki talimatlara uygun hareket etmiştir. Yasal bildirimleri tam kapanma tarihinden önce yapılmış kesme işlemleri ise tam kapanma döneminin sona erdiği tarihten sonra, şiirketimizin tabi olduğu elektrik piyasası mevzuatına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, şirketimizin, gerçekleştirdiği kesme işlemlerinde genelgeyi ve diğer idari talimatları ihlal ettiği yönündeki iddia da gerçeğe aykırı olup her türlü iş ve işlemi kayıt altında bulunan şirketimizin, bu tür asılsız iddiaların aksini kanıtlayabileceği tüketiciler tarafından bilinmelidir.

Sonuç olarak, Şirketimiz TREDAŞ, elektrik dağıtım lisansı sahibi olduğu Trakya bölgesinde, enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli ve çevreye uygun olarak sağlanması ile birlikte hizmetlerinde müşteri memnuniyetini öncelikli amaç edinerek faaliyetlerini Elektrik Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuatı çerçevesinde sürdürmektedir.” diyerek açıklamasını noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 11:25

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65