‘Gazi Tarık Cür Parkı’ açıldı

Hakkari’de mayına basarak iki bacağını kaybeden Uzman Onbaşı Tarık Cür’ün ismi, Kapaklı'da bir parka verilerek ölümsüzleştirildi. Parkın açılış töreninde konuşan Gazi Cür, ‘’ Ben gazi oldum ama bugün ‘git’ deseler bu şekilde vatanımı savunmaya giderim. Dediğim gibi; bu halk arkamızda oldukça bu vatanı kimse bölemez.’’ dedi.

‘Gazi Tarık Cür Parkı’ açıldı

Kapaklı Gazetesi - Hakkari’de mayına basarak iki bacağını kaybeden Uzman Onbaşı Tarık Cür’ün ismi, Kapaklı'da bir parka verilerek ölümsüzleştirildi. Parkın açılış töreninde konuşan Gazi Cür, ‘’ Ben gazi oldum ama bugün ‘git’ deseler bu şekilde vatanımı savunmaya giderim. Dediğim gibi; bu halk arkamızda oldukça bu vatanı kimse bölemez.’’ dedi.

Tekirdağ Saray 41'inci Komando Tugay Komutan Yardımcılığında görev yapan ve geçici görev ile Hakkari Derecik 3'üncü Komando Tabur Komutanlığına giden Uzman Onbaşı Cür, 20 Temmuz'da teröristler tarafından döşenen mayına basarak yaralanmıştı. Gazi Cür’ün ismini ilçede yaşatmak isteyen Kapaklı Belediyesi, meclis kararı ile Cumhuriyet Mahallesi’ndeki isimsiz bir parka Gazi Tarık Cür ismini verdi. 

KATILIM YOĞUN OLDU

Yeni Hükümet Konağı yanında bulunan Gazi Tarık Cür Parkı, düzenlenen törenle açıldı. Parkın açılış törenine Cür ailesinin yanı sıra Kapaklı Kaymakamı Bülent Hamitoğlu, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Cemal Bahadır Murat, Siyasi Parti Temsilcileri, Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Şubesi Yönetimi ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

‘’HALKIMIZ ARKAMIZDA OLDUKÇA BU VATANI KİMSE BÖLEMEZ’’

Törende konuşan Gazi Tarık Cür, ‘’Şu an askerlerimiz orada, dualarınızı onlardan eksik etmeyin. Ben Gazi oldum ama bugün ‘git’ deseler bu şekilde vatanımı savunmaya giderim. Dediğim gibi; bu halk arkamızda oldukça bu vatanı kimse bölemez. Askerlerimiz de bundan destek alarak bizleri orada savunuyor. Biz milletimiz için varız, milletimiz de bizim arkamızda. Bunu her gittiğim yerde gördüm. Türk Milleti ne askerini, ne gazisini, ne şehidini unutmuyor. Gelen gelmeyen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu parka, sokaklara şehitlerimizi ve gazilerimizi hatırlayacak anılar yerleştiririz. İnşallah diğer belediye başkanları da sokaklara, parklara gazilerimizin ve şehitlerimizin adını verir de onlar hiç unutmaz, hep hatırlanır.’’ dedi.

‘’GAZİMİZİ İSTİHDAM ETMEK İSTİYORUZ’’

Gazi Cür’ün duygu yüklü konuşmasının ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin söz aldı. Başkan Çetin konuşmasında; ‘’Tarık kardeşimiz hain bir pusu sonucu iki bacağını kaybetti. Bu konuda aslında sadece bana değil tüm meclisimize teşekkür etmemiz gerekiyor. Tüm meclis parka Tarık Cür kardeşimizin isminin verilmesi konusunda hem fikir oldu. Türk Milleti gazisine her zaman sahip çıkar. Biz zor bir coğrafyayı kendimize yurt edindik dolayısıyla 7’den 70’e kadınıyla, yaşlısıyla, çocuğuyla asker bir milletiz. Tarık kardeşimiz de Gazi olarak gönlümüzde bambaşka bir yere sahip oldu. İnşallah Gazi kardeşimizin de protezleri takıldıktan sonra kendisini belediyede istihdam etmeyi düşünüyoruz. Orada kendisine bir görev vererek halkımızla hemhal olması bizleri onurlandırır.’’ İfadelerini kullandı.

‘’BİR KAHRAMANIN İSMİ BURADA YAZIYOR’’

Açılışın son konuşmacısı ise Kapaklı Kaymakamı Bülent Hamitoğlu oldu. Gazi Tarık Cür’ün yaşayan bir kahraman olduğunu belirten Hamitoğlu, konuşmasında şunları söyledi; ‘’Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz parka Gazi Tarık Cür ismini veren tüm meclise teşekkür ediyorum. Burada aslında bir mesaj veriliyor; gençlerimizin kimi örnek almaları, kimi rol model seçmeleri konusunda. Gençlerimiz burada oynarken görecekler ki Tarık abileri gibi bir kahramanın ismi burada yazıyor. Onlar da vakti geldiğinde vatan için fedakar olmaları gerektiğini bilecek. Tarık da bunun yaşayan örneği. İnşallah bu ismi burada ilelebet yaşatacağız.’’ 

Konuşmacıların ardından parkın kurdelesi kesilerek açılış töreni tamamlandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 16:02

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3