Mustafa Çetin: Olası bir deprem için önlem almalıyız

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ilk oturumunda, ‘’ Olası bir depremde Kapaklı’da yaşanacak can kayıplarını önlemeye yönelik çalışmaları yapmamız gerekiyor’’ dedi.

Mustafa Çetin: Olası bir deprem için önlem almalıyız

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısının ilk oturumu Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Başkan Çetin, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve İzmir’de yaşanan deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Meclis üyelerinin ve tüm Kapaklı halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Çetin, “Buruk bir şekilde kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını bir kez daha Kapaklı meclisinden kutlamak istiyorum. Cumhuriyetimize hep beraber sahip çıkacağımızı, ilelebet payidar kalacağını yenilemek istiyorum. Pandemi sebebiyle buruk bir şekilde kutladık. İnşallah ilerleyen yıllarda daha büyük coşkuyla telafi edeceğiz.” dedi.

“ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM”

İzmir’de yaşanan deprem ile ilgili konuşan Başkan Çetin, “Hepimizi üzen bir İzmir depremiyle ülkemiz bir kez daha yüzleşti. Hepimizin yüreği yandı, acıdı. Bugün sabah 91 saat sonra küçük kızımızın pırıl pırıl gözleriyle adeta bize bir mesaj vererek hayata tutunduğunu, mucize şeklinde kurtarıldığını izledik. İnanın hepimiz çok duygulandık, benim de gözlerim doldu. Türkiye gerçeği yadsınamaz bir deprem kuşağında. Yıllardır aynı söylemlerle günü kurtarıyoruz. Bir şekilde bunlarla ilgili köklü, radikal çözümlerin alınması gerektiğini hep söylüyoruz. Ama bu minik bedenler can veriyor. 91 saat yarı çıplak vaziyette bir evladımız beton yığının altında kalmasının hesabını kimse vermiyor. Acı, üzücü bir tablo. Maalesef radikal çözümleri istediğimiz ölçülerde hayata geçiremiyoruz. Depremin öldürmediğini binanın öldürdüğünü hepimiz kabul etmemize rağmen bir şeyler yanlış gidiyor. Maalesef canlarımızı veriyoruz. Yüzü aşkın kaybımız var, binlerce vatandaşımızda hastanelerde tedavi görüyor. Kaybettiğimiz canlar için Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.” dedi.

“OLASI BİR DEPREMDE YAŞANACAK CAN KAYIPLARINI ÖNLEMELİYİZ”

Çetin konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; ‘’Dün Elif kızımız bugün de Ayda kızımız bizleri sevindirdi. Ancak onların saatlerce beton yığınları altında yaşadığı travmaları atlatmalarının kolay olmayacağını düşünüyorum. İlçe olarak bu konuda ne durumdayız, ne yapmamız gerektiğini kamuoyuyla paylaşıp gündeme getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. 17 Ağustos 1999 depremi öncesi yapılmış toplam bin 500 binamız var ve büyük ihtimalle riskli binalar. Böyle bir rakam önümüzde duruyor. Kişiye oranladığımız zaman yaklaşık 30 bin vatandaşımızın risk altında olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bir şekilde bu konuları tartışıp, konuşalım. Siyaseti bir kenara bırakıp ne yapılması gerektiğini, nasıl önlemler alınması gerektiğini şapkayı önümüze koyup düşünmemiz gerekiyor. Olası bir depremde Kapaklı’da yaşanacak can kayıplarını önlemeye yönelik çalışmaları yapmamız gerekiyor. Geçmiş dönemde meclis üyesi olarak bulunduğum dönemde konuşuldu, planlandı ama hayata geçirilemedi. Bireysel girişimlerle bazı binalarımız kentsel dönüşüme tabii tutuluyor ama elimizdeki rakamlar ürkütücü. Hızlıca bir kentsel dönüşüm planını tartışmamız, çalışmamız gerekiyor. Bu konuyu kamuoyuyla daha fazla tartışıp, risk analizlerini ortaya koyup bir yol haritasını hayata geçirmemiz gerekiyor. Siyaset olsun diye değil, sonuç odaklı eylem planını Kapaklı olarak hayata geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. İnşallah ilerleyen dönemlerde bununla alakalı makro bir çalışmayı hızlıca hayata geçiririz. Büyükşehir, Kapaklı Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzle devletimizin kentsel dönüşüme verdiği desteği de arkamıza alıp bir çalışmayı hayata geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. İzmir’e geçmiş olsun diyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Allah tekrarını göstermesin diye dua ediyorum.”

Başkan Çetin’in konuşmalarının ardından gündem maddeleri okundu. Gündeme ek olarak 5 maddenin eklenmesine oy birliğiyle karar verildi. Açılış ve yoklamanın ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından sunulan 21/10/2020 tarih E.15449 sayılı 1202 ada 35 parselde bulunan 24,44 metrekarelik ve E.15450 sayılı 1202 ada 35 parselde bulunan 24, 44metrekarelik belediye hisselerinin hissedarlarına satılması konuları görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ

Gündemin üçüncü maddesini içeren Kapaklı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 21/10/2020 tarih E.15474 sayılı Karaağaç Mahallesi 141 ada 2 Parsel ve civarına ait 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği konulu yazı oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi. Kapaklı Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 30.10.2020 tarih E.15936 sayılı Sözleşmeli Personel Maaşının belirlenmesi konulu yazıyı içeren gündemin dördüncü maddesi ise oy birliğiyle Plan ve Bütçe İmar Komisyonuna havale edildi. Kapaklı Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 22/9/2020 tarih E.13696 sayılı Boş Kadro Değişikliği konulu yazı görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

EK GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Ek gündem maddelerinin görüşülmesiyle Kasım ayı meclisinin ilk oturumu devam etti. Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından sunulan 30.10.2020 tarih 15958 sayılı tahsis konulu yazının görüşülmesine geçildi. TESKİ’nin içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu inşaatı işi kapsamında kullanması amacıyla mülkiyeti Kapaklı Belediyesie ait Bahçeağıl Mahallesi 1798 parselin 700 metrekare kısmının tahsis talebi daha detaylı incelenebilmesi için oy birliğiyle Plan Bütçe ve İmar Komisyonuna havale edildi.

PLAN BÜTÇE VE İMAR KOMİSYONLARINA HAVALE EDİLDİ

Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından sunulan 02.11.2020 tarih 15993 sayılı Karagöz Gölü Park alanlarının tahsis iptali konulu yazının görüşülmesine geçildi. Konu daha detaylı incelenebilmesi için oy birliğiyle Plan Bütçe ve İmar Komisyonuna havale edildi. Gündemin sekizinci maddesini içeren Emlak Müdürlüğü tarafından sunulan 02.11.2020 tarih ve 15995 sayılı Trampa ve Kapaklı Belediyesi lehine oluşan bedel farkının Kapaklı Belediyesinin vergi dairesine olan borçlarına mahsup edilmesi konusu görüşüldü. Söz konusu madde, gerekli tüm iş ve işlemleri yapmaya Belediye Başkanına yetki verilmesi hususunun daha detaylı olarak incelenebilmesi için oy birliğiyle Plan Bütçe ve İmar Komisyonuna havale edildi.

Gündemin son maddesi olan onuncu maddesinde Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından sunulan 2.11.2020 tarih 15996 sayılı Ankara ili Çankaya ilçesi Meşrutiyet Mahallesi Selanik Caddesi’nde bulunan taşınmazın devri konulu yazı görüşüldü. Söz konusu taşınmazın Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine bedelsiz devri hususunun daha detaylı incelenebilmesi için Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

2.OTURUM CUMA GÜNÜ YAPILACAK

Gündem maddelerinin görüşülmesinin tamamlanmasının ardından alınan kararların hayırlı olmasını dileyen Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, ikinci oturumun 6 Kasım 2020 tarihinde saat 16.00’da Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 18:05

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
KAPAKLILI
KAPAKLILI - 12 ay Önce

Mustafa başkanım ve Siz sayın okuyucular merhaba,
Kapaklı organize sanayiciler ilk okulundan üstünden tutun, fabrikalar kavşağı ve eski cuma pazarı Sedrus konutlarına kadar olan binalar.
30 yıllık binalar bir mühendis arkadaşımız gidip bu binalara bakarsa ne olduğunu görürler.
Binaların altında kömürlükler var orda ki kolonlara bakarlarsa ne olduğunu anlayacaklardır.
toplam o adada en az 70 tane bina var ve hepsi riskli şuanda ama malum çalışanların durumu olmadığı için kimse başvuru yaptırmıyor kentsel dönüşüm için yeni dairelere ödeyecek durumları yok bu insanların, bilmenizi istedim.
Emin olun şuan olası bir depremde en riskli binalar onlardır.
Saygılar.

SIRADAKİ HABER

banner65