Hobi bahçesi satan ya da kiralayanlar yandı

Tarım arazilerini hobi bahçesi olarak satan ya da kiralayanlara metrekare başına ceza verilmesi planlanıyor.

Hobi bahçesi satan ya da kiralayanlar yandı

Kapaklı Gazetesi - Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kılıç, meclise gönderecekleri yeni torba kanun teklifinde hobi bahçelerine ilişkin düzenlemelerin yer aldığını belirtti.

Son aylarda talep patlaması yaşanan hobi bahçeleriyle ilgili yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Tarım arazilerini hobi bahçesine dönüştürüp satanlara ya da kiralayanlara metrekare başına 50 - 100 TL civarında idari para cezası verilmesi planlanıyor.

‘’HOBİ BAHÇELERİNDEKİ KAÇAK YAPILAR YIKILACAK’’

Konuyla ilgili açıklama yapan TBMM Tarım Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kılıç, ‘’Meclis’te görüşmeye devam ettiğimiz yasa teklifimizde, hobi bahçesine dönüştürülen tarım arazilerini kullananlar için bir ceza öngörülüyor. Bu araziler üzerindeki kaçak yapılarını öngörülen sürede yıkmayanlara ilk etapta metrekare başına 10 lira ceza uygulanacak. Eğer iki ay içinde yıkmazlarsa bu ceza 3 katına, yani 30 liraya çıkacak. Tarım arazilerini parçalayarak hobi bahçesi adı altında pazarlayanlar daha büyük suçlu. Bunlarla alakalı da bir şeyler yapılması lazım ki arz piyasasını kapatabilelim. Onun için de, tarım arazileri üzerindeki hobi bahçeciliğini hukuki bir olay gibi yutturan, kooperatifler kurma yoluyla arazileri parçalı hale getirip, 10 liraya aldığı arazinin dönümünü 200 liraya satıp nemalanıp, sonra da ortadan kaybolan insanların da bu yapmış olduklarının bir karşılığının olması, yani, tarım arazilerimizi bu şekilde mahvedenlere de yaptırım getirilmesi gerekiyor.’’ dedi.

‘’BU İŞTE SUÇLU OLANLAR KORKMALI’’

Tarım arazilerinin hisselendirilerek satıldığını belirten Kılıç, ‘’Birinci suçlu, kabahatli bunlar. Çünkü, ilk baştan bu işi bilerek kurgulayarak yapan, vatandaştan düşük fiyata aldığı araziyi tarımda kullanılamayacak hale getirenler bunlar. Küçük küçük parçalara ayırıp hisselendirerek bu işten ciddi kar elde edenlerin, sanki bu işte hiçbir suçları kabahatleri yokmuş gibi yakayı kurtarıp sıyrılıp gitmemeleri gerekiyor. Aksi halde, bu konuda arzu ettiğimiz sonuca tam olarak ulaşamayız. Bu yapılmazsa, arazilerin katledilişi devam edecektir, onun için bunların yaptıklarının da bir karşılığının olması gerekir. Bunu da bir müeyyide altına almak istiyoruz. Yani bu işten birinci dereceden suçlu olanların korkmalarını, bu işten caymalarını sağlayacak bazı yaptırımların olması gerekiyor. Yapmak istediğimiz de bu.’’ İfadelerini kullandı.

‘’EN AZ 5 YA DA 10 KATI OLMASI LAZIM’’

Metrekare başına 50 – 100 TL idari para cezası uygulanacağını belirten Kılıç, ‘’Bu işin birinci derecede sorumlularına verilecek cezanın, hobi bahçesinde yapısı bulunanlar için öngörülen cezadan çok daha ağır olması gerekiyor. Komisyon başkanı olarak önerim, bu işi kurgulayıp hukuksuz altyapısını oluşturanlara verilecek cezanın, hobi bahçesine dönüştürdükleri arazinin tümü dikkate alınarak metrekare başına en az 50 ya da 100 lira para cezası olması. Yani, teklifte hobi bahçelerinde yapılaşmaya gidenler için öngörülen metrekare başına 10 liralık cezanın en az 5 ya da 10 katı olması. Bu iş ticari amaca, yani para kazanmaya dönük olduğu için öncelikle cezasının da parasal olması lazım. Ama bu işi meslek haline getirip onlarca kez yapanlarda ceza hapse gider mi, bunu da konuşuyoruz. Bunu da Meclis’te görüşmeleri haftaya devam edecek kanun teklifimize yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 09:50

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurbay koruyan
Nurbay koruyan - 1 ay Önce

Peki boyle bir şey varsa tapular niye tapu veryor millete onlara niye bildirim yapılmıyor

ulaş
ulaş - 1 ay Önce

Çiftci zarar etmese Dünya'yı verseniz tarlasını satmaz. Ya haciz yoluyla ya da borç karşılığı tarım arazisini kaybediyor köylü.

Mübeccel Evci
Mübeccel Evci - 1 ay Önce

İnsanların iki sıra domates biber salatalık yetiştirmesi doğada yaşamak istemesi neden suç oluyor anlamıyorum

Meryem durmuş
Meryem durmuş - 1 ay Önce

Ticaret odasına kayıt yaptırdınız cevre sehırcılige fenetlettınız notere satış ıznı versırfınız yapı kayıt belgesi verdınız sımdı de ykın sız uykudan yenımı uyandınız

mehmet erol
mehmet erol - 1 ay Önce

sizler millet vekilleri ceylan koltuklarında oturup sadece torba yasalarını geçirin vatandaşı düşünmeyin adam tarlasını satar veya satmaz sizleri ne ilgilendirir ama partimiz yani ak parti kendi pimini çekiyor

Turan yanar
Turan yanar - 1 ay Önce

En sonunda milleti canından bezdirecekler herhalde bu ne yav

SIRADAKİ HABER

banner3