Erdinç Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kapaklı İlçe Başkanı Erdin Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Erdinç Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı

Kapaklı Gazetesi8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan CHP Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Başkan Erdinç Yılmaz mesajında, "Kadınıyla, erkeğiyle, birlikte yaşadığımız ülkemizde, toplumun yarısını oluşturan kadınların, sırf “kadın” olmaktan kaynaklanan sorunlarının bulunması, tüm toplumun sorunudur. Kadına, toplumsal eşitliğe, demokrasiye ve hukuka verdiği önem tartışmasız olan Atatürk’ün önderlik ettiği ulusumuzun, 21. Yüzyılda kadına karşı şiddet sorununu her gün yaşaması ve kadınlarımızın özgürlük, demokrasi ve daha önemlisi bir “yaşam hakkı” problemi olması hepimizi düşündürmelidir.

"TÜRK KADINI ÖNEMLİ ROL ÜSTLENDİ"

Ülkemizde kadın ve kadının toplumdaki yeri konuşulduğunda akla önce Milli Kurtuluş Mücadelemizde Türk Kadınının üstlendiği rol gelmektedir. Atatürk bu durumu, şu sözlerle ifade etmiştir: "Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakar, o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN ÖNEMİ BÜYÜK"

Bugün toplumumuzda kadınların yaşadığı sorunlar, hak ve özgürlüklerle, demokrasiyle ve hukukla doğrudan ilişkilidir. Hukuki güvenlik, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ile yasaların yaptırım gücü, uygulanışı ve caydırıcılığı ülkemizde halen tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Tüm bu etkenlerin çözümü ise toplumun birlikteliğiyle, meclisle ve katılımcı, çoğulcu, güçlendirilmiş demokratik parlamanter sistemle aşılabilir. Özellikle kadına karşı şiddetin önlenmesinde İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun yeri ve önemi de büyük olup, tüm mevzuatın kararlılık ve tarafsızlıkla hukuk içerisinde uygulanması gerekmektedir.

"KADINA ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYORUZ"

Kadınlar gününün bir gün değil, kadın ve erkeklerden oluşan bir toplumda her gün olduğu bilinciyle hareket ederek, Türk Milletinin tüm bu sorunları birliktelik, demokrasi, hukuk ve özgürlüklerle aşacağı inancıyla, tüm emekçi kadınlarımızı kutluyor, kadın cinayetlerine kurban giden sayısız vatandaşımızı anıyor, bu vesileyle kadına karşı şiddetin her türlüsünü kınıyoruz." dedi.

Kapaklı Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65